Jak odkładać pieniądze na emeryturę? Czym są PPK, ZUS, IKE i IKZE?

Jak odkładać pieniądze na emeryturę? Dla wielu Polaków wciąż jest to bardzo skomplikowana kwestia. Dyskusja rozgorzała na nowo po informacji o ostatecznym zlikwidowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych.

LIKWIDACJA OFE

Decyzja o likwidacji OFE skłoniła wielu Polaków do refleksji na temat ich oszczędności i emerytur. Co stanie się w momencie ostatecznego wygaśnięcia OFE? Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na następujących filarach:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

Z OFE DO IKE

W OFE znajdują się obecnie pieniądze niemal 16 mln Polaków. Łącznie kwota tych oszczędności wynosi około 162 mld złotych. Domyślną opcją jest transfer pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne. Wówczas środki zostaną pomniejszone o 15 procent (opłata przekształceniowa). Warto podkreślić, że pieniądze zgromadzone na IKE będą w stu procentach należeć do właściciela konta. Dużym plusem jest fakt, że pieniądze te będą dziedziczone. Środki zgromadzone na IKE będzie można wypłacać w ratach lub w jednorazowo w całości bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Alternatywą dla IKE będzie przetransferowanie pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tej sytuacji nie będzie pobierana opłata przekształceniowa, do ZUS trafi sto procent środków zgromadzonych w OFE. Nie będą one jednak mogły być dziedziczone.

Opłata przekształceniowa jest „elementem sprawiedliwości”. Emerytury, które wypłaca ZUS są bowiem opodatkowane, a pieniądze z IKE nie. Opłata ma sprawić, żeby środki zgromadzone na IKE nie były w żaden sposób uprzywilejowane.

Domyślnie środki z OFE trafią na IKE. Jeśli ktoś chce przetransferować je do ZUS, musi złożyć specjalne oświadczenie.

PPK - NA CZYM TO POLEGA?

Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowszy sposób na gromadzenie oszczędności, po które będzie można sięgnąć na emeryturze. Program zakłada, że co miesiąc z pensji pracownika będzie potrącana składka na PPK. Pieniądze mają być gromadzone na prywatnym koncie.

Ile wynosi składka na PPK?

Wpłata podstawowa do PPK wyniesie 2 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od uczestnika programu i 1,5 proc. wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe od podmiotu zatrudniającego - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Pracownik może wyrazić chęć, aby ta składka była wyższa. Różne warianty sprawiają, że pracownik będzie mógł na poczet przyszłych oszczędności odłożyć od 3,5 do nawet 8 proc. wynagrodzenia.

CO TO JEST IKZE?

Obok IKE, ZUS i PPK istnieje jeszcze jeden sposób odkładania na emeryturę. Jest to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Może je założyć każda osoba po ukończeniu 16. roku życia. Do wyboru jest aż pięć rodzajów IKZE:

  • Depozyty bankowe – najbezpieczniejszy rodzaj IKZE. Może to być typowe konto oszczędnościowe. Nie ma tutaj ryzyka utraty zgromadzonych środków. Zysk jednak nie jest w tym wypadku zbyt wysoki.
  • Fundusze inwestycyjne – mogą przynieść zdecydowanie większy zysk niż depozyt, ale istnieje ryzyko, że będzie on niższy od spodziewanego, nie będzie go wcale lub straci się cześć środków.
  • Giełdowe papiery wartościowe – kupno i sprzedaż akcji, obligacji i innych papierów wartościowych. Rozwiązanie dość ryzykowne, dlatego przeznaczone raczej dla osób, które znają się na tego typu zagadnieniach.
  • Inwestycyjne ubezpieczenia na życie – polisa na życie, z tą różnicą, że zgromadzone środku można inwestować w fundusze kapitałowe. Jest to obarczone ryzykiem utraty części lub wszystkich środków.
  • Dobrowolne fundusze emerytalne – w tej sytuacji pieniędzmi zarządza powszechne towarzystwo emerytalne.

Warto podkreślić, że w każdej chwili można zmienić sposób inwestowania w ramach IKZE jeśli uznamy, że dotychczasowa metoda jest dla nas niekorzystna. Pieniądze z IKZE można wypłacić po osiągnięciu wieku emerytalnego. W przypadku śmierci właściciela konta może to zrobić upoważniona osoba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl