9/12
Gdy parkujesz z włączonym silnikiem, spaliny wyrzucane z...
fot. eerathada Khaipet/123RF

Wyłącz silnik – lub poproś o to kierowcę

Gdy parkujesz z włączonym silnikiem, spaliny wyrzucane z silnika zatruwają powietrze pieszym. Ale nie tylko, bo w ten sposób przyczyniasz się do zwiększania smogu, który w dużych miastach pochodzi głównie z pojazdów silnikowych. A najwięcej zanieczyszczeń wdychają właśnie kierowcy! Co więcej, pozostawianie odpalonego silnika jest wykroczeniem wg art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o Ruchu Drogowym, karanym mandatem o wysokości 100 zł. Przepisy mówią jasno, że zabronione jest używanie pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem, jak również pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym. Dotyczy to unieruchomienia pojazdu trwającego dłużej niż 1 minutę, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

10/12
Wychodzisz z domu na dłużej? Zmniejsz lub wyłącz ogrzewanie,...
fot. ri/pixabay.com

Przykręć ogrzewanie

Wychodzisz z domu na dłużej? Zmniejsz lub wyłącz ogrzewanie, a jeśli nie masz takiej możliwości – załóż termostat na grzejnik i z niego korzystaj. W ten sposób zmniejszysz nie tylko swoje rachunki, ale także zużycie surowców niezbędnych do wytworzenia energii na ogrzewanie. Temperaturę obniż także w nocy – taki nawyk pozwala zadbać o lepszą jakość snu, od której zależy twoje zdrowie. Spróbuj też obniżyć temperaturę otoczenia wtedy, gdy pozostajesz w mieszkaniu – to udowodniony sposób na nieco szybszy metabolizm, a więc większe zużycie energii. Są nawet badania naukowe, w których udowodniono, że „chłodnolubni” mają niższą masę ciała.

11/12
Zwiększ elastyczność w podejściu do odżywiania – zastosuj...
fot. pixel1/pixabay.com

Bądź bardziej flexi

Zwiększ elastyczność w podejściu do odżywiania – zastosuj dietę fleksitariańską. To taka, w której jada się więcej produktów i posiłków roślinnych (samo zdrowie!), a tylko okazjonalnie sięga się po produkty odzwierzęce, zwłaszcza mięso – to taki „półwegetarianizm”. Ponieważ do hodowli zwierząt rzeźnych potrzeba ogromnych nakładów surowców roślinnych, wody i chemicznych leków, zmniejszając ich spożycie (a najlepiej z nich rezygnując) w mniejszym stopniu przykładasz się do degradacji środowiska, ale też do cierpienia zwierząt. Warto wiedzieć m.in., że hodowla zwierząt gospodarskich i związany z tym przemysł generuje tyle gazów cieplarnianych (z których jednym jest dwutlenek węgla), co cały globalny transport. Szokujące jest, że niespełna 40 proc. produkcji rolnej służy obecnie wyżywieniu człowieka, a prawie połową plonów karmi się zwierzęta hodowlane, podczas gdy w krajach rozwijających pogłębia się epidemia głodu. Są też inne badania. Wiadomo, że na każde 100 kcal z paszy dla zwierząt otrzymujemy tylko 12 proc. kcal z ich mięsa. A z plonów zebranych z 1 akra owsa lub kukurydzy można uzyskać ok. 20 razy więcej kalorii niż z mięsa wołowego z krów karmionych tymi zbiorami.

12/12
Nauka segregowania najłatwiej przychodzi dzieciom, które...
fot. Katarzyna Białasiewicz/123RF

Ucz dzieci segregowania śmieci

Nauka segregowania najłatwiej przychodzi dzieciom, które traktują ją jako rzecz naturalną.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

Tak żyje i mieszka Majka Jeżowska z futrzakami. Ta kuchnia może ci się nie spodobać!

Tak żyje i mieszka Majka Jeżowska z futrzakami. Ta kuchnia może ci się nie spodobać!

Groźny wypadek! Mężczyzna wpadł pod tramwaj

PILNE
Groźny wypadek! Mężczyzna wpadł pod tramwaj

Lista PiS w wyborach do PE na Mazowszu. Mocnych nazwisk nie brakuje

Lista PiS w wyborach do PE na Mazowszu. Mocnych nazwisk nie brakuje

Zobacz również

Groźny wypadek! Mężczyzna wpadł pod tramwaj

PILNE
Groźny wypadek! Mężczyzna wpadł pod tramwaj

PiS nie chce podwyżek cen energii, zgłoszą obywatelski projekt blokujący zmiany

PiS nie chce podwyżek cen energii, zgłoszą obywatelski projekt blokujący zmiany