Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych - T

Ewa Kornecka/lekarz rodzinny

Testosteron

Jest androgennym hormonem płciowym produkowanym głównie przez jądra oraz w mniejszym stopniu przez nadnercza i jajniki.
Norma: kobiety: 0,086-0,86 ng/ml; mężczyźni: 2,36-9,96 ng/ml
Wzrost stężenia testosteronu u mężczyzn występuje w: guzach jądra lub nadnerczy, przedwczesnym
dojrzewaniu płciowym, zaś u kobiet - w guzach jajnika lub nadnerczy oraz w zespole policystycznych
jajników. Z obniżonym stężeniem testosteronu można mieć do czynienia w przypadku opóźnionego
dojrzewania płciowego i chorób przysadki, podwzgórza lub jąder.

TSH

Jest hormonem tyreotropowym wydzielanym przez przedni płat przysadki i pobudzającym tarczycę do produkcji hormonów - tyroksyny i trójjodotyroniny.
Norma: 0,4-4,0 j.m./l
Poziom TSH rośnie w: pierwotnej niedoczynności tarczycy, nowotworach przysadki, zapaleniu tarczycy. Poziom TSH spada w: nadczynności tarczycy, niedoczynności przysadki, autonomicznym wytwarzaniu hormonów tarczycy, przebiegu leczenia tyroksyną.

Troponina

Troponiny to grupa trzech izoenzymów (troponiny T, I, C) regulujących skurcz mięśnia sercowego i mięśni poprzecznie prążkowanych. Troponina I jest jednym z najwcześniejszych markerów martwicy mięśnia sercowego.
Norma: troponina I: 0,012-0,4 mcg/l; troponina T: < 0,1 ng/ml
Wzrost stężenia troponiny obserwuje się w ciągu 3-8 godz. po zawale mięśnia sercowego. Szczytowe wartości pojawiają się po upływie 12-72 godz. od zawału, a do normalizacji dochodzi po 7-14 dniach. W celu określenia czasu wystąpienia zawału mięśnia sercowego zazwyczaj oznacza się stężenie troponin oraz aktywność kinazy kreatynowej - całkowitej i jej izoenzymu CK-MB. Wzrost stężenia troponin obserwuje się również w przypadku incydentów naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego (udar, wylew krwi) oraz u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek.
Inne stany, w których dochodzi do wzrostu stężenia troponin w osoczu, to m.in.: wstrząśnienie serca, zabieg chirurgiczny na sercu, zastoinowa niewydolność serca, rozwarstwienie aorty, kardiomiopatia przerostowa, wady zastawki aortalnej.

Trójglicerydy (TG)

Trójglicerydy są jedną z frakcji lipidów występujących we krwi. Stanowią podstawowy substrat energetyczny ustroju oraz składnik tkanki tłuszczowej.
Norma: < 150 mg/dl lub 1,7 mmol/l
Przekroczenie normy może być spowodowane przez: zaburzenia w gospodarce tłuszczowej uwarunkowane genetycznie (np. hiperlipidemie pierwotne), otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, zespół nerczycowy.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucyna

zrobilam badania z krwi na troponine wyszedl taki 10 mg h 14 norma h niewiem czy zly

Dodaj ogłoszenie