Jak leczyć COVID-19 w domu? Aktualne zalecenia ekspertów opracowanych we współpracy z Radą Medyczną

PDZ
Jakie leki stosować oraz kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych we współpracy z Radą Medyczną.  Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jakie leki stosować oraz kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych we współpracy z Radą Medyczną. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Jakie leki stosować oraz kiedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W najnowszych zaleceniach dotyczących postepowania u osób z chorobą COVID-19, na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili eksperci z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych we współpracy z Radą Medyczną. O jakie dokładnie wytyczne chodzi? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Lista aktualnych zaleceń dotyczących leczenia COVID-19 w domu ma 17 punktów. Autorami stanowiska są m.in. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas (konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej), prof. dr hab. Andrzej Horban (konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych), prof. dr hab. Radosław Owczuk (konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii), a także członkowie Rady Medycznej, w tym m.in. prof. Krzysztof Simon, Krzysztof Pyrć czy Robert Flisiak.

- Pacjent leczony z powodu COVID-19 w warunkach domowych, zwłaszcza z czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, wymaga stałego monitorowania z uwagi na ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Leczenie stosowane w łagodnym przebiegu sprowadza się do stosowania leków objawowych, jak w innych ostrych infekcjach wirusowych dróg oddechowych. W sytuacji pogorszenia przebiegu choroby, pacjent powinien jak najszybciej trafić do szpitala, gdzie ma szansę na uzyskanie skutecznego leczenia. Nie należy opóźniać kierowania pacjenta do leczenia szpitalnego - piszą eksperci.

Specjaliści nie zalecają stosowania pewnych leków, m.in. deksametazonu, bo u osób "niewymagających tlenoterapii ani mechanicznej wentylacji płuc stosowanie glikokortykosteroidów zwiększa ryzyko zgonu" – wyjaśnili. Eksperci wskazali ponadto m.in., że nie ma wiarygodnych danych o wpływie np. stosowania witaminy D. W galerii prezentujemy wytyczne opracowane przez ekspertów. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl