18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Jak kontrolować stan konta emerytalnego (1)

Patrycja Wacławska
O wysokość przyszłej emerytury trzeba dbać już od pierwszych dni kariery zawodowej. Nie wystarczy, że pracujesz legalnie i od twojego wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne
O wysokość przyszłej emerytury trzeba dbać już od pierwszych dni kariery zawodowej. Nie wystarczy, że pracujesz legalnie i od twojego wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne Maciej Jeziorek/POLSKA
Udostępnij:
Często sprawdzaj stan konta w otwartym funduszu, ponieważ od sumy zgromadzonych składek zależy wysokość twojej przyszłej emerytury.

O wysokość przyszłej emerytury trzeba dbać już od pierwszych dni kariery zawodowej. Nie wystarczy, że pracujesz legalnie i od twojego wynagrodzenia odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne.

Ważne jest też to, abyś miał pewność, że na indywidualne konto emerytalne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i otwartym funduszu emerytalnym trafiają składki we właściwej wysokości i są na nim prawidłowo księgowane. Jeśli w porę tego nie dopilnujesz, po latach na nic mogą zdać się tłumaczenia, że nie wiedziałeś, jak należy sprawdzać, czy stan twojego konta jest prawidłowy.

Dziś radzimy, jak kontrolować stan konta emerytalnego i co zrobić, jeśli stwierdzisz, że jest on zaniżony. Jutro podpowiemy, jak zadbać o wysokość przyszłej emerytury, wybierając najlepszy otwarty fundusz emerytalny. Osoby, które dopiero zaczęły pierwszą pracę, na dokonanie wyboru mają czas tylko do 10 lipca.

Ustalenie, czy na twoim koncie emerytalnym prawidłowo zaksięgowano składki, będzie możliwe dzięki dokładnemu przeanalizowaniu i porównaniu dokumentów dotyczących ubezpieczenia i odprowadzanych pieniędzy. Dokumenty takie otrzymujesz od pracodawców i ZUS-u. Osoby, które są członkami OFE, dostają je także z funduszy.

Druki z pracy

Pracodawcy powinni co miesiąc wystawiać formularz ZUS RMUA (raport miesięczny dla osoby ubezpieczonej). W praktyce zazwyczaj pracodawcy wydają zaświadczenia co kilka miesięcy. Jeśli twój szef zbyt długo zwleka z ich wydaniem lub w ogóle lekceważy ten obowiązek, domagaj się wystawienia dokumentów. Formularze należy skrupulatnie zbierać. Jeśli któryś zaginął, poproś dział księgowości w swojej firmie o podanie informacji o odprowadzonych składkach.

Dwie najważniejsze informacje w ZUS RMUA to podstawa wymiaru składki i wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne. Sprawdź, czy informacje są prawidłowe. Zwróć także uwagę, czy w formularzu poprawnie podawane są twoje dane osobowe.

PAMIĘTAJ!
Podstawa wymiaru składki to twoje wynagrodzenie brutto, zaś składka stanowi 19,52 proc. podstawy wymiaru (czyli wynagrodzenia). Połowa składki emerytalnej jest finansowana przez ubezpieczonego, a reszta przez pracodawcę (płatnika). Dlatego informacja o składce jest w formularzu rozpisana w dwóch rubrykach. Suma kwot w nich podanych powinna być równa 19,52 proc. twojej pensji.

Co zapisał OFE

Jeżeli obowiązkowo lub dobrowolnie zapisałeś się do otwartego funduszu emerytalnego, raz w roku powinieneś otrzymywać pisemną informację o wysokości składek zgromadzonych na rachunku.
Otwarty fundusz emerytalny, do którego należysz, powinien poinformować cię, jaka jest wysokość składek, które w poszczególnych miesiącach wpłynęły na twój rachunek. Zgodnie z przepisami do OFE powinno trafiać 7,3 proc. podstawy wymiaru, czyli twojego wynagrodzenia.

PAMIĘTAJ!

Jeśli chcesz mieć pewność, że do funduszu wpłynęły składki we właściwej wysokości, porównaj informację z OFE z formularzem ZUS RMUA i informacją z ZUS-u, dotyczące tego samego okresu:

Upewnij się, czy do OFE trafiła składka w wysokości stanowiącej 7,3 proc. twojej pensji za dany miesiąc.

Zsumuj składkę zaksięgowaną za dany miesiąc na indywidualnym koncie emerytalnym w ZUS-ie oraz składkę, która za ten miesiąc trafiła na rachunek w OFE. Suma ta powinna być równa kwocie składki, którą za ten sam okres odprowadził na twoje ubezpieczenie emerytalne pracodawca, co potwierdził w formularzu ZUS RMUA.

Informacja o stanie rachunku przesyłana przez otwarte fundusze jest bardziej skomplikowana niż ta wydawana przez pracodawcę i przesyłana przez ZUS. Oto najważniejsze z danych, które w niej znajdziesz, poza sumą zgromadzonych składek:

1 Kwota odsetek przekazanych przez ZUS
ZUS ma 15 dni roboczych na przekazanie do funduszu części twojej składki na ubezpieczenie emerytalne. Jeśli nie dotrzyma terminu, należą ci się odsetki. Ich wysokość powinna zostać wykazana w informacji z OFE. Jeśli wynika z niej, że ZUS spóźnia się z przekazywaniem składek, ale nie płaci odsetek, masz prawo złożyć wniosek o wskazanie przyczyny nieprzekazywania składek. Dostaniesz go w ZUS-ie, a także znajdziesz w internecie na stronie www.zus.pl (zakładka formularze).

2 Wysokość opłat od składek
Otwarte fundusze mają prawo pobierania opłat od gromadzonych przez ciebie składek. OFE powinien przekazać ci informację, ile wyniosły opłaty, które potrącił od pieniędzy przekazanych na twój rachunek.

3 Wyniki inwestowania twoich składek
Z założenia OFE mają nie tylko gromadzić nasze składki na przyszłą emeryturę, ale też jak najkorzystniej je pomnażać. Wybierając fundusz, powinieneś kierować się efektywnością poszczególnych OFE w inwestowaniu składek swoich członków. Jak dokonać właściwego wyboru, podpowiemy w jutrzejszym Poradniku. Po przystąpieniu do OFE jego umiejętności inwestycyjne także powinieneś na bieżąco kontrolować.

Jednym ze sposobów na to jest właśnie wnikliwa analiza danych zawartych w corocznej informacji. Otwarty fundusz, do którego należysz, powinien zapisać w niej, jaką kwotę zainwestował w twoim imieniu oraz jaka jest aktualna wartość kapitału zgromadzonego na przyszłą emeryturę. Warto przy tym pamiętać, że otwarte fundusze umożliwiają swoim członkom kontrolowanie stanu rachunku także za pośrednictwem internetu oraz telefonicznie. Korzystając z tej drogi, możesz na bieżąco monitorować, czy stan konta jest zadowalający, nie czekając na przesłanie papierowej informacji przez fundusz.

Podobnie jak przy czytaniu dokumentów od pracodawcy i zapoznawaniu się z informacjami od OFE zwróć uwagę, czy nie ma błędu w twoich danych osobowych.

Papiery z ZUS-u

Równie istotne jak formularze wydawane przez pracodawców są informacje o wysokości składek, które przekazuje ubezpieczonym ZUS. Wszyscy urodzeni po 1948 r. dostają od ZUS-u listy z informacjami o wysokości składek trafiających na ich indywidualne konta.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoje składki są prawidłowo księgowane, porównaj informację, którą prześle ci ZUS, z formularzem ZUS RMUA, który dostałeś od pracodawcy. To proste - dokumenty z informacjami z ZUS-u są bardzo przejrzyste.

Zestawienie wystawione przez ZUS jest roczne. Dla sprawdzenia prawidłowości przepływu składek wystarczy więc porównać dokument z ZUS-u za dany rok z dokumentami ZUS RMUA, które za poszczególne miesiące tego samego roku wystawił pracodawca.

Przy kontroli formularzy wystawianych przez pracodawcę i OFE, czytając informacje z ZUS-u, sprawdź wszystkie twoje dane osobowe.

PAMIĘTAJ!
W przypadku osób, które nie są członkami otwartych funduszy emerytalnych, wysokość składek wykazana w obu dokumentach dla poszczególnych miesięcy będzie taka sama. Wszyscy ci, którzy należą do OFE, powinni pamiętać, że z 19,52 proc. wynagrodzenia, czyli całej składki na ubezpieczenie emerytalne, część zostanie przekazana przez ZUS do funduszu. Kwota ta wynosi 7,3 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia. Reszta, czyli 12,22 proc., pozostaje w ZUS-ie.

***

Od jakich zarobków nie zapłacisz składek

Istnieje roczny limit zarobków, od których można potrącić składki. To jest kwota ograniczająca podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Limit ogłaszany jest co roku od 1999 r., gdy powstały indywidualne konta emerytalne.

Jeśli okaże się, że w danym roku zarobiłeś więcej, niż wynosi próg, składka zostanie potrącona jedynie od kwoty mieszczącej się w wyznaczonym limicie. Na koncie w ZUS-ie i OFE nie zostanie więc zaksięgowana składka od całego wynagrodzenia. Od zarobków ponad limit nie odprowadzasz więc składek do ZUS.

Progi graniczne w poszczególnych latach:

1999 r. - 50 375,22 zł
2000 r. - 54 780,00 zł
2001 r. - 62 940,00 zł
2002 r. - 64 620,00 zł
2003 r. - 65 850,00 zł
2004 r. - 68 700,00 zł
2005 r. - 72 690,00 zł
2006 r. - 73 560,00 zł
2007 r. - 78 480,00 zł
2008 r. - 85 290,00 zł

***

Jak odzyskać zaginione składki

Jeśli jakiekolwiek informacje w dokumentach dotyczących odprowadzanych składek są błędne, jak najszybciej wyjaśnij nieprawidłowości.

Złóż u pracodawcy wniosek o sprostowanie danych przekazanych do ZUS-u. Musi z niego jasno wynikać, które dane i w którym dokumencie są błędne. Pracodawca powinien sprawdzić, czy błędy powstały z jego winy. Odpowiedź na piśmie powinieneś otrzymać w ciągu 60 dni. Jeśli potwierdzi się, że pracodawca popełnił błąd, musi go sprostować.

Jeśli okaże się, że pracodawca nie zawinił, złóż reklamację w ZUS-ie. Jeżeli błąd dotyczy okresu, gdy pracowałeś w nieistniejącej już firmie, od razu skieruj sprawę do ZUS-u. Złóż wniosek na formularzu ZUS ZRU. Otrzymasz go w najbliższym oddziale Zakładu lub znajdziesz na stronie www.zus.pl.

Aby reklamacja została rozpatrzona, podaj: identyfikator informacji o stanie konta, który znajduje się na liście z ZUS-u (w lewym górnym rogu pod adresem ubezpieczyciela); imię i nazwisko; adres; datę urodzenia; PESEL; NIP oraz numer i serię dowodu osobistego lub paszportu. W reklamacji trzeba też wskazać, które informacje są nieprawidłowe. Do formularza dołącz dokumenty potwierdzające wysokość podstawy wymiaru składek (druk ZUS RMUA) oraz kopię odpowiedzi pracodawcy na wniosek o sprostowanie danych przekazanych do ZUS-u.

Jeśli błąd dotyczy okresu, gdy pracowałeś w firmie, która już nie istnieje, i rozpocząłeś procedurę od złożenia reklamacji do ZUS-u, zamiast odpowiedzi pracodawcy dołącz swoje oświadczenie, z którego będzie wynikało, że twój były zakład pracy już nie istnieje.

ZUS powinien odpowiedzieć w ciągu 3 miesięcy. Ale zdarza się, że na odpowiedź trzeba poczekać nawet przez pół roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie