Jak obchodzono 1 Maja w PRL-u [zdjęcia]

Janusz Kubik
Piotrkowska była wypełniona po brzegi
Piotrkowska była wypełniona po brzegi Janusz Kubik
Jednym z symboli PRL-u były pierwszomajowe pochody, nazywane spektaklem propagandowym komunizmu, dającego wyobrażenie państwa dobrobytu, na czele którego stał towarzysz Edward Gierek, pierwszy sekretarz PZPR.

* W PRL Święto Pracy stało się głównym spektaklem propagandowym
* Oprócz pochodów, odbywały się zabawy i pikniki Poprawiało sie zaopatrzenie sklepów

Było to święto ludzi pracy, ale i dowód poparcia społeczeństwa do partyjnych dygnitarzy. Każdego roku pierwszomajowy pochód podzielony był na kolumny. Szli w nich przedstawiciele dzielnic i zakładów pracy. Na czele - słuchacze szkół partyjnych, przodownicy pracy, weterani ruchu robotniczego i studenci.

Fotoreporterzy i operatorzy telewizji polowali na moment, kiedy mała dziewczynka podnoszona przez pracowników aparatu bezpieczeństwa, wręczała kwiaty pierwszemu sekretarzowi łódzkiego komitetu partii, stojacemu na trybunie honorowej w pasażu Schillera.

W tym okresie poprawiało się zaopatrzenie w handlu - na ulicznych straganach i na festynach nie brakowało kiełbasy, parówek i słodyczy.

Ten dzień wolny od pracy był też ucieczką od szarej rzeczywistości, okazją do spotkań z przyjaciółmi, rodziną, na licznie organizowanych festynach w parku na Zdrowiu, na stawach Stefańskiego, w parku Julianowskim i w Arturówku. Na twarzach wypoczywających łodzian, nie było już widać wymuszonych uśmiechów, bo tak naprawdę był to czas i relaksu na świeżym powietrzu. Była jednak prawdziwa radość życia i nadzieja na lepsze jutro, bo w sklepach zwykle brakowało wielu artykułów codziennego użytku. Polski fiat 126p, był wtedy luksusem, a polonez marzeniem wielu Polaków.

Nie było jednak bezrobocia, a rodziny łódzkich włókniarek wypoczywały nad morzem i w górach w Zakładowych Ośrodkach Wypoczynkowych. Sąsiad znał sąsiada, a przysłowiowa pożyczona szklanka cukru oznaczała zwykłą ludzką życzliwość. Dziś 1 Maja to pusta ulica Piotrkowska, wyludnione parki bez orkiestr dętych, piosenkarzy, iluzjonistów, podwórkowych kapel. Pozostały tylko zdjęcia.

*******

Łodzianie na Majówkach - Z archiwum Janusza Kubika

Tysiące łodzian bawiło się i wypoczywało podczas majówek, odwiedzając parki, muszle koncertowe na Zdrowiu, Julianowie i na Widzewie. Podwórkowe kapele, znani piosenkarze, iluzjoniści, zespoły taneczne umilały wszystkim czas wolny od pracy. Na estradach pojawiali się tacy artyści jak: Eleni, Jerzy Połomski, Anna German, Maria Koterbska, czy Trubadurzy, Czerwone Gitary, No to Co i Niebiesko Czarni. Występowały także orkiestry dęte, symfoniczne i balet Teatru Wielkiego. Nie zabrakło pokazów walk zapaśników, dżudoków i kulturystów. Nikt też nie martwił się o jedzenie, bo każdy miał w torbie, czy też skórzanej teczce wałówkę i picie w termosie.

Tramwaje i autobusy były zapchane jak nigdy, dlatego jazda na stopniach była wtedy czymś normalnym, a milicjanci udawali, że tego nie widzą.

Ci, którzy lubili ruch, jechali do klubu „Tramwajarz” do Parku Ludowego na Zdrowiu i na Stawy Stefańskiego, gdzie pływali kajakami, łódkami, żaglówkami . Narzeczonej można było ustrzelić misia, lizaka lub laleczkę na strzelnicy.

MAJÓWKA 2016. JAK SĄ CZYNNE SKLEPY W MAJÓWKĘ?

MAJÓWKA 2016. JAK SĄ CZYNNE SKLEPY W MAJÓWKĘ?

MATURA 2016. Harmonogram egzaminów maturalnych w 2016 roku

SKLEPY CZYNNE W MAJÓWKĘ 2016. JAK SĄ CZYNNE SKLEPY W WEEKEND MAJOWY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak obchodzono 1 Maja w PRL-u [zdjęcia] - Express Ilustrowany

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

.
Komuna
Wróć na i.pl Portal i.pl