Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami publikuje wyniki i stopy zwrotu funduszy FIZ

Materiał informacyjny
IZFiA opublikowała najnowszy raport, prezentujący stopy zwrotu wybranych niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Na czele zestawienia znalazły się fundusze, które wypracowały od początku roku od 12-32 proc. Listę otwiera Dirlango Tech FIZAN, należący do Łukasza Wejcherta i Maciej Żaka, którzy inwestując w Polsce i za granicą wypracowali ponad 32 proc. zysku.

*

Źródło: https://www.izfa.pl/raporty#stopy-zwrotu-fiz-niepublicznych

- IZFiA, we współpracy z grupą kilku TFI, zrealizowała kolejny ciekawy projekt zwiększający transparentność rynku funduszy inwestycyjnych, w postaci „porównywarki” stóp zwrotu niepublicznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych. Jest nam niezmiernie miło, że w ramach udostępnionych pierwszych statystyk otwierających to, jakże potrzebne przedsięwzięcie, fundusz Dirlango Tech FIZAN, którego portfelem inwestycyjnym zarządzamy, zajął czołowe miejsce w większości zestawień – podkreśla Łukasz Wejchert.

Rozmowa Z Łukaszem Wejchertem i Maciejem Żakiem:

Jak działa Grupa Dirlango?
Ł.W:Nasza strategia jest ewolucją tego, co robiliśmy przez ostatnie 20 lat. Przez wiele lat byłem prezesem i współwłaścicielem Onetu. Wówczas inspirowaliśmy się zdobywającymi popularność zagranicznymi portalami i latami tworzyliśmy na polskim rynku najciekawsze modele biznesowe. W portfelu Grupy Dirlango znajdują się firmy wpisujące się w dzisiejsze trendy, jak mobilność, ochrona środowiska, cybersecurity. Z polskiego rynku przykładem może być iTaxi (aplikacja do zamawiania taxi). Z kolei z zagranicznych m.in. Beyond Meat, czyli firma produkująca proteiny przypominające mięso.

Gdzie Grupa Dirlango koncentruje swoje inwestycje?
M.Ż:Nasze modele działania w kraju oraz za granicą różnią się. W Polsce tworzymy bądź kupujemy udziały w spółkach, następnie kiedy zaczynają generować zyski, obejmujemy nad nimi kontrolę i wspieramy aktywnie zarząd w skalowaniu firmy. Celem jest stworzenie lokalnych liderów w Europie Środkowo-Wschodniej. Przykładem może być iTaxi, w które zainwestowaliśmy około 7 lat temu, a która rośnie o 50% rok do roku od początku istnienia i zaczyna właśnie generować zyski… Z kolei za granicą szukamy spółek, które są tuż przed IPO i mają potencjał do wielokrotnego wzrostu obrotów, jak wspomniany Beyond Meat, czy też Wish (e-commerce). Obecnie mocno analizujemy spółki z branży bezpieczeństwa cyfrowego, które będzie bardzo ważne w związku z rozwojem technologii dronów, automatycznych pojazdów itd.

Czy grupa osób zainteresowanych inwestycjami w nowe technologie rośnie?
M.Ż:Według danych KPMG, w ostatnim czasie znacząco zwiększyła się̨ liczba zamożnych osób mieszkających w Polsce – szacuje się, że w 2018 roku było to ponad 1,3 miliona osób. Rośnie liczba osób bogatych i bardzo bogatych. Osoby te poszukują ciekawych inwestycji w spółki technologiczne. Poszukują doświadczonego partnera, z odpowiednią wiedzą, zapleczem analitycznym i dostęp do zagranicznych rynków.

Dodaj ogłoszenie