Izrael porozumiał się z Palestyną. Czy działania rządów zmniejszą przemoc przed nadchodzącym Ramadanem?

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Cały czas dochodzi do starć przy granicy izraelsko-palestyńskiej. Zdjęcie ilustracyjne
Cały czas dochodzi do starć przy granicy izraelsko-palestyńskiej. Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Izrael i Palestyna zgodziły się na ustanowienie mechanizmu ograniczającego przemoc podczas nadchodzącego Ramadanu. We wspólnym komunikacie podkreślono potrzebę zapobiegania wszelkim zakłóceniom w świętych miejscach Jerozolimy, gdy pod koniec tygodnia rozpocznie się ten najważniejszy miesiąc w muzułmańskim kalendarzu.

Izrael porozumiał się z Palestyną

Podczas niedzielnych rozmów w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk izraelscy i palestyńscy urzędnicy „zgodzili się na ustanowienie mechanizmu ograniczania i przeciwdziałania przemocy, podburzaniu oraz podburzającym wypowiedziom i działaniom”, który miałby być przedstawiony na kolejnym spotkaniu w tym mieście w kwietniu.

W konsultacjach uczestniczyli również przedstawiciele wysokiego szczebla USA, Jordanii i Egiptu. Nie podano szczegółów dotyczących tego mechanizmu.

Izrael zrezygnuje z osadnictwa?

Strony potwierdziły również zobowiązania podjęte na spotkaniu w jordańskiej Akabie w zeszłym miesiącu, w tym zobowiązanie Izraela do zaprzestania planowania nowych osiedli przez okres czterech miesięcy.

Reuters pisze, że spotkanie w Akabie 26 lutego, pierwsze tego typu od lat, nie zdołało powstrzymać przemocy, pomimo izraelskich i palestyńskich obietnic o deeskalacji, które zostały powtórzone podczas niedzielnych rozmów w egipskim kurorcie.

Od początku roku narasta napięcie

W poprzednich latach podczas Ramadanu dochodziło do starć między izraelską policją a Palestyńczykami, zwłaszcza wokół kompleksu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, trzeciego najświętszego miejsca islamu, czczonego przez Żydów jako Wzgórze Świątynne.

Od początku roku w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 81 Palestyńczyków, 13 Żydów i jedna Ukrainka – wynika z obliczeń agencji AFP dokonanych na podstawie informacji ze źródeł palestyńskich i izraelskich.

Rok 2022 i początek 2023 przyniósł wzrost napięć między Izraelem a Palestyńczykami. Na Zachodnim Brzegu powstają zbrojne grupy, które atakują izraelskich żołnierzy i cywilów, ale także sprzeciwiają się coraz mniej popularnym władzom palestyńskim. Na obszarach północnego Zachodniego Brzegu, gdzie dochodzi do większości starć, kontrola Autonomii Palestyńskiej zmniejsza się, a młodzi Palestyńczycy tracą nadzieję na powstanie państwa palestyńskiego.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl