reklama

IV edycja Konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii"

Martyna Chmielewska AIPZaktualizowano 
IV edycja Konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii" Adam Guz
W środę w auli byłej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się IV edycja „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Jego głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej Polski lat 1970-1990.

75 osób przystąpiło do napisania testu, który składał się z 30 zadań. Można było z niego uzyskać maksymalnie 57 punktów.
Jolanta Choińska, prorektor ds. studenckich i jakości w środę po egzaminie na auli byłego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego podziękowała uczniom za trud włożony w przygotowanie się do Olimpiady. - Trzeba było przeczytać wiele lektur i obejrzeć wiele filmów, przeprowadzić rozmowy z dziadkami, którzy byli świadkami epoki - powiedziała. Choińska podziękowała także nauczycielom i rodzicom, którzy stworzyli dzieciom dobrą atmosferę w domu, aby mogły efektywnie się uczyć.

Pierwsze miejsce w olimpiadzie zajął Jakub Buława, uczeń katolickiego liceum im. C.K. Norwida w Garwolinie, drugie miejsce Dominika Dudek z Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, trzecie miejsce Weronika Barabasz z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe: dyplom, dwie książki historyczne i odtwarzacze mp4.

Laureat olimpiady Jakub Buława w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) powiedział, że do udziału w olimpiadzie nakłonił go nauczyciel.

-Jestem zaskoczony z powodu wygranej. Interesuję się historią, a do udziału w konkursie namówił mnie mój nauczyciel. Wydawało mi się, że nie znajdę s ię w czołowej trójce. Egzamin był trudny Największy problem podczas rozwiązywania testu sprawiło mi zadanie „Pomarańczowa alternatywa”. Chciałabym pójść na studia na kierunek: Stosunki międzynarodowe, gdzie znajomość historii na pewno się przyda - powiedział.

- Interesuję się historią. Egzamin był trudny, bardzo szczegółowy- powiedział w rozmowie z AIP Mikołaj Styś z Zespołu Szkól im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

- Interesują mnie wydarzenia, które działy się na przełomie lat: 1970-1990. Egzamin był dość łatwy. Jeśli ktoś się naprawdę przygotował, to myślę, że nie miał problemu z jego napisaniem- powiedział w rozmowie z AIP Norbert Krajewski z IV Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. dr Tytusa Chałubińskiego w Radomiu.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii", różni się od innych, organizowanych w Polsce konkursów historycznych. W etapie szkolnym i wojewódzkim uczniowie rywalizują ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru. Trójka laureatów etapu wojewódzkiego wraz z opiekunem przyjeżdża do Gdańska na dwudniową wizytę studyjną.

- Celem spotkania jest krótki odpoczynek w Gdańsku, połączony ze zwiedzaniem miejsc historycznych, których jest tu bez liku. Chcemy również, aby uczniowie się poznali i nauczyli skutecznej autoprezentacji, która będzie im potrzebna nie tylko podczas finału, ale i w całym życiu. W Gdańsku stworzą oni wojewódzką drużynę i będą rywalizować w finale o główną nagrodę z innymi województwami – mówi prezes fundacji Danuta Kobzdej.

W trakcie egzaminu finałowego, oprócz odpowiedzi na wylosowane pytania ustne, będą musieli bronić przygotowanych przez siebie prezentacji multimedialnych na temat zadany wcześniej przez Komisję Konkursową. Nauczyciele laureatów IV edycji Konkursu zostaną także uhonorowani przez Organizatora. Fundacja przygotowała dla nich nagrodę pieniężną, natomiast szkoła, z której startują, otrzyma statuetkę z brązu, zaprojektowaną na potrzeby konkursu, a także dyplom gratulacyjny, podpisany przez patronów konkursu.

Aktualne patronaty honorowe nad konkursem sprawują Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury. Partnerami Olimpiady zostali Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ "Solidarność". Patronatami medialnymi są: Program Trzeci Polskiego Radia, Radio Gdańsk, Onet, Grupa Polska Press, TVP3 Gdańsk.

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jagielloński, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony, ważne przez 3 lata, na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie