Jacqueline Sobiszewski o funkcji światła w teatrze

Mila Gołębiowska
Jacqueline Sobiszewski (w środku) podczas pracy w TR Warszawa.źródło: http://trwarszawa.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?6,2008
Jacqueline Sobiszewski (w środku) podczas pracy w TR Warszawa.źródło: http://trwarszawa.blox.pl/html/1310721,262146,14,15.html?6,2008
Reżyser światła: " to taki operator kamery filmowej, tyle, że w teatrze. To zawód z jednej strony bardzo techniczny, ale tak naprawdę - artystyczny. Bo tak jak muzyka współtworzy spektakl, tak i światłem można grać w teatrze. Teatr dziś coraz częściej inspiruje się filmem, w przedstawieniach pojawiają się wizualizacje. Nie tylko muzyka, ale też światło może dać rytm historii, która opowiadana jest na scenie".

Efekty pracy nad światłem Jacqueline możemy podziwiać w tym tygodniu w Warszawie. Zobaczymy: "T.E.O.R.E.M.A.T." w reż. Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa oraz "Mewę" w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Narodowym. Jest "autorką światła" w takich przedstawieniach jak: "Między nami dobrze jest", "Wiarołomnych" w reżyserii Artura Urbańskiego (TR Warszawa), "Kazimierza i Karoliny" w reż. Gábor Zsámbéki (Teatr Narodowy), czy "Wiedźm" w reż. Agnieszka Glińska (Teatr Lalka).

Jacqueline Sobiszewski urodziła się w Holandii gdzie od dziecka mieszkała ze swoimi rodzicami. Do Polski przyjechała na studia i została na dłużej. Skończyła szkołę filmową w Łodzi. Z zawodu operator kamery, z pasji fotograf, na co dzień zajmuje się reżyserią światła. Nie została operatorem kamery, ponieważ uległa wypadkowi, który uniemożliwił jej pracę. Jak później się okazało było to bardzo szczęśliwym incydentem w jej życiu, ponieważ zaprosił ją do współpracy Redbad Klijnstra. Poprosił, aby zrobiła projekcje do jego spektaklu "Gra" we Wrocławiu, przy okazji światło. Dzięki temu wydarzeniu nauczyła się i pokochała swoją obecną pracę.

Opowiada o niej z pasją, tłumaczy na czym polega reżyseria światłem. Wyprowadza z błędu, że praca ze światłem jest błaha, jak powiedziała dla Gazety.pl: "Jeśli reżyser uważa, że przyjdę ostatniego dnia na próbę, a on mi powie: "Proszę zrobić coś pięknego", i to się uda, jest w błędzie. Często jestem przy przedstawieniu już od pierwszego etapu prób stolikowych. Oczywiście mogę przyjść na ostatnie dwa tygodnie przed premierą i wtedy rozpocząć przygotowania. Potrzebuję czasu, żeby zrozumieć tekst, podążyć za interpretacją reżysera. Często mój pierwszy krok w pracy jest zupełnie intuicyjny i po jakimś czasie z niego rezygnuję. Potrzebuję całego procesu."

Jacqueline nadaje zawodowi reżysera światła walory artystyczne. Zapytana czym dla niej jest światło odpowiada: "Jest na pewno dla mnie bardzo ważne. Przyciąga mnie". Reżyserka zwraca uwagę na to, że światło powinno być uzupełnieniem, nie powinno zwracać na siebie uwagi: "przy oglądaniu filmów czy spektakli zauważam światło, to mnie smuci. Światło nie powinno przeszkadzać, zwracać uwagi. Nie może być widoczne. Nie może być tak, że widz się na nim skupia".

Dla niej każdy kraj ma swoje światło. Opowiada o tym, że Polska ma piękne bardzo różne od siebie cztery pory roku. Podkreśla niesamowitość niektórych odcieni jesieni. Porównuje Polskę do Holandii, gdzie światło jest kompletnie inne przez bliskość morza. Dzięki tym wszystkim porównaniom zawraca uwagę na to czego na co dzień nie doceniamy, mianowicie jak ważne jest dla nas światło. Jej praca nie jest czymś prostym, ale na pewno dzięki niej wizja reżysera teatralnego jest wykończona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl