Jacek Sasin i Michał Woś. Kim są nowi ministrowie w rządzie...

  Jacek Sasin i Michał Woś. Kim są nowi ministrowie w rządzie Morawieckiego?

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jacek Sasin będzie odpowiadać m.in. za spółki skarbu państwa
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Adam Jankowski

  Wiadomo, że polityk, który nie ma ambicji, to żaden polityk. Zarówno Jacek Sasin, jak i Michał Woś doskonale wiedzą, czego chcą. Ten pierwszy pokieruje jednym z najważniejszych resortów, drugi w wieku 28 lat został ministrem środowiska.
  W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego pojawili się nowi ministrowie, wśród nich Jacek Sasin i Michał Woś, których polityczne kariery nabierają tempa.

  Jacek Sasin i Michał Woś, dwaj nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Dwaj wielcy wygrani.

  Woś stanie na czele resortu środowiska, które ma nadzorować państwowe zasoby naturalne. Sasin będzie odpowiedzialny za państwowe spółki energetyczne i górnicze jako szef nowo utworzonego resortu ds. nadzoru właścicielskiego. Zachowuje też tytuł wicepremiera.  - Spotkałem go na początku 2016 roku. Mówił, że czuje się trochę rozczarowany: Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę, on miał wrażenie, że jest trochę niezagospodarowany. Chciał być bardziej aktywny, a pozostawał szeregowym posłem. To był początek pierwszej kadencji rządu PiS, mamy początek kolejnej, a Jacek jest drugą osobą w rządzie - mówi poseł Zbigniew Girzyński. I krótko charakteryzuje Sasina: „Konsekwentny, merytorycznym, cierpliwy, potrafiący czekać”.

  Prawdę mówiąc, Jacka Sasina władze partii doceniły znacznie wcześniej, wicepremierem i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów jest od początku czerwca. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów i sekretarza stanu w KPRM, jeszcze wcześniej był przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
  Michał Woś nazywany jest złotym dzieckiem Zbigniewa Ziobry, sam wcale nie ukrywa, że był zafascynowany swoim przełożonym
  - Dla Polski w różnych instytucjach państwa pracowaliśmy z Jackiem od lat 90. To człowiek doświadczony, merytoryczny, dobry organizator. Wydał kilkaset decyzji administracyjnych, rozumie struktury państwa - mówi Elżbieta Jakubiak, była posłanka PiS-u. - Prywatnie? Można z nim porozmawiać o wszystkim: zna się na historii, literaturze, architekturze, wykształcony, fajny do życia. Gdybym miała dostać od kogoś list miłosny, to właśnie od niego - dodaje.

  - A dlaczego? - dopytuję.

  - Bo taki list musi być ładnie napisany, a Jacek ładnie pisze - wybucha śmiechem.

  ZOBACZ TEŻ | Prezydent o zmianach w rządzie PiS
  Sasin ukończył studia wyższe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania administracją publiczną w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego również w Warszawie. Mieszka w Ząbkach, ojciec Sasina był tokarzem, mama pracowała w biurze. „Mój życiorys potwierdza model PRL-owskiego awansu: inteligent w pierwszym pokoleniu, z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. (…) Pamiętam wycieczki rowerowe z ojcem. Opowiadał o bitwie 1920 roku, przegranej bolszewików. Tata był prostym człowiekiem, do końca życia był przeciwnikiem poprzedniego ustroju. Zmarł w 1987 r. Nie doczekał zmiany” - mówił swego czasu „Gazecie Wyborczej”. Opowiadał, że jego rodzinny dom był patriotyczny, on sam został zaś zwolennikiem Piłsudskiego dzięki babci i ciotce, której mąż był oficerem u Marszałka.  Swoją urzędniczą karierę rozpoczął od Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, w 1998 roku został dyrektorem Departamentu Orzecznictwa w Urzędzie do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w latach 2004-2006 w urzędzie m. st. Warszawy kierował Urzędem Stanu Cywilnego. W styczniu 2006 roku objął urząd wicewojewody mazowieckiego, rok później został wojewodą mazowieckim.

  Pod koniec tego samego roku Jacek Sasin doradzał już prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a w listopadzie 2009 roku został powołany na sekretarza stanu i zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie