Jacek Sasin i Michał Woś. Kim są nowi ministrowie w rządzie...

  Jacek Sasin i Michał Woś. Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jacek Sasin będzie odpowiadać m.in. za spółki skarbu państwa
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Adam Jankowski

  Wiadomo, że polityk, który nie ma ambicji, to żaden polityk. Zarówno Jacek Sasin, jak i Michał Woś doskonale wiedzą, czego chcą. Ten pierwszy pokieruje jednym z najważniejszych resortów, drugi w wieku 28 lat został ministrem środowiska.
  W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego pojawili się nowi ministrowie, wśród nich Jacek Sasin i Michał Woś, których polityczne kariery nabierają tempa.

  Jacek Sasin i Michał Woś, dwaj nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Dwaj wielcy wygrani.

  Woś stanie na czele resortu środowiska, które ma nadzorować państwowe zasoby naturalne. Sasin będzie odpowiedzialny za państwowe spółki energetyczne i górnicze jako szef nowo utworzonego resortu ds. nadzoru właścicielskiego. Zachowuje też tytuł wicepremiera.  - Spotkałem go na początku 2016 roku. Mówił, że czuje się trochę rozczarowany: Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę, on miał wrażenie, że jest trochę niezagospodarowany. Chciał być bardziej aktywny, a pozostawał szeregowym posłem. To był początek pierwszej kadencji rządu PiS, mamy początek kolejnej, a Jacek jest drugą osobą w rządzie - mówi poseł Zbigniew Girzyński. I krótko charakteryzuje Sasina: „Konsekwentny, merytorycznym, cierpliwy, potrafiący czekać”.

  Prawdę mówiąc, Jacka Sasina władze partii doceniły znacznie wcześniej, wicepremierem i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów jest od początku czerwca. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów i sekretarza stanu w KPRM, jeszcze wcześniej był przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
  Michał Woś nazywany jest złotym dzieckiem Zbigniewa Ziobry, sam wcale nie ukrywa, że był zafascynowany swoim przełożonym
  - Dla Polski w różnych instytucjach państwa pracowaliśmy z Jackiem od lat 90. To człowiek doświadczony, merytoryczny, dobry organizator. Wydał kilkaset decyzji administracyjnych, rozumie struktury państwa - mówi Elżbieta Jakubiak, była posłanka PiS-u. - Prywatnie? Można z nim porozmawiać o wszystkim: zna się na historii, literaturze, architekturze, wykształcony, fajny do życia. Gdybym miała dostać od kogoś list miłosny, to właśnie od niego - dodaje.

  - A dlaczego? - dopytuję.

  - Bo taki list musi być ładnie napisany, a Jacek ładnie pisze - wybucha śmiechem.

  ZOBACZ TEŻ | Prezydent o zmianach w rządzie PiS
  Sasin ukończył studia wyższe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego również w Warszawie. Mieszka w Ząbkach, ojciec Sasina był tokarzem, mama pracowała w biurze. „Mój życiorys potwierdza model PRL-owskiego awansu: inteligent w pierwszym pokoleniu, z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. (…) Pamiętam wycieczki rowerowe z ojcem. Opowiadał o bitwie 1920 roku, przegranej bolszewików. Tata był prostym człowiekiem, do końca życia był przeciwnikiem poprzedniego ustroju. Zmarł w 1987 r. Nie doczekał zmiany” - mówił swego czasu „Gazecie Wyborczej”. Opowiadał, że jego rodzinny dom był patriotyczny, on sam został zaś zwolennikiem Piłsudskiego dzięki babci i ciotce, której mąż był oficerem u Marszałka.  Swoją urzędniczą karierę rozpoczął od Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, w 1998 roku został dyrektorem Departamentu Orzecznictwa w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w latach 2004-2006 w urzędzie m. st. Warszawy kierował Urzędem Stanu Cywilnego. W styczniu 2006 roku objął urząd wicewojewody mazowieckiego, rok później został wojewodą mazowieckim.

  Pod koniec tego samego roku Jacek Sasin doradzał już prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a w listopadzie 2009 roku został powołany na sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Jutro rusza cykl 20. wideokonferencji dla przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

  Jutro rusza cykl 20. wideokonferencji dla przedsiębiorców „Tarcza antykryzysowa dla biznesu”

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Polska Times za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Polska Times za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Czy kobiety są przygotowane na nową rzeczywistość?

  Czy kobiety są przygotowane na nową rzeczywistość?