Jak badać piersi? Regularne badania pozwolą wcześniej wykryć guza. Sprawdź, jak robić to dobrze

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Profilaktyka raka piersi podczas Dnia Drzwi Otwartych w Centrum Onkologi w Gliwicach
Profilaktyka raka piersi podczas Dnia Drzwi Otwartych w Centrum Onkologi w Gliwicach Olga Krzyżyk
Jak badać piersi samodzielnie? Profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna. Kobiety od 50 do 69 raku życia mogą co 2 lata za darmo zrobić badanie mammograficzne. Ważne jest jednak, by samej badać się w domu lub poprosić o to swojego ginekologa. Wcześniejsze wykrycie zmian w piersi, pozwala wcześniejszą reakcję lekarzy.

Rak piersi, to najczęstszy nowotwór kobiet

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiety. Kobiety, które regularnie wykonują mammografię dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi, w porównaniu z paniami, które nie badają się systematycznie.

Jakie są objawy raka piersi?
Najczęściej pierwszym objawem nowotworu jest wyczuwalny guz lub guzek w piersi. Nie każdy guzek jest od razu rakiem. To jednak musi już sprawdzić specjalista. To jednak wykazuje, że bardzo ważne jest kontrola i profilaktyka. Kobiety mogą same badać swoje piersi lub udać się na badania diagnostyczne: USG piersi i badania mammografię.

- To, jakie badanie jest zalecane pacjencie uzależnione jest od budowy piersi. Pierś bardziej gruczołową zwykle badamy za pomocą USG, bo może więcej wykazać. Z kolei badanie mammograficzne więcej wykaże jeżeli pierś ma charakter tłuszczowy. Ponadto ważne jest to, że na USG nie widać zwapnień - wyjaśnia Barbara Nikodemowczyk, starszy asystent Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Centrum Onkologii w Gliwicach.

- To zwykle lekarz prowadzący: ginekolog lub w poradni chorób sutka, ustala częstotliwość badania i zaleca specjalistyczne badania piersi – dodaje Barbara Nikodemowczyk.

Jak badać piersi krok po kroku?

Najlepiej stanąć przed lustrem, by móc obserwować swoje piersi. Podczas samobadania piersi poszukujemy zmian w kształcie, symetrii i zarysie piersi. Oto poszczególne etapy samobadania piersi:

  • opuść ręce swobodnie
  • unieść ręce do góry
  • załóż ręce za głowę
  • oprzyj ręce na biodrach
  • oprzyj silnie ręce na biodrach, jednocześnie pochyl tułów do przodu
  • uciskając brodawkę, sprawdź czy nie wydobywa ię z niej wydzielina
  • opuszkami palców uciskaj pierś i jej okolice, poszukaj zgrubień i guzków. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych w okolicach pachowch
  • badanie powtórz w pozycji leżącej

- Kobieta zawsze powinna się badać palpacyjnie, bo zna swoje piersi najlepiej. Może nawet wyczuć jakieś zmiany lepiej niż jej ginekolog. Natomiast będąc u ginekologa powinniśmy poprosić o badanie piersi - mówi dr Barbara Nikodemowczyk, starszy asystent Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Centrum Onkologii w Gliwicach.

W sobotę 2 lutego w gliwickim Centrum Onkologii kobiety mogły skorzystać z darmowego badania USG piersi i bezpłatnej mammografii. Wiele pań skorzystało z tej możliwości.

- Przyjechałam do Centrum Onkologii w Gliwicach, bo chciałam skorzystać z dnia otwartego instytutu. Ponadto regularnie się badam, chodzę dwa razy do roku do lekarza onkologa piersi - mówi Maria Szeretko, która przyjechała do Gliwic z Opola na Dzień Drzwi Otwartych Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach.

- Kobiety też powinny same się badać palcami. Możemy same sprawdzić czy wyczuwamy jakieś zgrubienia. Jeżeli wyczuwamy to zgłośmy się od razu do lekarza, sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Nie czekajmy - dodaje Maria Szeretko.

Co sprzyja rozwojowi raka piersi?

Do dzisiaj nie znamy dokładnej przyczyny powstania raka piersi. Istnieje natomiast wiele czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Na niektóre nie mamy wpływu, ale jest też sporo, które zależy od nas. Te czynniki to:

  • wiek (najwięcej zachorowań występuje u kobiet powyżej 50 roku życie
  • obciążenia genetyczne
  • czynnik hormonalny
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej
  • niewłaściwa dieta
  • otyłość
  • częste spożywanie alkoholu
  • wcześniejsze choroby piersi

Na czym polega badanie mammograficzne?

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. To badanie nic nie boli. Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak badać piersi? Regularne badania pozwolą wcześniej wykryć guza. Sprawdź, jak robić to dobrze - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl