Jacek Czaputowicz: Donald Tusk w Radzie Europejskiej znalazł...

  Jacek Czaputowicz: Donald Tusk w Radzie Europejskiej znalazł się jako reprezentant Niemiec

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Donald Tusk nie jest przedstawicielem Polski w Radzie Europejskiej. W wyborach zgłosiliśmy przecież Jacka Saryusz-Wolskiego – mówi Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, w wywiadzie dla dziennika „Polska”.
  Czy w 2019 r. kwestie związane z procedurą wokół artykułu 7 czy postępowaniem TSUE wobec Polski znikną z agendy?
  Trudno powiedzieć. Natomiast moim zdaniem problemy, których te procedury dotyczą, zostały już rozwiązane - w tym sensie, że została zmieniona ustawa o Sądzie Najwyższym, więc nie ma podstaw do kontynuowania postępowania przez TSUE. Z kolei procedura wokół artykułu 7 z naszej perspektywy jest martwa.

  Nikt jej nie wygasił, Komisja Europejska do tego się nie kwapi.
  Ale też Komisja nie jest w stanie przejść do kolejnego etapu postępowania. Jedyne, co może, to kontynuować tzw. wysłuchanie Polski.

  I z tych opcji korzysta - a Polska jest ciągle grillowana.
  Rzeczywiście, trudno uwolnić się od przekonania, że temu te wysłuchania służą. Ale zamierzonego celu KE nie jest w stanie zrealizować. Widać, że Komisja nie ma poparcia w krajach członkowskich niezbędnego do tego, żeby doprowadzić do ukarania Polski.

  Teraz pan między wierszami mówi, że to kwestia polityczna, a nie związana z wartościami, na straży których stoi Komisja?
  To od początku była kwestia polityczna. Chodziło o wskazanie na słabość Polski - dlatego też sprawa ma ciąg dalszy, mimo że zastrzeżenia prawne zostały przez nas usunięte.

  Jaka będzie dynamika tej sprawy? Spodziewa się pan, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, a później wybór nowej Komisji złagodzą nastroje? Czy odwrotnie, jeszcze je rozbudzą?
  Kontekst polityczny sugeruje, że sprawa może być wykorzystana w kampanii przed eurowyborami. A nawet już jest wykorzystywana - przecież Frans Timmermans stawia sprawę otwarcie.
  Wybór Tuska był legalny, ale wątpliwy etycznie. Wybrano inną osobę z danego państwa, niż była wskazana przez rząd
  Poruszał tę kwestię, gdy zostawał kandydatem na szefa Komisji z ramienia europejskiej partii socjalistycznej S&D.
  Widać, że on kwestię procedury wobec Polski używa jako argumentu w dyskusji politycznej - po to, by zdobyć większy poklask w Europie, poparcie w ramach europejskiego ugrupowania, do którego w Polsce należy SLD. Przypomnę, że Sojusz posiada dziś pięciu europosłów we frakcji, w której liderem jest Timmermans.

  A patrząc szerzej: czego się pan spodziewa wiosną w polityce europejskiej? Jak dynamikę polityczną zmienią „żółte kamizelki”, czy podobne oddolne ruchy w innych krajach UE?
  Sytuacja jest o tyle złożona, że trudno uogólniać, sytuacja w każdym państwie jest inna. We Francji łamane jest prawo europejskie, a KE przymyka na to oko.

  Chodzi panu o sposób reakcji władz na protesty „żółtych kamizelek”?
  Nie, mówię o tym, że Francja przekracza dopuszczalny w UE poziom deficytu budżetowego. Emmanuel Macron od początku swej prezydentury ograniczał wydatki, żeby ten deficyt utrzymać w ryzach. Ale teraz - by zakończyć protesty i odzyskać poparcie społeczne - poluzował wydatki i przekroczy dopuszczalny limit deficytu.

  Pod wpływem protestów Macron podniósł m.in. płacę minimalną i obniżył część podatków. To sprawi, że deficyt Francji w 2019 r. wyniesie 3,2-3,4 proc. PKB - podczas gdy limity w UE dopuszczają nie wyższy niż 3 proc.
  No właśnie, Komisja Europejska - która powinna stać na straży prawa europejskiego - taką sytuację akceptuje. Traci w ten sposób możliwości nacisku na takie państwa jak Włochy czy Hiszpania, które domagają się równego traktowania. Komisarz Oettinger stwierdził nawet, że KE nie będzie ponownie badała budżetu Francji, bo zrobiła to już wcześniej, przed protestami. Obawiam się, że w tej sytuacji aktualne jest cały czas tłumaczenie Jean-Claude Junckera, który pytany o to, dlaczego KE po-zwala na łamanie przez Francję wspólnych zasad dotyczących wysokości deficytu budżetowego, odpowiedział: „Bo to Francja”.
  « 1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  słowa figuranta bez żadnej powagi i siły politycznej, to jak plusk g... w Toi-Toi

  krzyhoo1 (gość)

  taka ci to jego cała dyplomacja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada

  Krzysztof (gość)

  Facet na stanowisku ministra spraw zagranicznych nie wie, że Przewodniczącemu RE nie wolno być niczyim reprezentantem, lecz ma być neutralnym funkcjonariuszem Unii?
  Żenada.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rosja zaciera rece

  Elzbiera (gość)

  Pisowski minister to jeszcze jeden użyteczny idiota Rosji, niezbędny w rozbijaniu EU, jak i nisxczrniu wewnętrznej jedności krajów europejskich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  popis niekompetencji

  Józef M. (gość)

  Swoim wywiadem dla „Polska-The Times” pan Czaputowicz po raz kolejny daje dowód swej niekompetencji. Zwycięstwo Donalda Tuska w 2017 r. to była jednocześnie porażka głupoty i ignorancji, co jest...rozwiń całość

  Swoim wywiadem dla „Polska-The Times” pan Czaputowicz po raz kolejny daje dowód swej niekompetencji. Zwycięstwo Donalda Tuska w 2017 r. to była jednocześnie porażka głupoty i ignorancji, co jest zjawiskiem ze wszech miar pozytywnym. W okresie poprzedzającym szczyt w Brukseli, Polska reprezentowana przez rząd PiS popełniła tyle błędów, że nie sposób ich wyliczyć. Najgorsze, że wiele z oczywistych głupot, prezentowanych przez ówczesnego Ministra SZ Waszczykowskiego, nie zostało odpowiednio skomentowanych, co oznacza, że część ludzi mogła w nie uwierzyć.
  Stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej jest związane z osobą, a nie z państwem.
  Kandydata na przewodniczącego nie zgłasza państwo, ale prezydencja lub ktoś z członków Rady Europejskiej. Gdyby miało to robić państwo, to w 2014 r. Donald Tusk musiałby wystąpić z wnioskiem o wybór siebie samego. Właśnie dla uniknięcia takiej niewygodnej sytuacji nie ma zasady, że kandydata zgłasza państwo, którego jest obywatelem.
  Osoba wybrana ma prawo do przedłużenia 30-miesięcznego mandatu o kolejne 30 miesięcy.
  Dopóki nie ma negatywnej decyzji w sprawie przedłużenia mandatu nie ma nowego kandydata. Dlatego głoszenie, że pan Saryusz Wolski był kandydatem to nieprawda.
  Jeśli polski rząd nie popierał przedłużenia kadencji, to mógł w tej sprawie prowadzić negocjacje znacznie wcześniej, a zgłoszenie zastrzeżeń z listu pani Premier Szydło mogło mieć miejsce najpóźniej na posiedzeniu Rady, na którym Donald Tusk zgłosił gotowość do przedłużenia swojej kadencji. Od tego momentu do posiedzenia Rady w sprawie przedłużenia mandatu był tylko jeden kandydat – Donald Tusk.
  Jedynie w sytuacji, gdyby Donald Tusk nie uzyskał niezbędnej większości możliwe byłoby formalne zgłaszanie nowych kandydatów, których liczba nie byłaby ograniczona. Do tej pory można by prowadzić tylko nieformalną kampanię za naszym kandydatem, jednak jest niezwykle mało prawdopodobne, by ponownie wybrano Polaka, ale w ostateczności kluczowa byłaby tu rola sprawującej wtedy prezydencję Malty.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POmylka !

  senor (gość)

  to ze Tusk jest POniemiecki kazdy wie.Jest tez cyniczny ,leniwy i rzadny wladzy.Jednym slowem bardzo szkodliwy !!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czaputowicz

  elff (gość)

  towazyszu ministrze czy jest jeszcze wiecej tak durnych tow.minister bo ja myslalem ze wszyscy z tej epoki wymwrli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eksperyment

  stan (gość)

  Eksperyment o czym ty mówisz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pacan

  Prince (gość)

  On się taki niedodziałany urodził, czy pomieszało mu się dopiero na stare lata?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tusk to kanalia

  Większej już nie ma

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wredny wywiad

  emerytgw (gość)

  Czaputowicz, miernota pisowska i wazeliniarz Kaczyńskiego i Morawieckiego ma czelność obrażać Tuska, który w RE więcej zrobił dla kraju niż inni tzw. przedstawiciele nie Polski lecz rządu...rozwiń całość

  Czaputowicz, miernota pisowska i wazeliniarz Kaczyńskiego i Morawieckiego ma czelność obrażać Tuska, który w RE więcej zrobił dla kraju niż inni tzw. przedstawiciele nie Polski lecz rządu pisowskiego.27:1 pokazało jak wredny i nikczemny to rząd, który w wyborach RE nie poparł Polaka; do tej pory śmiech budzą kwiaty dla "pis-podkuchennej" Szydło po powrocie z Brukseli. Co za wstyd i ohyda, żeby tak sie wyrażać o szefie RE, Polaku i patriocie panie min. Nieetyczne są pańskie wywody, pokazują jak na zamówienie Kaczyńskiego chce się dokuczyć Tuskowi.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o waloryzacji emerytur

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć o waloryzacji emerytur

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Polska Times za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Polska Times za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Czy kobiety są przygotowane na nową rzeczywistość?

  Czy kobiety są przygotowane na nową rzeczywistość?