Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego do likwidacji? Posłowie rozpatrzą projekt prezydenta Dudy

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Prezydencki projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Zdjęcie ilustracyjne.
Prezydencki projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka będzie w środę kontynuować pracę nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz wprowadzenie tak zwanego testu bezstronności i niezawisłości sędziego.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła, że projekt jest procedowany w komisji w kształcie zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wyraziła nadzieję, że tak będzie do końca prac parlamentarnych, zaznaczając jednocześnie, że Kancelaria Prezydenta jest otwarta na ewentualne poprawki.

Podkreśliła, że najistotniejszą kwestią jest realizacja celu tej ustawy. Wskazała, że z jednej strony jest to osiągnięcie porozumienia z Komisją Europejską, a z drugiej takie ukształtowanie reguł odpowiedzialności zawodowej dla sędziów, aby mogła być sprawnie i skutecznie egzekwowana.

Prezydencki projekt przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, która od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Proponowane przepisy przewidują także wprowadzenie tak zwanego "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", który ma umożliwić zbadanie okoliczności powołania sędziego i postępowania po powołaniu.

Solidarna Polska gotowa do rozmów i kompromisu

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas zeszłotygodniowej konferencji zapowiedział, że jest gotowy do rozmów i kompromisu. "Jesteśmy gotowi rozmawiać o tym projekcie, nie mówimy nie, bo nie. Uwzględniamy nadzwyczajną sytuację i presję na Polskę, niesłuszne sankcje, de facto okradanie Polski z należnych środków. Bierzemy też pod uwagę sytuację za wschodnią granicą" - mówił lider Solidarnej Polski. Według Ziobry najważniejsze mankamenty projektu prezydenckiego to: zgoda na ingerencję UE w suwerenność Polski, kwestionowanie niezawisłości sędziów, podważanie prerogatywy prezydenta RP do powoływania sędziów oraz akceptacja podwójnych standardów, jakie ma stosować Komisja Europejska oceniając systemy sprawiedliwość państw unijnych.

Na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości, która rozpatruje projekt, posłowie Solidarnej Polski zgłosili poprawkę, która przewiduje zastąpienie "testu bezstronności" "testem apolityczności sędziowskiej". Dziś komisja rozpatrzy poprawki zgłoszone na poprzednim posiedzeniu.

Źródło: Polskie Radio 24

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl