Jadalnia w salonie – pomysły i aranżacje wnętrz od IKEA

Materiał partnera zewnętrznego Ikea
Nie każdy ma tak dużą kuchnię, by zmieścić w niej stół i krzesła, dlatego wiele osób decyduje się na połączenie jadalni z salonem. Chcesz zastosować to rozwiązanie w swoim domu, ale nie wiesz jak ładnie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń, by strefy jadalna i wypoczynkowa nie wchodziły sobie w drogę? Sprawdź nasze wskazówki i rozwiązania.

Jak połączyć salon z jadalnią?

Wydzielenie miejsca na stół i krzesła w salonie zależy w dużej mierze od kształtu pomieszczenia. Jeśli pokój ma wnękę, warto wykorzystać ją, by w ten sposób naturalnie oddzielić od siebie strefę wypoczynkową od jadalnianej. Jeżeli pokój jest długim prostokątem, można podzielić przestrzeń na dwie części (niekoniecznie pół na pół) i po jednej stronie pokoju umieścić telewizor, fotele, stolik kawowy, a po drugiej właśnie część jadalnianą. Dzięki temu jedzący i odpoczywający w strefie wypoczynkowej nie będą sobie wchodzić w drogę.

Stół i krzesła nie będą też zasłaniać telewizora czy ograniczać dostępu do regału i witrynek. Jeśli natomiast pokój jest kwadratem, umieść stół w rogu lub przy ścianie – tak, by przynajmniej jedna z jego krawędzi stykała się z płaszczyzną pionową. W ten sposób zaoszczędzisz miejsce i zyskasz wygodniejszy dostęp do innych części pokoju. W razie przybycia liczniejszych gości stół można odsunąć od ściany. Dobrze jest w tym przypadku dobrać do niego krzesła, które łatwo można wsunąć pod blat i które nie będą za bardzo wystawały. Zobacz ofertę na krzesła do jadalni IKEA.

Podziel optycznie przestrzeń meblami

Dobrze, by strefy w pokoju łączącym funkcję jadalni i salonu miały w miarę spójne umeblowanie. Nie muszą jednak mieć w stu procentach pasujących do siebie mebli czy identycznej kolorystyki. Wręcz przeciwnie, by strefy się nie zlewały, możesz tylko w jednej z nich zastosować wyrazisty kolor. To pozwoli wydzielić optycznie jadalnię od salonu. Taki efekt można uzyskać, stosując jaskrawe np. czerwone albo żółte krzesła w pokoju o stonowanych kolorach szarości i bieli, albo wstawiając kolorowe fotele do jego części wypoczynkowej. Wszystko zależy od tego, którą strefę chcesz bardziej podkreślić.

Wydziel strefy w salonie oświetleniem

Wydzielić strefę salonową możesz także poprzez tekstylia w innym kolorze albo odpowiednie oświetlenie. Pamiętaj, że część jadalna i wypoczynkowa pełnią różne funkcje. Przy stole jemy, czasem pracujemy i pomagamy dzieciom odrobić lekcje, potrzebujemy więc mocniejszego światła i lampy tuż nad blatem. W części wypoczynkowej stawiamy bardziej na relaks – oglądamy telewizję, wylegujemy się, popijamy kawę. Nie potrzebujemy więc tak dużo światła. Powinno być ono zatem bardziej stonowane i spokojniejsze. Można zastosować tu np. kinkiety i lampy stojące o ozdobnych abażurach, które dają bardziej przytłumione światło i wrażenie większej przytulności albo oświetlenie podszafkowe i podsufitowe, by uzyskać niezwykłą atmosferę.

Jaki stół do jadalni w małym salonie?

Owalny lub okrągły stół

Zmieszczenie stołu w małej jadalni wymaga nieco sprytu. By zyskać jak najwięcej swobody w poruszaniu się i nie blokować dostępu do innych stref pomieszczenia, warto wybrać stół okrągły lub owalny. Gwarantuje miejsce dla takiej samej liczby domowników, co stół kwadratowy, ale oszczędza nam trochę przestrzeni.

Nie ma też kantów, o które można by się uderzyć czy zaczepić, przeciskając się między meblami. Innym rozwiązaniem może być stół rozkładany lub z opuszczanym częściowo blatem. Pozwala on na co dzień zyskać więcej miejsca, a gdy pojawia się dodatkowy gość czy potrzeba większego blatu, można go szybko dostosować. W małych wnętrzach zawsze warto też stawiać na rozwiązania wielofunkcyjne np. stoły z dodatkowymi szufladkami, które gwarantują więcej miejsca do przechowywania drobiazgów. Oczywiście trik z dosunięciem stołu do ściany również się tu sprawdzi.

Zestaw stół i dwa krzesła

W przypadku małych salonów lepiej też kupić mniejszy zestaw – stół z dwoma krzesłami lub czterema krzesłami i np. dokupić do niego krzesła składane, które łatwo można ukryć w szafie i wyjąć, gdy pojawi się taka potrzeba.

By stworzyć wrażenie bardziej otwartej przestrzeni, możesz też wybrać meble o ażurowej konstrukcji albo z mniejszą ilością nóżek. Optyczną przestrzeń w pokoju uzyskać można też dzięki odbijającemu światło stołowi ze szklanym blatem. Zobacz zestawy stołów z krzesłami od IKEA >>>

Jaki stół do jadalni w dużym salonie?

W dużym salonie można wykorzystać bardziej tradycyjne, ciężkie meble. Masz dużo przestrzeni, więc rozwiązania takie jak stół rozkładany nie są ci niezbędne. Sprawdzi się tu też praktycznie każdy kształt – zarówno prostokątny, kwadratowy, jak i bardziej delikatny, owalny. Można pokusić się o zestawy stołu z sześcioma, a nawet ośmioma krzesłami, a także większą ilość dodatków i akcesoriów.

Jakie krzesła do jadalni?

Krzesła ażurowe

Krzesła w dużej mierze wpływają na ustawność stołu w salonie. Jeśli są delikatne i łatwo je wsunąć pod stół, można uzyskać dużo dodatkowej przestrzeni. W naprawdę małych pokojach sprawdzą się nawet taborety bez oparć i krzesła składane. A jeżeli celem jest optyczne powiększenie przestrzeni, można wybrać krzesła mniej zabudowane z ażurowym oparciem i delikatniejszymi nóżkami.

Krzesła tapicerowane

Nic jednak nie przebije wygody komfortowego krzesła tapicerowanego z wysokim oparciem. Pozwala się ono wygodnie usadowić przy stole i odpowiednio podpiera plecy i kark. To pozwala uniknąć garbienia się oraz nie obciążania kręgosłupa szyjnego. Jeszcze wygodniejszą opcją mogą być krzesła z podłokietnikami. Sprawdzą się jednak tylko w dużym salonie, gdyż trudno jest je wsunąć pod stół. Sprawdź ofertę na krzesła tapicerowane IKEA.

Stół i krzesła z jednego zestawu

Jeśli chcesz, by krzesła pasowały do stołu, najlepiej kupić wszystko w zestawie, jednak pamiętaj, że różnice w kolorze czy stylu mogą mieć swój urok. Kontrastujące krzesełka nadadzą części jadalnej wyrazistego charakteru i sprawią, że będzie się bardziej wyróżniała na tle części wypoczynkowej.

Jakie dekoracje na stół w salonie wybrać?

Świeczniki i świece zapachowe

Strefa jadalna nie musi być nudna. Można udekorować ją np. wazonem z kwiatami lub ozdobnym naczyniem z potpourri (delikatnie pachnącymi suszonymi płatkami kwiatów). Elegancko i romantycznie będą wyglądać też świeczniki z zapachowymi lub bezzapachowymi świecami. Te pierwsze pomogą usunąć z salonu zapachy dobiegające z parujących garnków, drugie można z kolei zapalać nawet w czasie posiłku i nie wpłyną na walory zapachowe i smakowe potraw.

Ozdobne oświetlenie nad stół

Jeżeli blat stołu jest mały i ozdoby na blacie zabierałyby za dużo miejsca, dobrym rozwiązaniem jest powieszenie ozdobnej lampy nad stołem. Nad prostokątnym blatem sprawdzą się długie żyrandole z kilkoma lampami w jednym rzędzie, a nad okrągłym lub kwadratowym jeden duży ozdobny lampion. Może być nawet dość nisko zawieszony, by dawać bardziej ukierunkowane światło i ciekawszy efekt wizualny. Warto wybrać też pasujące do kolorystyki pokoju lub kontrastujące z nią podkładki albo bieżnik na stół, by ożywić przestrzeń.

Tekstylia na stół w jadalni

W części wypoczynkowej można zastosować podobne dekoracje tekstylne (z tym samym wzorem czy wykorzystujące charakterystyczny kolor), by powiązać ze sobą obie przestrzenie. Pobaw się dodatkami – pamiętaj, że mogą szybko zmienić styl pomieszczenia. Co jakiś czas można łatwo przeobrażać swój salon z jadalnią i raz sprawiać, że to część wypoczynkowa będzie bardziej rzucać się w oczy, a raz podkreślać tę jadalną. Wszystko zależy tylko od twojej fantazji.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl