Jak oni mogą grać? Piłkarze w czasie ramadanu

Dominik Owczarek
Ścisły post nie pomaga w profesjonalnym futbolu. Siedem reprezentacji musi jednak sobie jakoś radzić, co czasami oznacza sprzeciw wobec tradycji.

Największą kreatywnością wykazali się Tunezyjczycy. W trakcie przedmundialowych meczów towarzyskich bramkarz Mouez Hassen udawał kontuzję, by w tym czasie jego koledzy mogli uzupełnić płyny i coś przekąsić. Nie pozostawiono nic przypadkowi. Leżał na murawie akurat, gdy zachodziło słońce.

Ramadan wiąże się z restrykcyjnym postem. W świętym miesiącu muzułmanów, zabrania się spożywania posiłków i napoi od świtu do zmierzchu. W tym roku trwał on od 16 maja do 14 czerwca. Teoretycznie utrudniało to niektórym przygotowania do mundialu, ale ile przykładów, tyle różnych podejść. W światowych mediach pojawiało się wiele spekulacji - jak piłkarze będą mogli normalnie grać? Wzięto pod lupę reprezentacje Iranu, Maroka, Tunezji, Egiptu, Nigerii oraz Senegalu - krajów, gdzie islam jest religią dominującą.

"Są przyzwyczajeni"

W wymienionym gronie była również Arabia Saudyjska, która mierzyła się w meczu otwarcia z Rosją. Selekcjoner gospodarzy turnieju Stanisław Czerczesow tonował nadmierny optymizm. "Jako piłkarz dzieliłem szatnię z muzułmanami. Ramadan nie pomaga im szczególnie w utrzymaniu dobrej formy, ale też specjalnie jej nie obniża. Są przyzwyczajeni" - wyjaśniał na przedmeczowej konferencji prasowej.

Arabia Saudyjska, delikatnie ujmując, nie zachwyciła, przegrywając 0:5. Nikt jednak nie tłumaczył się postem, szczególnie że nie przeszkodził on w dobrym przygotowaniu Iranowi lub Tunezji. Pierwsi pokonali inny muzułmański kraj - Maroko 1:0, jednak obie reprezentacje pozostawiły po sobie ogromne wrażenie. Odpadli po fazie grupowej psując po drodze mnóstwo krwi Portugalczykom i Hiszpanom.

Po muzułmańskich reprezentacjach nie należało spodziewać się spektakularnych sukcesów, ale mimo teoretycznie gorszego poziomu piłkarskiego, potrafiły wykrzesać z siebie więcej niż zapowiadano. Nigeria przegrała najpierw z Chorwacją 0:2, jednak później podopiecznym Gernota Rohra udało się pokonać Islandię 2:0. Ostatecznie odpadli po wyczerpującym boju z Argentyną (1:2), ale w awansie prędzej przeszkodził im sędzia niż ramadan.

Post nie miał na nich większego wpływu tym bardziej, jeśli kilku piłkarzy jest chrześcijanami. Jednemu z nich - Victorowi Mosesowi, islam nie kojarzy się dobrze. Gdy skrzydłowy Chelsea był dzieckiem, jego rodzice zostali zabici przez muzułmańską młodzież, gdyż ojciec był pastorem.

Dążąc do normalności

Imamowie bardzo często kojarzeni są z radykalizmem, ale nie brakuje też bardziej umiarkowanych. O ile niektórzy chcą stosować suspensy za nieprzestrzeganie zasad wiary, to dla innych takie wyjątki nie stanowią żadnego problemu i udzielają rozgrzeszenia.

W luźny sposób podchodzą głównie piłkarze reprezentujący kraje europejskie. Szczególnie widać to na przykładzie Szwajcarów, z których wielu to potomkowie emigrantów. Nie mogło ich zabraknąć również w kadrach narodowych Niemiec, Belgii lub Francji. Mesut Ozil i Paul Pogba to prawdopodobnie najgłośniejsze przykłady odpuszczenia postu na czas mundialu.

Spośród siedmiu reprezentacji, z ramadanu zrezygnował tylko Senegal. Solidna porcja kalorii, niezbędna w futbolu, na pewno nie zaszkodziła naszym rywalom w przygotowaniach do turnieju. Selekcjoner Lwów Terangi Aliou Cisse, mimo że sam jest muzułmaninem, przekłada zdrowie zawodników nad tradycję.

"Futbol na najwyższym poziomie nie może łączyć się z ramadanem" - podkreślał. Podejście trenera spotkało się z kontrowersjami w kraju, ale rezultat meczu otwarcia z pewnością uciszył krytykantów. Senegalczycy jako jedyni z wymienionej siódemki zachowują jeszcze szanse na awans do fazy pucharowej. Z Kolumbijczykami nie będzie im już jednak tak łatwo, jak z Polakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl