Izraelskie media: Elon Musk po prośbie rabina zgodził się odwiedzić niemiecki obóz zagłady Auschwitz

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
od 16 lat
Elon Musk, biorący udział w dyskusji na platformie X (d. Twitter), zgodził się odwiedzić Auschwitz-Birkenau. Była to odpowiedź na prośbę biorącego udział w debacie na żywo rabina Menachema Margoli o wizytę w tym niemieckim nazistowskim obozie zagłady. Dyskusja odbyła się na tle wzrostu antysemityzmu na X, która od zeszłego roku należy do Muska – donosi "Jerusalem Post".
Elon Musk przyjedzie do Polski?
Elon Musk przyjedzie do Polski? Ron Sachs - CNP/Cover Images/East News

– Rabin Margolin, który jest przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Żydów, zaapelował do Muska, by "tam poszedł, poczuł to, zrozumiał to", a Musk, po namyśle, wstępnie zgodził się na tę propozycję – przekazał izraelski dziennik.

„Siła na rzecz dobra”

Odnosząc się do kwestii nienawiści i antysemityzmu na X, Musk powiedział: "Staramy się, aby platforma X była siłą na rzecz dobra dla cywilizacji", a na pytanie byłego prezydenta Izraela Reuwena Riwlina o negację prawa państwa żydowskiego do istnienia, Musk odpowiedział: "Mówienie, że Izrael nie powinien istnieć, jest po prostu absurdalne, oburzające i z pewnością jest jedną z najbardziej antysemickich rzeczy, jakie można powiedzieć".

"Jerusalem Post" pisze, że badania przeprowadzone w marcu ujawniły znaczny i trwały wzrost liczby antysemickich postów na tej platformie od czasu przejęcia firmy przez Muska 27 października 2022 roku.

W oświadczeniu opublikowanym w czwartek po debacie rabin Margolin z zadowoleniem przyjął wstępne zobowiązanie Muska do odwiedzenia niemieckiego obozu zagłady.

Wizyta w Auschwitz „doświadczeniem, które zmienia życie”

Rabin podkreślił transformacyjną moc wizyty w Auschwitz, stwierdzając: "Jedną rzeczą jest przeczytanie książki historycznej lub obejrzenie zdjęć, ale aby naprawdę pojąć głębię okropności antysemityzmu i zakres, w jakim odmówiono i zniszczono żydowską wolność, konieczna jest wizyta w Auschwitz i jest to doświadczenie, które zmienia życie".

Niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozu zagłady, które działały w latach 1940–1945 w Auschwitz i pobliskich miejscowościach, były głównym miejscem masowej eksterminacji około 1,1 mln europejskich Żydów, a także około 150 tys. Polaków i tysięcy ofiar innych narodowości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mega
29 września, 18:53, biskup:

piniedzy kaczan NIE OTRZYMA!

Jesteś ładnie pie.dolniety

M
Mega
Wypie.dalaj [wulgaryzm] jeszcze ciebie potrzeba w Polsce paszoł won
T
TfuSSk=Ryża kānalia
Geszeft na grobach ofiar narodowego socjalizmu trzeba kręcić...
Wróć na i.pl Portal i.pl