Jak na świecie rozłożony jest internet? Zaskakujące statystyki

Prof. Ryszard Tadeusiewicz
Andrzej Banas / Polska Press
Z internetu wszyscy stale korzystamy i żywimy przekonanie, że jest on WSZĘDZIE. Warto jednak poznać kilka konkretów, bo niektóre z nich są zaskakujące.

Dotarłem niedawno do dokładnych danych na ten temat, które publikuje na swojej stronie instytucja nazywająca się Internet World Stats (światowe statystyki Internetu, w skrócie IWS) i chciałbym się z Państwem podzielić pewnymi informacjami, które tam znalazłem.

Oryginalne informacje są przesadnie dokładne. Na przykład IWS informuje, że w 2022 roku ludność całego świata to było 7.932.791.734 osób, czego w dniu 31.12.2022 Internetu używało 5.385.798.406 użytkowników. Pomijając już to, że tak dokładne dane nie są nikomu do niczego potrzebne, można być pewnym, że w czasie, kiedy rachmistrze IWS wpisywali te dane do swojego serwisu, sporo ludzi na świecie się urodziło (i sporo umarło), a także dołączyło się do Internetu wielu nowych internautów. Dlatego nie będę tu przytaczał dokładnych liczb, natomiast chcę się z Państwem podzielić pewnymi spostrzeżeniami, jakie na podstawie tych liczb można poczynić.

Pierwsze zaskoczenie (moje) wiązało się z rozkładem liczby internautów na różnych kontynentach. Gdyby mnie zapytano, gdzie jest najwięcej internautów, to byłbym skłonny twierdzić, że w Ameryce Północnej, bo przecież Internet powstał w USA, a Kanada też jest mocno nasycona komputerami. Tymczasem Północna Ameryka jest dopiero na piątym miejscu na liście liczby użytkowników Internetu. W Ameryce doliczono się 348 milionów internautów, podczas gdy nasza Europa (plasująca się w tej statystyce na drugim miejscu) ma 747 milionów zarejestrowanych użytkowników Internetu.

Co jeszcze bardziej zaskakujące, to Amerykę Północną wyprzedza także Ameryka Południowa, z 534 milionami internautów, oraz Afryka, gdzie jest ich 602 miliony.

Gdy już uznałem, że Ameryka nie jest liderem, stosunkowo łatwo przyszło mi przyjąć do wiadomości, że najwięcej internautów jest w Azji. Powaliła mnie dopiero wiadomość, że ponad połowa wszystkich użytkowników Internetu na świecie to Azjaci. Napoleon podobno mawiał: „Europa to kretowisko. Prawdziwa wielkość to Azja!”.

Zajrzałem do danych szczegółowych i znowu znalazłem kilka zaskakujących informacji. Oczywiście wśród Azjatów dominują Chińczycy - ponad 1/3 wszystkich azjatyckich użytkowników, chociaż w przeliczeniu na pojedynczego mieszkańca nie jest to już tak imponujące, bo z dobrodziejstw Internetu korzysta w tym kraju nieco mniej niż 70% mieszkańców. A na drugim miejscu na liście liczby użytkowników plasują się Indie, w których mieszka 28% azjatyckich użytkowników Internetu. Popatrzmy, jak to się ma do powszechnych wyobrażeń. Chiny uchodzą obecnie za trzecią potęgę na świecie i uważa się, że najbardziej dynamicznie rozwijają cywilizację, natomiast Indie w powszechnym przekonaniu to kraj świętych krów i biedaków umierających z głodu na ulicach. Tymczasem liczby sugerują coś innego.

Popularne jest przekonanie o technicznym zaawansowaniu Japonii. Tymczasem ze statystyk wynika, że Japończycy stanowią zaledwie 4% azjatyckich użytkowników Internetu (jakkolwiek korzysta z sieci ponad 93% obywateli).

Jedno tylko powszechne przekonanie znajduje potwierdzenie w liczbach. W Korei Południowej jest blisko 50 milionów użytkowników Internetu (97% mieszkańców). Natomiast w Korei Północnej jest tylko 20 tysięcy użytkowników Internetu na 26 milionów mieszkańców.

I jeszcze jedna zaskakująca wiadomość. Australia (uchodząca za bardzo rozwinięty kraj) wraz z Oceanią mają łącznie około 30 milionów użytkowników Internetu, czyli około pół procent użytkowników światowych. A tymczasem Bliski Wschód (targany ciągłymi konfliktami) ma 207 milionów internautów...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl