Jak czytać wyniki badań laboratoryjnych - K

Ewa Kornecka/lekarz rodzinny
shutterstock

Kał - badanie na obecność antygenu Giardia lamblia

Badanie służy wykrywaniu antygenu Giardia lamblia w próbce kału metodą immunoenzymatyczną. Pasożyt ten wywołuje chorobę jelita cienkiego zwaną giardiozą (lambliozą).
Norma: wynik negatywny
W przypadku stwierdzenia obecności antygenu Giardia lamblia w kale rozpoznaje się zarażenie pierwotniakiem i wprowadza odpowiednie leczenie.

Kreatynina

Kreatynina jest związkiem azotowym znajdującym się w moczu i we krwi. Stanowi produkt metabolizmu mięśni. Prawidłowo prawie w całości usuwana jest z krwi do moczu na drodze filtracji w kłębuszkach nerkowych. Stężenie kreatyniny w osoczu zależy od masy mięśniowej oraz od sprawności wydalniczej nerek.
Norma: 0,6-1,3 mg/dl (53-115 μmol/l) Podwyższone wartości kreatyniny w osoczu mogą wskazywać na: ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek, odwodnienie.

Kwas moczowy

Kwas moczowy jest końcowym produktem przemiany puryn (zasad azotowych budujących kwas nukleinowy - DNA).
Norma: 3-7 mg/dl (180-420 µmol/l)
Przekroczenie stężenia kwasu moczowego w surowicy (hiperurykemia) może wynikać z: nadmiernego wytwarzania kwasu moczowego w ustroju, ze zwiększonego spożycia pokarmów bogatych w puryny (pokarmy mięsne, niektóre owoce morza i warzywa, takie jak szparagi, groch, szpinak, fasola), chorób nerek, które upośledzają ich czynność wydalniczą, z rozpadu komórek (np. w przebiegu zespołu lizy guza po chemioterapii), zaburzeń metabolicznych w przebiegu chorób (zawał mięśnia sercowego, padaczka), nadmierny wysiłek fizyczny, nadczynność przytarczyc.
Zmniejszone stężenie może być spowodowane: wrodzonym niedoborem oksydazy ksantynowej, akromegalią, wzmożonym wydalaniem kwasu moczowego przez nerki.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie