Jak Huta Miedzi "Legnica" dostała swoje drugie życie

Materiał partnera zewnętrznego KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
Jak zmienić zbudowaną przeszło pół wieku wcześniej hutę w nowoczesny przemysł? Taką metamorfozę przeszła Huta Miedzi "Legnica". To najstarszy zakład KGHM Polska Miedź S.A., który staje się poważnym graczem na polskim rynku recyklingu, czyli przemysłu przyszłości.

Legnicka huta powstała 65 lat temu, w czasach gdy o ekologii niewiele się mówiło, gdy liczyły się tylko tony produkcji. Dużym krokiem w kierunku ochrony środowiska było wybudowanie instalacji Solinox, która ograniczyła ilość emitowanych gazów i pyłów. Ostatnio zaś nastąpił wielki postęp technologiczny w produkcji metalu, dający "Legnicy" miejsce w branży recyklingu.

By z rudy miedzi wydobywanej przez górników w kopalniach należących do KGHM powstał cenny metal, ruda musi przejść długą drogę od kopalni, przez Zakłady Wzbogacania Rud po hutę. To właśnie w hutach koncentrat miedzi jest przetapiany by opuścić hutę w postaci miedzianych katod i wlewków.

Tymczasem świat zalewa masa odpadów zawierających m.in. złom miedzi. To choćby miliony telewizorów, zużytych telefonów, instalacji elektrycznych, sprzętu AGD. Powstaje już tzw. górnictwo miejskie, czyli pozyskiwanie na wielką skalę metali z odpadów. I tutaj - w recyklingu miedzi - znalazła swoją szansę stara, skazana przez niektórych na zamknięcie, Huta Miedzi "Legnica".

Ekologiczna huta miedzi? To możliwe!

Nie było to ani łatwe, ani tanie. W ciągu piętnastu miesięcy za ćwierć miliarda złotych KGHM zbudował na jej terenie piec WTR, czyli wychylno-topielno-rafinacyjny - do przetopu recyklingowego złomu miedzi. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Tym samym Huta Miedzi "Legnica" osiągnęła ważny strategiczny cel: mając WTR zapewniła sobie perspektywę rozwoju i zwiększenia produkcji do 160 tys. ton miedzi rocznie (dotąd produkowała ok. 110 tys. ton). Przy czym produkcja metalu ze złomu jest zdecydowanie mniej uciążliwa dla środowiska niż w tradycyjnych piecach, wytapiających metal z kopalnianej rudy. Bo po prostu złom zawiera bez porównania mniej zanieczyszczeń niż wsad z kopalni.

Przykład "Legnicy" pokazuje, że nawet zakłady zbudowane ponad pół wieku temu, dzięki inwestycjom w technologie przyszłości, mogą dostać swoje drugie życie.

Jak Huta Miedzi
Dodaj ogłoszenie