Jadwiga Staniszkis: PiS ostentacyjnie łamie trójpodział...

  Jadwiga Staniszkis: PiS ostentacyjnie łamie trójpodział władzy. W ich mentalności to wyraz władzy

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Staniszkis: Spodziewam się, że będziemy mieli pokazowe procesy, nastąpi rozwój cenzury, pojawi się presja finansowa na media.

  Staniszkis: Spodziewam się, że będziemy mieli pokazowe procesy, nastąpi rozwój cenzury, pojawi się presja finansowa na media. ©Bartek Syta

  - Morawiecki jest skłonny - na razie - poświęcić Gersdorf. Czuje się zbyt słaby, żeby jej bronić. Wie, że jeden fałszywy ruch sprawi, że zostanie skreślony. A wtedy fala autorytarnej władzy się rozleje - mówi prof. Jadwiga Staniszkis, socjolog.
  Staniszkis: Spodziewam się, że będziemy mieli pokazowe procesy, nastąpi rozwój cenzury, pojawi się presja finansowa na media.

  Staniszkis: Spodziewam się, że będziemy mieli pokazowe procesy, nastąpi rozwój cenzury, pojawi się presja finansowa na media. ©Bartek Syta

  Rok temu byliśmy świadkami dużych protestów przeciwko trzem ustawom sądowym. Teraz jedna z nich wchodzi w życie - i znów dochodzi do protestów. Osiągną one skalę porównywalną z tymi zeszłorocznymi?
  Obserwujemy wzrost poczucia, że niszczenie demokracji, które uskutecznia PiS, jest niebezpieczne dla nas wszystkich. W tej sytuacji nie chodzi nawet o to, ile osób wychodzi teraz na ulicę. Ważniejszy jest obraz władzy, jacy Polacy mają w głowie, jak rozumieją stosowaną przez nią retorykę. Zmiana zachodzi powoli, ale postępuje. Zobaczymy w wyborach w przyszłym roku jej efekty.

  Póki co, tłumów na protestach nie widać. Podobnej fali, jak w ubiegłym roku wywołać się już nie da?
  Zbliżają się wybory. W tym roku będziemy mieli samorządowe, później parlamentarne i prezydenckie. Ta zmiana wtedy znajdzie swój wyraz.

  Do sporu o Trybunał Konstytucyjny obóz władzy był dobrze przygotowany. Teraz nawet nie przygotował solidnej interpretacji pokazującej, że skrócenie kadencji I prezes Sądu Najwyższego jest zgodne z ustawą zasadniczą. Czują się tak pewnie?
  Długość kadencji I prezes jest w konstytucji wyraźnie opisania. PiS uważa jednak, że władzę należy sprawować w sposób arbitralny. Oni często podkreślają swoją antykomunistyczną postawę, ale jednocześnie sami sięgają po komunistyczne metody. To dowód bolszewickiej mentalności. Słychać to, gdy mówią o tym, że władza przemienia społeczeństwo. To ta sama retoryka, którą słychać było w retoryce bolszewickiej w połowie lat 40., tuż po wojnie. Przerażające, że to wróciło.

  CZYTAJ TAKŻE: Leszek Miller: Dla Jarosława Kaczyńskiego Unia Europejska to bankomat

  Przy okazji sporu o Trybunał mieliśmy de facto spór o interpretację konstytucji. Teraz tego nie ma.
  PiS ostentacyjnie łamie trójpodział władzy. W ich mentalności to wyraz władzy. Ale to nieprawda. Wyrazem władzy jest sterowność państwa, zdolność osiągania założonych celów. Tego dziś nie ma. Widać za to coraz większą demoralizację samych członków PiS-u. Oni próbują kontrolować społeczeństwo poprzez utrzymywanie go w niepewności. To nie jest metoda osiągnięcia sukcesu.

  Sukcesu, czyli ponownej wygranej wyborczej?
  Tak. Chyba że PiS złamie zasady wyborcze - przejęcie kontroli nad Sądem Najwyższym daje im taką możliwość.

  Uważa Pani, że PiS byłby w stanie sfałszować wybory? Akurat Jarosław Kaczyński wydaje się być przywiązany do wolnych wyborów, dla niego to świętość.
  Wybory to skomplikowany proces. Są różne możliwości naginania reguł. Dla wielu osób związanie się z PiS to możliwość awansu. Są gotowi z nich skorzystać bez względu na wszystko - widać to było choćby po osobach, które ubiegały się o stanowisko ławników w Sądzie Najwyższym. Byłam porażona, słuchając jak ci ludzie mówią, jakby to były osoby z łapanki. To przypomina lata 40.

  Chodzi Pani o stalinizm w Polsce?
  Nie, w Polsce nie ma komunizmu rozumianego jako represje, więzienia, cenzura. Ale widać, że władza ma podobną mentalność do tej, która obowiązywała tuż po wojnie - że może dokonać gruntownej zmiany, przywrócić godność itp. Myślę, że oni w ten sposób racjonalizują sobie te barbarzyńskie metody, które stosują. Tyle że skutkiem tego będzie kompletna izolacja Polski w świecie. Już Stany Zjednoczone zaczynają się dystansować. Amerykanie są zdziwieni tym, że takie rzeczy w Polsce są możliwe. Podobnie w Brukseli.

  Akurat - także pod presją USA - PiS się cofnął w sprawie nowelizacji ustawy o IPN-ie. I Amerykanie sprawiają wrażenie zadowolonych, mówi się nawet, że zwiększą kontyngent wojskowy w Polsce.
  Widać, że PiS może powstrzymać jedynie reakcja zewnętrzna, bo z opinią Polaków się nie liczą. Zachód to zresztą dostrzega, coraz częściej powracają argumenty o tym, że Polska przesuwa się na wschód. Lepiej wykształceni politycy zachodni dostrzegają bolszewizm w działaniach PiS-u - i są gotowi zdecydowanie reagować. Dziwię się, że ludzie pokroju Szczerskiego, Gowina - kiedyś zdolni, przyzwoici - dali się wplątać w taką demoralizującą rozgrywkę. Bo Polska izolowana za granicą to powrót do lat 40. XX wieku.

  Polska jest wprawdzie objęta procedurą art. 7 - ale to jeszcze nie izolacja. Do niej daleko.
  Wśród Polaków coraz bardziej widać strach, zwłaszcza u osób, których kariery zależą od państwa. Spodziewam się, że z czasem inercja Polaków doprowadzi do prawdziwych represji.

  CZYTAJ TAKŻE: Lech Wałęsa: Ktokolwiek dziś występuje przeciwko konstytucji, przeciwko trójpodziałowi władzy, ten jest przestępcą

  Jak Pani rozumie słowo „represje”? Dosłownie - jako cenzura, przetrzymywanie w areszcie, bicie itp.?
  Spodziewam się, że będziemy mieli pokazowe procesy, nastąpi rozwój cenzury, pojawi się presja finansowa na media. Przecież po to się dzisiaj usuwa sędziów, by na ich miejsce wstawić swoich.

  PiS twierdzi, że takie zjawisko jak „pisowski sędzia” jest jak Yeti - nie istnieje.
  Wystarczy, że mają osoby chętne do zrobienia kariery. Przykład ławników w SN pokazał, że taka kwalifikacja wystarczy. Tacy ludzie, jeśli ambicja pcha ich do zrobienia kariery, zwykle stają się radykalnymi oportunistami. Będą robić wszystko, czego PiS od nich wymaga. Tak samo się działo, gdy w Polsce konstytuował się komunizm w 1945 r. PiS bardzo chętnie podkreśla swój antykomunizm, sięga po hasła dekomunizacyjne - ale jednocześnie w praktyce rządów sięga po te same narzędzia co komuniści.


  AIP/x-news

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  180 stopni

  qs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Przeraża mnie ta staruszka, odkąd jej córka kandydowała z list nowoczesnej, nagle zmienia swoje poglądy. Myślę iż córka zaczęła ja czymś szantażować (może dostępem do wnuków) a może to tylko...rozwiń całość

  Przeraża mnie ta staruszka, odkąd jej córka kandydowała z list nowoczesnej, nagle zmienia swoje poglądy. Myślę iż córka zaczęła ja czymś szantażować (może dostępem do wnuków) a może to tylko schizofrenia, może za dużo ogląda TVN - chociaż to to samo).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trUJ POdział uKLadoEg0 BOLKO KOryta

  777 ELYTY ssATRAPie AF I HIhoHO ŁUF WaRhoŁÓW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  ZSL PEŁÓ I SLD PO PzPR Z JEWRO KOŁCHOZU CZy nieZOOlerzne POlesstRATY ZNP KODa UCITYELE I FELCZERY eUtaniAZJI PLEBEJSTWA.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DUMA ROZPIERA NA WIDOK SOLIDARNEGO SZAMBA !

  JAK MIAŁO BYĆ WSPANIALE, SOLIDARNIE SPRAWIEDLIWIE ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  A WYSZŁA BANDYCKA MELINA ! BANDZIORY , KLUCZYKI, KOLESIE ROBIĄ FORTUNY A OGŁUPIAŁY NARÓD WALCZY DLA NICH O KORYTO ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chodzi Pani o stalinizm w Polsce?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Tak to widać ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  P. profesor Staniszkis powinna (raczej) "skonsultować się" z "Upsalą", i tam "pogadać sobie na temat "trójpodziału władzy". Polska wersja ma na celu rozwiązanie problemów z sądownictwem w Polsce,...rozwiń całość

  P. profesor Staniszkis powinna (raczej) "skonsultować się" z "Upsalą", i tam "pogadać sobie na temat "trójpodziału władzy". Polska wersja ma na celu rozwiązanie problemów z sądownictwem w Polsce, nie zaś "za granicą". I to również w "Upsali" powinni dobrze sobie zakonotować !!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda, że ta przemądrzała paniusia wcześniej tego nie wiedziała

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Robiła wszystko, żeby PiS wygrał wybory. Jest niewiarygodna w tym, co mówi. To między innymi przez nią mamy ten burdel.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani J. Staniszkis użyła celnego zdania.

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Tak, PiS kupił sobie elektorat tym 500+. Inaczej by pewnie nie wygrał. Ja osobiście uważam, że z 500+ powinno się wyłączyć miasto Kraków, albowiem gród Kraka jest miastem przeludnionym (jedynym w...rozwiń całość

  Tak, PiS kupił sobie elektorat tym 500+. Inaczej by pewnie nie wygrał. Ja osobiście uważam, że z 500+ powinno się wyłączyć miasto Kraków, albowiem gród Kraka jest miastem przeludnionym (jedynym w Polsce). zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Większość rodzin

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  nie załapała się na 500+ z powodu wieku dzieci a jednak woli rządy PIS od PO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czrwonousta

  andy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Pieprzy jak potłuczona.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  inaczej

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Inaczej niż prawdziwi;) to fakt.
  Posłuchaj dobrze co mówi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale kto ?

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  A kto tą hołotę powstrzyma?
  Może pani Jadwiga powinna przepędzić to plemię partyjne?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ech

  Sten (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Pani Jadzia to może sobie tylko pogadać. "Goniła" PO, teraz goni PiS....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mądry inaczej

  konrad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Skoro kapitalizm różni się tylko tym od socjalizmu że w kapitaliźmie człowiek wykorzystuje człowieka a w socjaliźmie odwrotnie to zasadniczo jestem przeciw aborcji bo każdy ma prawo posmakować...rozwiń całość

  Skoro kapitalizm różni się tylko tym od socjalizmu że w kapitaliźmie człowiek wykorzystuje człowieka a w socjaliźmie odwrotnie to zasadniczo jestem przeciw aborcji bo każdy ma prawo posmakować alkoholu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciągle słyszymy - co to będzie?

  Spoko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

  I zapowiedzi o rządowym terrorze nie sprawdzają się.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  luzik

  brachu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Żabę gotuje się powoli

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo