Jak bezpiecznie się opalać?

  Jak bezpiecznie się opalać?

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy to podstawowe wyposażenie osoby, która chce się opalać w wakacje

  Kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy to podstawowe wyposażenie osoby, która chce się opalać w wakacje ©Polska Press Grupa

  Zbyt długie i bezczynne wylegiwanie się na plaży przyczynia się do oparzeń i udarów słonecznych
  Kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy to podstawowe wyposażenie osoby, która chce się opalać w wakacje

  Kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy to podstawowe wyposażenie osoby, która chce się opalać w wakacje ©Polska Press Grupa

  Zaczerwienienia skóry, rumień i pieczenie to pierwsze objawy nadmiernego przebywania na słońcu. Jak rozsądnie podejść do opalania podczas urlopu?

  Lekarze alarmują, by unikać słońca w godzinach od 11 do 15. Odrobinę schronienia dla twarzy i ramion powinny zapewnić nam kapelusze i parasole. Przede wszystkim, należy szukać naturalnego cienia w pobliżu drzew. Podstawą są też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które chronią oczy przed szkodliwym światłem. Gwarancją ochrony przed promieniami słonecznymi są kosmetyki z filtrami. - W szczególności polecam faktory 30+ i 50+. One zapewnią nam bezpieczne opalanie.

  ZOBACZ TEŻ: Forma sztuki czy przejaw głupoty? "Słoneczne tatuaże" niebezpiecznym trendem


  Należy wsmarować je w ciało około 15 minut przed wyjściem na słońce - mówi dr nauk med. Joanna Bartosińska, dermatolog z gabinetów lekarskich Hema w Lublinie. Popularną ochroną dla ciała są klasyczne balsamy i olejki. W ostatnim czasie pojawiły się też spraye i mgiełki, które są wygodniejsze w aplikacji. - Trzeba pamiętać, że wszystkie preparaty działają do 2 godzin po nałożeniu, pod warunkiem, że nie wejdziemy do wody lub nie będziemy pocierać ciała ręcznikiem. Po każdej takiej sytuacji, należy znów nałożyć balsam na nasze ciało - dodaje dermatolog.

  Długotrwałe skutki
  Na profilaktykę jest za późno, gdy na naszej skórze po opalaniu pojawią się pęcherze. Wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza, bo oparzenia słoneczne niezwykle ciężko i boleśnie się goją. - Skutki nadmiernego opalania mogą pojawić się po wielu latach. Mam na myśli rozwój czerniaka. W szczególności na raka skóry powinny uważać osoby, które mają na swoim ciele znamiona. Trzeba systematycznie sprawdzać ich wielkość, kształt i kolor. Powinny nas też zaniepokoić nowe "pieprzyki" - mówi dr nauk med. Bartosińska.

  Przed wyjściem na plażę, trzeba pamiętać, że niektóre leki czy maści w połączeniu ze słońcem powodują reakcje alergiczne i toksyczne. Z kolei, odpoczywając na kocu, należy liczyć się z tym, że niektóre soki roślin w relacji ze słońcem powodują oparzenia na ciele.

  Zbyt częste opalanie przyczynia się w przyszłości do przedwczesnego starzenia się skóry. Jedynie substancje przeciwrodnikowe zawarte w kosmetykach do opalania chronią nas przed takimi skutkami.

  Dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle odpoczywać na słońcu. - Ewentualnie mogą przebywać w cieniu. Ich skóra jest cieńsza od dorosłych, dlatego bardziej są narażone na negatywne skutki opalania. Nawet kilkunastominutowe przebywanie w pełnym słońcu może prowadzić do oparzeń, co w perspektywie lat przyczynia się do większego ryzyka zachorowań na raka - mówi dermatolog z gabinetów lekarskich Hema w Lublinie.

  Długotrwałe przebywanie na słońcu grozi udarem słonecznym. W szczególności jest on niebezpieczny dla osób starszych. - Pierwszymi objawami udaru słonecznego są bóle i zawroty głowy. Pojawiają się również nudności i wymioty. Niezwykle ważne jest wtedy nawodnienie organizmu. Powikłania po udarze u seniorów prowadzą do zaburzeń w układzie krążenia - ostrzega dr nauk med. Tomasz Hasiec, kierownik oddziału neurologii ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

  Rozsądne przebywanie na słońcu ma swoje plusy. Dobroczynnie wpływa na nasz organizm. - Wytwarza się wtedy witamina D, która zapobiega krzywicy i osteoporozie. Poza tym, korzystnie działa na nasze samopoczucie - dodaje dr nauk med. Bartosińska.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo