Islandia oczekuje na wybuch wulkanu. Czy dojdzie do powtórki dramatu z 2010 roku?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
- Zapowiadana erupcja nie doprowadzi do zakłóceń takich, jakie spowodował wulkan Eyjafjallajökull w 2010 roku - twierdzi wulkanolog z brytyjskiego Uniwersytetu Lancaster, Dave McGarvie.
- Zapowiadana erupcja nie doprowadzi do zakłóceń takich, jakie spowodował wulkan Eyjafjallajökull w 2010 roku - twierdzi wulkanolog z brytyjskiego Uniwersytetu Lancaster, Dave McGarvie. Bjarki Sigursveinsson/wikipedia
Do erupcji wulkanu Fagradalsfjall na Islandii może dojść w każdej chwili. Świat pamięta jeszcze chaos, którego sprawcą był inny islandzki wulkan. Eyjafjallajökull, bo o nim mowa, w 2010 roku doprowadził do paraliżu lotnictwa cywilnego. Jak będzie tym razem?

Islandia, jedno z miejsc na świecie, gdzie znajduje się najwięcej czynnych wulkanów, ogłosiła stan wyjątkowy w związku z zagrożeniem erupcją jednego z nich. Już 4000 osób musiało opuścić swoje domy w Grindaviku na półwyspie Reykjanes ze względu na niepokojącą aktywność wulkanu Fagradalsfjall, mieszczącego się w pobliżu.

Trauma sprzed lat

Dla wielu oznaczało to ożywienie traumy po katastrofalnej eksplozji innego wulkanu, Eyjafjallajokull, która zdarzyła się w 2010 roku.

Choć tamta erupcja nikogo nie zabiła, wyemitowała potężną chmurę popiołu. Cząsteczki wiszące w powietrzu spowodowały najdłuższą przerwę w światowym lotnictwie od czasów II wojny światowej.

Czy obecna erupcja będzie podobna do wybuchu Eyjafjallajokull, w wyniku którego odwołano 50 tys. lotów, co swoimi skutkami dotknęło 8 milionów pasażerów?

Powtórka zamieszania mało prawdopodobna

Doktor Dave McGarvie, wulkanolog z brytyjskiego Uniwersytetu Lancaster, jest zdania, iż to mało prawdopodobne, aby ogromna chmura pyłu - taka jak ta, którą świat widział 13 lat temu - ponownie zaistniała i spowodowała chaos.

- Zapowiadana erupcja nie doprowadzi do zakłóceń takich, jakie spowodował wulkan Eyjafjallajökull w 2010 roku

- twierdzi McGarvie.

Naukowiec dodaje, że erupcje na półwyspie Reykjanes są zdominowane przez lawę bazaltową. Przy tego rodzaju zdarzeniach produkcja popiołu jest niewielka. Wybuch wulkanu Eyjafjallajökull w 2010 r. cechował się natomiast dużą ilością wyprodukowanego popiołu.

Jest zatem mało prawdopodobne, aby erupcja, będąca skutkiem obecnej aktywności wulkanicznej, spowodowała zakłócenia w transatlantyckich podróżach lotniczych.

Źródło. The Guardian

jg

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zb
15 listopada, 10:21, WonGlobcio:

o jej ile co2, zwiazków siarki i azotu wyrzucił ten wulkan? co na to sekta klimatyczna. ojej

15 listopada, 11:00, olo:

https://demagog.org.pl/fake_news/wybuch-wulkanu-emituje-tyle-co2-co-ludzie-przez-100-lat-falsz/

Ojej ;)

Chociaż burak taki jak ty i tak wie swoje :)

Na szczęście są tacy co też wiedzą swoje i starają się ukrócić zapędy bydełka w gratach, których miejsce jest na złomowisku, a nie na drodze :D

Widać, że ty też lubisz czytać tylko to co ci pasuje. Poczytaj o skutkach wybuchów wulkanów, tych prawdziwych. Archeologia dostarcza olbrzymie ilości dowodów na to, że cała nasza cywilizacja to pikuś w porównaniu do tych naprawdę wielkich wybuchów.

j
je unie
do tsue ,to powazna procedura naruszeniowa
b
bomot
Kilkaset lat temu, mniej niż 600 wybuch wulkanu spowodował głód w większości państw świata. Po wielomiesięcznych opadach i powodziach Wisła zmieniła koryto na obecne, a płynęła wcześniej pod skarpą ursynowską. Czyli Wilanów był po drugiej stronie Wisły.
o
olo
15 listopada, 10:22, Tytus:

pseudo wybuch z 2010 to ściema. podobnie jak kowidek. aby bydło bało się i czekało na" zbawców" z rządu

Folijkę już wymieniłeś na nową? :D

T
Tytus
pseudo wybuch z 2010 to ściema. podobnie jak kowidek. aby bydło bało się i czekało na" zbawców" z rządu
W
WonGlobcio
o jej ile co2, zwiazków siarki i azotu wyrzucił ten wulkan? co na to sekta klimatyczna. ojej
Wróć na i.pl Portal i.pl