18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jak obniżyć wysokość rat kredytu (cz. 2)

Magdalena Węgrzecka
Maciej Jeziorek/POLSKA
Co zrobić, gdy nie jesteś właścicielem żadnej nieruchomości. Czy w takiej sytuacji też możesz zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Podpowiemy też, które banki wyślą twój kredyt na wakacje (czyli zawieszą spłatę rat kredytowych) i pozwolą ci od niego odetchnąć.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem konsolidacyjnym, ale nie posiadasz na własność nieruchomości, która mogłaby stać się zabezpieczeniem spłaty zadłużenia, jeszcze nic straconego. Są już banki (m.in. GE Money Bank, DB Kredyt), które oferują klientom gotówkowe kredyty konsolidacyjne.

Umożliwiają one obniżenie comiesięcznych wydatków z tytułu spłaty rat posiadanych kredytów i skuteczniejszą kontrolę zobowiązań.

Konsolidacyjny kredyt gotówkowy może być rozwiązaniem, które pozwoli się uporać z narastającym zadłużeniem - mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance. - Dzięki zamianie kilku kredytów na jeden łatwiej będzie nad nimi zapanować, a miesięczna rata powinna być niższa. Nowy kredyt może mieć niższe oprocentowanie niż na przykład dług na karcie kredytowej, a do tego wydłużenie okresu kredytowania też zaowocuje obniżeniem raty.

W związku z tym, że spada miesięczne obciążenie, kredyt konsolidacyjny poprawi zdolność kredytową osoby, która się na niego zdecyduje, otwierając jej drogę do nowych pożyczek. Analityk dodaje jednak, że dla osoby, która już wcześniej miała problemy ze swoim zadłużeniem i musiała sięgnąć po kredyt konsolidacyjny, nie musi to być wcale najlepsze rozwiązanie.

Głównym minusem tego typu kredytu jest to, że jest to po prostu zwykły kredyt konsumpcyjny. Większość doradców uważa, że takie rozwiązanie to zamiana przysłowiowej siekierki na kijek. Zamiast kilku drogich kredytów mamy kredyt jeden, ale nadal drogi i krótkoterminowy.

- Nierozważni klienci banków mogą dać się skusić na kolejne pożyczki i znów za jakiś czas znajdą się w podobnej sytuacji co przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Poza tym trzeba pamiętać, że konsolidacja kredytu to dodatkowe koszty: konieczność zapłacenia prowizji po raz kolejny oraz naliczany od nowa koszt odsetek - ostrzega Ostrowski.

Kredyty konsolidacyjne gotówkowe znajdziesz w ofercie kilku banków, m.in. w GE Money Banku, Santander Banku, Getin Banku czy w sieci DB Kredyt. Jeśli bardzo ci zależy na obniżeniu comiesięcznych rat, a gotówkowy kredyt konsolidacyjny jest jedynym rozwiązaniem, sprawdźmy na przykładach, ile na nim skorzystamy.

PRZYKŁAD
Pani Janina ma dwa kredyty gotówkowe - jeden wynosi 1595 zł, drugi - 2500 zł. Miesięcznie raty za oba te zobowiązania pochłaniają łącznie ok. 440 zł. Ponieważ syn pani Janiny właśnie dostał się na studia, liczy się dla niej każda oszczędność. Chciałaby też mieć dodatkowe pieniądze, aby móc opłacić czesne za studia syna (ok. 3000 zł rocznie) i wynająć mu stancję. Poprosiliśmy doradcę kredytowego, aby skonsolidował jej pożyczki i zaproponował dodatkową gotówkę.

- Wyjściem w tej sytuacji jest np. gotówkowy kredyt konsolidacyjny. Jeśli klientka zaciągnęłaby go w wysokości 12 000 zł, to starczyłoby jej na spłatę zobowiązań i jeszcze dostałaby 6000 zł na inne cele.

Jej rata, zakładając, że bierze ten kredyt na 6 lat, a oprocentowanie będzie się kształtować na poziomie 16,9 proc., wyniosłaby ok. 240 zł - mówi Iwona Kisiel z Towarzystwa Promocji i Doradztwa Kapitałowego "A?conto".

UWAGA
Większość banków określa minimalną kwotę kredytu konsolidacyjnego (od 10 000 zł w Santanderze do 100 000 w DB PBC). Dolnego progu nie określają PKO BP i BPH. Niektóre banki (np. mBank, DomBank i BZ WBK) ściśle zastrzegają także cele, na które mogą być wydane pożyczone pieniądze.

Plusy
Spłacasz kilka kredytów jednym - odzyskujesz kontrolę nad budżetem.
Stosunkowo długi okres kredytowania - nawet 10 lat.
Oprócz pieniędzy na spłatę zobowiązań możesz liczyć także na dodatkową gotówkę, którą wydasz na dowolny cel.

Minusy
Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki to zwykły kredyt konsumpcyjny.
Jego oprocentowanie wynosi od prawie 10 do 21 proc. rocznie.
Nierozważni klienci mogą dać się skusić na kolejne pożyczki i znów za jakiś czas znajdą się w podobnej sytuacji co przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego.

Wakacje od kredytu to rozwiązanie dla osób, które chwilowo znalazły się w finansowych tarapatach bądź potrzebują gotówki, a nie chcą się dalej zadłużać.

Plusy
Bank - na twój wniosek - może zawiesić spłatę kredytu na jeden miesiąc raz w roku. Oczywiście zakładając, że do tej pory spłacałeś wszystko regularnie. Tego typu udogodnienie oferują swoim klientom m.in. Kredyt Bank, Lukas Bank, Millennium, GE Money Bank, PKO BP.

Jak to wygląda np. w GE Money Banku? Raz do roku kredytobiorca ma możliwość skorzystania z jednomiesięcznej przerwy w spłacie kredytu i nie poniesie za to dodatkowych kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że zawiadomi bank o tym fakcie z wyprzedzeniem 14 dni, kredyt jest spłacany minimum od 12 miesięcy, a kredytobiorca nie zalegał w okresie ostatnich sześciu miesięcy z płatnością rat .

Jeszcze lepiej mają klienci Fortis Banku, którzy mogą zawiesić spłatę swojego kredytu co rok i na okres do trzech miesięcy. Oczywiście te pieniądze trzeba będzie kiedyś oddać. Bank odbierze je, wydłużając po prostu okres spłaty kredytu o liczbę "wakacyjnych" miesięcy. Pamiętaj, że bierzesz kredyt nie na określony czas (np. 3 czy 5 lat), tylko tak naprawdę na liczbę miesięcznych rat (np. 36 czy 60).

Minusy
Teoretycznie wakacje kredytowe są bezpłatne, ale może się okazać, że wymagany jest aneks, za który trzeba będzie zapłacić lub zwiększy się oprocentowanie pozostałego do spłaty zadłużenia. Poza tym banki nieraz żądają prowizji za urlop od kredytu - najczęściej wynosi ona 0,5 proc. pozostającej do spłaty kwoty zadłużenia. Dlatego tę kwestię najlepiej omówić indywidualnie w swoim banku.

Musisz być czujny, nie możesz liczyć na załatwienie takiego rozwiązania w ostatniej chwili. Jeśli już dziś wiesz, że w lipcu przydałoby ci się wolne od kredytu, bo np. potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na urlop, poinformuj o tym bank możliwie najszybciej. Większość banków nie chce się godzić na zawieszenie rat, jeśli klient przyjdzie do nich po upływie terminu wpłaty.

Modne ostatnio wakacje kredytowe są krótkotrwałą formą oszczędności. - Spora część banków oferuje możliwość zawieszenia płatności jednej z rat, po odpowiednio wczesnym zgłoszeniu takiego zamiaru - twierdzi Witold Czerwiński, doradca finansowy Expandera. - Trzeba pamiętać, że po miesięcznej uldze bank wysyła klientowi nowy harmonogram spłat powiększony o niezapłaconą ratę - wakacje kredytowe formalnie nie wydłużają okresu trwania kredytu, choć wydłużają faktyczny czas jego spłacania.

Całkowitą nowością jest możliwość samodzielnej zmiany wysokości spłacanych rat. Dotychczas w niektórych bankach można było skorzystać z wakacji kredytowych, czyli raz lub dwa razy w roku nie zapłacić raty. Nie można było natomiast manipulować miesięcznymi płatnościami.

W przypadku kredytów o dużej wartości, wziętych na dłuższy okres, bank może pójść ci na rękę i na jakiś czas (np. na półrocze czy rok) zaoferować płacenie niższej miesięcznej raty. Na przykład będziesz wówczas spłacać tylko kapitał pożyczki, zaś spłatę odsetek zostawisz na później - w przypadku niektórych umów pozwala to płacić miesięcznie nawet o połowę mniej.

Sam mechanizm jest bardzo użyteczny i wygodny dla kredytobiorcy. Jednak dla wielu osób może stać się pokusą, by doraźnie spłacać jak najniższe raty. Pamiętaj, że musisz zwrócić bankowi całą pożyczoną kwotę wraz z ustalonymi odsetkami w określonym czasie, więc to, czego nie oddasz dziś, będziesz musiał oddać nieco później. Zmniejszając doraźnie miesięczną ratę, decydujesz się na to, że w niedalekiej przyszłości twoje obciążenie odpowiednio wzrośnie.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Steve

Witam Panie i Panowie.

Witamy w NoviCap Financial Service Provider.

Czy pilnie potrzebujesz przełomu finansowego? Potrzebujesz pożyczki z różnych powodów? NoviCap oferuje elastyczne opcje pożyczek dostosowane do twoich potrzeb.

NoviCap oferuje różnorodne opcje pożyczek wszystkim potrzebującym pomocy finansowej o niskich stopach procentowych 3%, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka biznesowa, pożyczka osobista czy pożyczka na rachunki medyczne, zaliczka na wypłatę, finansowanie sprzętu, pożyczka hipoteczna itp. Usługa jest szybka, bezpieczna, niezawodna. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki NoviCap, wyślij e-mail za pośrednictwem || [email protected] || lub Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: 31642117819

O NOVICAP

NoviCap, założona w 2015 roku, jest jednym z największych rynków pożyczek na świecie. Wiele osób, zwłaszcza właścicieli firm, korzysta z bezpłatnej usługi online NoviCap w celu znalezienia finansowania, przeglądając wiele produktów pożyczkowych z naszej szerokiej sieci programów pożyczkowych. NoviCap zapewnia finansowanie w szybki, elastyczny i przejrzysty sposób, oferując jednocześnie profesjonalnym inwestorom możliwość inwestowania w aktywa krótkoterminowe przynoszące ponadprzeciętne zwroty.

Jesteśmy bardzo szybcy, godni zaufania i godni zaufania. Możesz pożyczyć od 1000 do 50 milionów euro. NoviCap jest właściwą firmą do skontaktowania się, gdy potrzebujesz pilnej pożyczki.

Nigdy więcej marnowania czasu na próby uzyskania pożyczki od innych instytucji finansowych lub stresujące wizyty w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz.

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail na adres || [email protected] || Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: 31642117819

L
Lisa Becker

Witam Panie i Panowie.

Witamy w NoviCap Financial Service Provider.

Czy pilnie potrzebujesz przełomu finansowego? Potrzebujesz pożyczki z różnych powodów? NoviCap oferuje elastyczne opcje pożyczek dostosowane do twoich potrzeb.

NoviCap oferuje różnorodne opcje pożyczek dla wszystkich potrzebujących pomocy finansowej przy niskich stopach procentowych, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka biznesowa, pożyczka osobista czy pożyczka na rachunki medyczne, zaliczka na wypłatę, finansowanie sprzętu, pożyczka hipoteczna itp. Usługa jest szybka, bezpieczna, niezawodna. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki NoviCap, wyślij e-mail za pośrednictwem || [email protected] ||

O NOVICAP

NoviCap, założona w 2015 roku, jest jednym z największych rynków pożyczek na świecie. Wiele osób, zwłaszcza właścicieli firm, korzysta z bezpłatnej usługi online NoviCap w celu znalezienia finansowania, przeglądając wiele produktów pożyczkowych z naszej szerokiej sieci programów pożyczkowych. NoviCap zapewnia finansowanie w szybki, elastyczny i przejrzysty sposób, oferując jednocześnie profesjonalnym inwestorom możliwość inwestowania w aktywa krótkoterminowe przynoszące ponadprzeciętne zwroty.

Jeśli potrzebujesz rozwiązań finansowych, aby poprawić swoje finanse, NoviCap jest właściwą firmą do kontaktu.

POWÓD DO POŻYCZKI Z NOVICAP

√ Możesz pożyczyć od 1000 € do 50 milionów €

Et Uzyskaj pożyczkę w mniej niż 24 godziny.

√ Brak ukrytych opłat lub warunków

Approval 100 procent zatwierdzenia pożyczki

OvNoviCap jest szybki, godny zaufania i niezawodny.

Nigdy więcej marnowania czasu na próby uzyskania pożyczki od innych instytucji finansowych lub stresujące wizyty w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz.

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail na adres || [email protected] ||

NoviCap jest właściwą firmą, z którą można się kontaktować, gdy masz problemy finansowe, a naszym priorytetem jest wywołać uśmiech na twarzy każdego.

G
Gość

Czy masz wsparcie finansowe w swojej firmie na szczyt, skontaktuj się dziś z najlepszym pożyczkodawcą i porzuć wszystkie bariery finansowe. Są szybkie, niezawodne i kompetentne. Udzielają pożyczki w wysokości 2%. W celu uzyskania natychmiastowej odpowiedzi skontaktuj się z [email protected] lub whatsapp: 12525885324

t
tom scott
Czy szukasz środków finansowych na założenie własnej firmy?
** Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub biznesowych na różne cele?
** Czy szukasz pożyczek na realizację dużych projektów? Email: [email protected]
G
Gość
Czy szukasz środków finansowych na założenie własnej firmy?
** Czy potrzebujesz pożyczek prywatnych lub biznesowych na różne cele?
** Czy szukasz pożyczek na realizację dużych projektów? Email: [email protected]
bryan
Cześć, tam
Potrzebujesz pilnej pożyczki, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, oferujemy pożyczki od 10 000,00 euro do 100 000 000,00 euro, niezawodne, wydajne, szybkie i dynamiczne, z gwarancją 100% (Euro, Funt i Dolar). Jeśli jesteś zainteresowani, zastosuj oprocentowanie wszystkich Pożyczek (2%).

E-mail: (Bryanloaners @ gmail.com)

Dzięki.
bryan
Cześć, tam
Potrzebujesz pilnej pożyczki, aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe, oferujemy pożyczki od 10 000,00 euro do 100 000 000,00 euro, niezawodne, wydajne, szybkie i dynamiczne, z gwarancją 100% (Euro, Funt i Dolar). Jeśli jesteś zainteresowani, zastosuj oprocentowanie wszystkich Pożyczek (2%).

E-mail: (Bryanloaners @ gmail.com)

Dzięki.
R
Romana Jan
Nazywam się Romana Jan, szukam pożyczki do mojego zadłużenia, wszyscy spotkali się, oszukany i wziął moje pieniądze, aż wreszcie poznałam Mario Genaro Copa Conda. On może dać mi pożyczkę w wysokości 1,000.000 zl. Pomagał w moich innych kolegów, jak również. Prosimy o kontakt z nim dziś na kredyt: [email protected]
P
Pastor Williams
Szukasz finansowania projektu lub rozwiązania problemu lub mieszkania. Bardziej świeży i piękny, pomogę ci z kapitałem na tyle szerokim, aby ci pomóc. Jeśli jesteś zainteresowany moją ofertą kredytową, skontaktuj się ze mną poprzez e-mail: [email protected] o wiele informacji.
J
JACK BERRY
Przekazaliśmy ponad 1 miliard USD kredytów biznesowych dla ponad 15 000 właścicieli firm, takich jak Ty. Używamy własnej technologii wyznaczania ryzyka, aby zapewnić Ci odpowiedni kredyt na działalność gospodarczą, dzięki czemu możesz rozwijać swój biznes. Nasze usługi są szybkie i niezawodne, pożyczki są zatwierdzane w ciągu 24 godzin od pomyślnego zastosowania. Oferujemy pożyczki o minimalnym zakresie od 5000 do maksymalnie 300 milionów dolarów, możesz nam przeciwdziałać za pośrednictwem naszego adresu e-mail ([email protected])
L
Larry Fox
Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: [email protected]
e
elijah roland
Aplikuj na szybki i wygodny kredyt na spłatę rachunków i rozpocząć nowe finansowanie projektów w Najtańszy oprocentowaniu w wysokości 3%. Czy skontaktować się z nami poprzez: [email protected] z pożyczki kwota potrzebna jako pożyczki poświęceń naszej minimalnej 1.000,00 lodu do dowolnego wyboru Kwota kredytu. Mam certyfikat, zarejestrowany i legit pożyczkodawcy. Możesz skontaktować się mnie dziś, jeśli jesteś zainteresowany w uzyskaniu tego kredytu, skontaktuj się ze mną, aby uzyskać więcej informacji na temat procesu kredytowego, proces jak w warunkach pożyczki i jak pożyczka zostanie przelana na twoje konto. Potrzebuję twojej szybkiej reakcji, jeśli jesteś zainteresowany.
D
Daniel Moore
Czy potrzebujesz pilnie pieniędzy, aby opłacać rachunki rozliczenia długów jeśli tak, email: [email protected]
K
Kasia
Zapraszamy do skorzystania z głównej usługi ICRA: obniżki raty kredytowej. Potencjał oszczędności można ocenić bez kosztu i ryzyka. Sprawdź: www.icra.com.pl/kalkulator
Dzięki rzetelnej ocenie ryzyka kredytowego Klienta, w oparciu o własny model ICRAscore, oraz dzięki niezależnym negocjacjom z bankami warunków kredytowych, Klient ICRA uzyskuje obniżone ceny kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych i na działalność gospodarczą.
Pobieramy wynagrodzenie tylko w formie za sukces – tylko wtedy kiedy osiągniemy oszczędność na rzecz Klienta. Klient nic nie ryzykuje.

Sprawdź ile możesz oszczędzić i wyślij formularz na [email protected]
Dodaj ogłoszenie