Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana? Paweł Szrot powiedział o oczekiwaniach prezydenta Andrzeja Dudy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale będziemy trzymać się przedłożonych założeń – mówi szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzej Duda.
Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale będziemy trzymać się przedłożonych założeń – mówi szef Gabinetu Prezydenta RP Andrzej Duda. Adam Jankowski/Polska Press
Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot przekazał, że „prezydent Andrzej Duda oczekuje przyjęcia projektu zmieniającego ustawę o Sądzie Najwyższym”. – Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale będziemy trzymać się przedłożonych założeń – dodał.

Prezydencki minister rozmowie z „Faktem” został zapytany o oczekiwania prezydenta Andrzeja Dudy wobec prac parlamentarnych nad projektem zakładającym likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. „Prezydent w tym momencie oczekuje przyjęcia projektu przedłożonego parlamentowi. Jesteśmy otwarci do rozmowy, ale założenia projektu zostały dawno przedłożone i będziemy się tych założeń trzymać” – powiedział Paweł Szrot.

Szef Gabinetu Prezydenta RP dopytywany o zastrzeżenia do projektu prezydenckiego i poprawki, które zapowiadają politycy Solidarnej Polski odparł, że traktuje je „sceptycznie z dystansem”. „Cały czas liczę na to, że projekt założenia prezydenckiego zostanie przyjęty” – dodał.

W ocenie prezydenckiego ministra emocje w sprawie prezydenckiego projektu idą zdecydowanie za daleko. „Politycy Solidarnej Polski powinni mieć szersze spojrzenie niż tylko własny interes polityczny” – podkreślił. Wskazał przy tym, że należy pamiętać, iż w ostatnich miesiącach otoczenie międzynarodowe Polski bardzo się zmieniło.

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości powróci do prac nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym – prezydenta i posłów PiS.

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która będzie się składała z 11 sędziów wybieranych spośród wszystkich sędziów SN na pięcioletnią kadencję. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

W środę wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że Solidarna Polska przygotowała pakiet poprawek do projektu prezydenta zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Dodał, że w takim kształcie, w jakim jest teraz, ten projekt nie może uzyskać poparcia Solidarnej Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl