Jak nie przytyć na domowej kwarantannie? Radzi dietetyk kliniczny

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
archiwum
Trwa kolejny tydzień narodowej kwarantanny. Życie wielu z nas znacząco się zmieniło. Mamy więcej czasu na domowe obowiązku, a przy okazji… na jedzenie. Co zrobić, by po zakończeniu kwarantanny nie wyjść o kilka kilogramów cięższym? Radzi Edyta Leźnicka, dietetyk kliniczny.

Zacznijmy może od tego, czy w ogóle powinniśmy zmienić coś w swoich codziennych nawykach żywieniowych?
Jeśli siedzimy w czterech ścianach to na samym początku zwróciłabym uwagę na aktywność fizyczną. Warto włączyć ją do swojej codzienności – jeśli nie ma przeciwwskazań warto ćwiczyć 30-40 minut dziennie, osoby początkujące mogą zacząć od 20 minut. Bo jeśli się nie ruszamy to zapotrzebowanie kaloryczne, w zależności od tego jaką pracę i aktywność dodatkową mieliśmy wcześniej, będzie się różniło. Oczywiście przede wszystkim należy zadbać o jakość diety, niezależnie od tego czy jest to okres kwarantanny. To zawsze powinno być naszym priorytetem. Uwzględnijmy w naszej diecie pełnoziarniste produkty: kasze, pieczywo, makarony oraz warzywa i owoce. Do tego nie zapominajmy o białku, które znajdziemy w wysokiej jakości mięsie, rybach i nasionach roślin strączkowych. Mówiąc o rybach postawmy na te tłuste, poza tym olej lniany – to produkty bogate w niezbędne dla nas kwasy omega 3., które mają działanie przeciwzapalne, a to jest w obecnej sytuacji bardzo ważne. Można je także dołączyć w formie suplementacji. Jeżeli będziemy się zdrowo i racjonalnie odżywiać, a do tego wprowadzimy regularną aktywność fizyczną nie przytyjemy. I po powrocie do normalności będziemy się po prostu dobrze ze sobą czuć.

Co z podjadaniem? Dni się dłużą i wielu z nas ma większą ochotę na coś słodkiego.
Jeśli mamy dobrze zaplanowane posiłki i spożywamy je regularnie to ochota na podjadanie jest dużo mniejsza. Ale jeśli mamy straszną ochotę na coś słodkiego to jest przecież możliwość zamiany typowych słodyczy na zdrowszą alternatywę, na przykład kulki mocy czy kawałek brownie z fasoli. Również wtedy nie należy jednak przesadzać, ponieważ ważna zasadą w zdrowym odżywianiu są przerwy między posiłkami. Nawet jeśli będziemy podjadać  owoce to zawarty w nich cukier prosty może sprawić, że nasza masa ciała wzrośnie. Uważajmy też na orzechy. To zdrowa przekąska, ale dosyć kaloryczna, dlatego lepiej włączyć je do podwieczorku lub drugiego śniadania.

Co z gotowymi produktami typu instant? Lepiej zupełnie z nich zrezygnować?
Zdecydowanie zrezygnujmy z gotowych, wysokoprzetworzonych produktów. Przecież teraz jest najlepsza okazja, żeby dużo zmienić w naszej diecie. Mamy więcej czasu, który możemy wykorzystać na samodzielne przygotowywanie posiłków, testowanie nowych smaków, eksperymenty w kuchni. To dobry fundament do tego, aby poprzez zdrowe odżywianie wspomóc nasza odporność. Przecież teraz to najważniejsze. Korzystajmy z owoców, warzyw, pestek, orzechów, pełnoziarnistych produktów zbożowych,tłustych ryb i nasion roślin strączkowych. Gotowe posiłki dostępne w sklepach mogą negatywnie wpływać na nasz stan zdrowia.

Jeśli nasz tryb życia jest obecnie dużo mniej aktywny to lepiej jeść mniej niż pięć posiłków dziennie czy zmniejszyć ich objętość?
Radziłabym raczej patrzeć nie na ilość posiłków, ale na to w jaki sposób funkcjonujemy podczas doby. O której godzinie wstajemy i o której kładziemy się spać. Pamiętajmy, że do godziny od wstania powinniśmy zjeść pierwszy posiłek, kolejny za trzy-cztery godziny,ostatni posiłek 3 h przed snem. Jeśli więcej śpimy to oczywistym jest, że zjemy mniej niż pięć posiłków. Zwróćmy uwagę także na to wcześniej wspomniane podjadanie. Jeśli mamy z tym problem to również warto ograniczyć w porcjach standardowe posiłki, a na przekąskę wybrać pokrojone warzywa z zrobionym w domu hummusem czy dipem.

Zobacz także:Koronawirus w Świętokrzyskiem? [RAPORT NA BIEŻĄCO]

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak nie przytyć na domowej kwarantannie? Radzi dietetyk kliniczny - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na i.pl Portal i.pl