Jak naprawdę wyglądała Operacja „Samum”?

Katarzyna Kaczorowska
15.01.2010 warszawa general gromoslaw czempinski fot bartlomiej ryzy/ polskapresse
15.01.2010 warszawa general gromoslaw czempinski fot bartlomiej ryzy/ polskapresse Bartlomiej Ryzy/ Polskapresse
Czempiński wylądował w Bagdadzie 13 października 1990 r. Jan X był nowym pracownikiem ambasady odpowiedzialnym za kontakty handlowe z Irakiem. Przyjechał z nowym ambasadorem Polski Kazimierzem Płomińskim. Czempińskiego, przystojnego, wysokiego blondyna, tak odmiennego w typie urody od Irakijczyków, nie sposób było nie zauważyć. Arabki nawet nie próbowały udawać, że nie budzi ich zainteresowania.

Czempiński po dotarciu do ambasady przywitał się z rezydentem polskiego wywiadu. Z szacunkiem. Andrzej Maronde przez trzy lata był wykładowcą Ośrodka Kształcenia Kadr Wywiadu o jego doświadczeniach wśród oficerów krążyły legendy. Czempiński z Ma­ron­dem wyszli z budynku polskiej ambasady. Bagdad, nietknięty jeszcze bombardowaniami, robił wrażenie. Ale dwóch oficerów wywiadu było skupionych na rozmowie.

– Mamy dla nich paszporty. Polskie.

– OK, pokażesz.

– Trzeba ich dostarczyć do granicy z Turcją.

– Tyle to sam wiem. Tylko czy ktokolwiek w Waszyngtonie albo w Warszawie wie, że nie ma mowy o ruszeniu wozów z numerami dyplomatycznymi? A jak weźmiemy te dyplomatyczne, to jak przejedziemy przez checkpointy? Cholera jasna, przecież dyplomaci bez specjalnych przepustek mogą jeździć tylko do Babilonu. I ani metra dalej. Granica z Jordanią odpada, zbyt pilnowana. Jedyne czynne przejście jest na granicy z Turcją na północ od Mosulu, 500 km od Bagdadu w jedną stronę. Czy ktoś tam w ogóle oglądał mapy? – irytował się Maronde. W ambasadzie jednak o mało nie dostał zawału. Paszporty przywiezione z Polski obejrzał uważnie Szapowal, z wykształcenia arabista. I aż się za głowę złapał – kto to w ogóle koordynował?!

Piętnastego października Czempiński spotkał się z amerykańskimi agentami. Kto ich zawiadomił, jakimi kanałami, gdzie mieszkali przez cały ten czas? Te pytania pewnie już zawsze pozostaną bez odpowiedzi.

Miejsce zostało wyznaczone 300 m od posterunku policji. Czempiński zobaczył przed sobą sześciu mężczyzn. Zmęczonych,
zarośniętych, instynktownie wyczuwał ich niepewność i strach. Ile jeszcze będą siedzieć w ukryciu? Pewnie wszystkim stawał przed oczami Teheran ogarnięty rewolucją i nieudana operacja Eagle Claw, podczas której oddział Delta Force usiłował odbić 53 zakładników przetrzymywanych w ambasadzie amerykańskiej od grudnia 1979 r. W ręce żołnierzy irańskich wpadło w kwietniu 1980 r. sześć śmigłowców i dokumenty dekonspirujące siatkę CIA w Iranie. W czasie odwrotu ewakuacyjny śmigłowiec startujący z bazy zderzył się z amerykańskim samolotem – zginęło ośmiu żołnierzy.

W Iraku CIA mogła liczyć się z wpadką. Ale Polakom, którzy podjęli się operacji niemożliwej, nikt by jej nie wybaczył.

Tą operacją polski wywiad uwiarygodnił się w oczach Amerykanów.

Na czym polegała operacja Samum? Co w ten sposób Polska zdołała osiągnąć w Stanach Zjednoczonych? Tego wszystkiego dowiesz się sięgając po najnowsze wydanie „Naszej Historii”

***

Nowa Nasza Historia jest już w kioskach. Zapraszamy do zapoznania się z tematami wszystkich naszych wydań regionalnych:

Nowy numer NASZEJ HISTORII na LUTY

Polecamy Państwu także nasze pierwsze wydanie specjalne - KUCHNIA. Poświęciliśmy je w całości historii polskiej sztuki kulinarnej. Znajdą w nim Państwo między innymi historyczne przepisy prawdziwej kuchni warszawskiej - i sześciu innych polskich tradycji regionalno-kulturowych:

KUCHNIA. Niezwykłe wydanie specjalne Naszej Historii

TUTAJ - w serwisie prasa24.pl mogą Państwo już teraz, nie ruszając się z domu, kupić e-wydanie Naszej Historii lub zamówić prenumeratę: PRASA24.PL

Zapraszamy także na profil Naszej Historii na FACEBOOKU i do obserwowania naszego konta na TWITTERZE.

Tweety użytkownika @naszahistoria

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl