Jak poprawić wydatnie jakość dźwięku płynącego z telewizora. Są na to sprawdzone sposoby

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Możemy osiągnąć w naszych telewizorach jakość dźwięku, który będzie dostarczał nam wrażeń jak w kinie. Są na to sprawdzone sposoby.

Dobrze słyszalne, wyraziste dialogi czy wibrujący dźwięk przestrzenny to elementy, które wzbogacają nasze wrażenia z oglądania. Pytanie jak osiągnąć takie efekty w domu? Podpowiadamy, jak podejść do tego tematu.

Na początek pytanie: co sprawia, że filmy lubimy oglądać w kinie? Dla wielu z nas magia srebrnego ekranu wiąże się nie tylko z treścią, ale także z otoczką, która towarzyszy seansowi. To realizm wrażeń, który jest efektem połączenia wielkiego ekranu i przestrzennego dźwięku, który potrafi przyprawić o dreszcze, bez których każdy film traci na emocjach.

Na szczęście podobne wrażenia – relatywnie duży w stosunku do pomieszczenia ekran i wypełniający je dźwięk – jesteśmy w stanie odtworzyć w domu. Jeśli mamy już telewizor, ale chcielibyśmy poprawić jego możliwości w zakresie dźwięku do tematu możemy podejść na kilka sposobów.

Najprostszym będzie zastosowanie kina domowego, ale one odeszły już do lamusa. Zbyt dużo kabli, zamieszania i kurzu. Warto jednak wiedzieć, że aby rzeczywiście usłyszeć różnicę i poprawę powinien być to sprzęt raczej z wyższej półki.

Zwykły głośnik np. z Bluetooth może podbić głośność i doda bas, ale dźwięk pozostanie raczej płaski i jednowymiarowy. Nie ma co liczyć, że brzmienie otoczy nas z każdej strony. A to właśnie przestrzenny dźwięk tworzy klimat. Te słyszalne z tyłu kroki podczas oglądania horroru czy przelatujący nad naszymi głowami samolot w filmie akcji to elementy, które budują napięcie i przenoszą nas w centrum wydarzeń. Tu warto zwrócić uwagę na soundbary.

Soundbary, takie jak np. Q-Seria firmy Samsung ze względu na swoją konstrukcję i unikatowe rozmieszczenie głośników są w stanie dostarczyć Wielokanałowy Dźwięk Przestrzenny. Oznacza to, że dźwięk rozchodzi się po pomieszczeniu w różnych kierunkach, odbija się od ścian i sufitu, otaczając nas brzmieniem. Znajdziemy w większości z nich oprócz niesamowitych wrażeń dźwięku 3D, szereg technologii, które z filmowych dialogów czy transmisji sportowych wyciągną maksymalne możliwości audio.

Oferta jest bardzo różnorodna – Q-Seria, A-Seria i S-seria – dlatego można dopasować soundbar do swoich potrzeb i budżetu.
Dla osób, które planują wymianę telewizora mamy nie lada gratkę, rozwiązanie o którym jeszcze kilka lat temu nawet się nam nie śniło. Chodzi o pełną synergię między telewizorem i soundbarem, które tworzą zgrany duet. Jak to działa?

W standardowych rozwiązaniach jeśli podłączymy soundbar, głośniki telewizora zostają wyłączone. W tym przypadku głośniki soundbara i telewizora grają jednocześnie, potęgując nasze wrażenia. Ta funkcja nazywa się Q-Symphony i jest dostępna dla wszystkich telewizorów Samsung z tegorocznej serii Neo QLED oraz QLED oraz soundbarów Q-Serii. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba usłyszeć.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Top Secret

Nie ma co się czarować, że z telewizora wyciągniemy dobry głoś. W płaską obudowę ciężko włożyć kilka dobrej jakości głośników. Najlepszym rozwiązaniem jest soundba, tym bardziej, że teraz nie są drogie. Za mniej niż 1000 zł można już kupić np. bardzo dobrego Philipsa z Dolby Atmos.

Wróć na i.pl Portal i.pl