Iran zaatakował amerykańskie bazy w Iraku. MON: Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał. Komentarze polskich polityków

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Udostępnij:
Iran przeprowadził ataki rakietowe na amerykańskie bazy w Iraku. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że polskim żołnierzom nic się nie stało. - Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku - zapewnia szef MON Mariusz Błaszczak. - Nie ma podjętych decyzji co do zmiany kontyngentu żołnierzy, wycofywania się - przyznał rzecznik rządu.

Źródło:
TVN 24

"Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał po atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku" - napisał na Twitterze minister Błaszczak.

- Fakt, że wszyscy żołnierze są cali i zdrowi wynika głownie ze znajomości i odpowiednio przeprowadzonych procedur bezpieczeństwa - poinformował w środę rano dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Tomasz Piotrowski. Dodał, że jeśli chodzi o straty, to obecnie są one szacowane.

Aktualnie w Iraku przebywa 268 polskich żołnierzy i pracowników. - Nie jest w tej chwili rozważana ewakuacja żołnierzy. Musimy pamiętać, że jesteśmy tam w ramach koalicji, zarówno koalicji, która walczy z organizacją ISIS, jak i w ramach misji szkoleniowej. Jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem, który realizuje zadania zgodnie z deklaracjami poszczególnych operacji - podkreślił gen. Piotrowski.

- (...) Niepokojące są informacje płynące z Bliskiego Wschodu, ale chciałbym uspokoić, że polskim żołnierzom nic się nie stało. Nie ma ofiar wśród polskich żołnierzy - zapewnił w radiowej Jedynce rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że "żadnych decyzji co do zmiany kontyngentu polskich żołnierzy, wycofywania się, nie ma podjętych". - Na tę chwilę stanowisko polskiego rządu jest takie, żeby kwestie związane z polityką na Bliskim Wschodzie łagodzić; żeby nie eskalować tego konfliktu - podkreślił rzecznik rządu.

Z czym - i po co - wejdziemy w lata 20-ste? Jaki będzie rozpoczynający się 2020 rok? Jeśli chodzi o politykę - tu kluczowe będą nasze krajowe wybory prezydenckie oraz to, w jaki sposób dotkną Polskę konsekwencje Brexitu, które mogą okazać się znacznie bardziej bolesne, niż mogłoby to wynikać z naszych wrażeń z dotychczasowego prawie 3-letniego o wychodzeniu i niewychodzeniu zarazem.  W obu tych obszarach mogą nas czekać poważne zaskoczenia - fakty mogą okazać się zupełnie sprzeczne z dominującymi przeczuciami, nastrojami czy przepowiedniami ekspertów. W skali świata wyraźnie zaczęła się nam epoka nowego wyścigu zbrojeń - która będzie wyznaczać trendy i w globalnej polityce i w dziedzinie technologii. Jeśli chodzi o tę ostatnią - wchodzimy zarazem w erę giętych i podwójnych ekranów i w etap pionierski sieci 5G. Za to na odpoczynek od nadmiaru wrażeń będziemy mieli być może szanse przy okazji jednej z kilku ciekawie zapowiadających się premier.

Rok 2020. Najważniejsze wydarzenia. Co nas czeka w polityce,...

Działania Iranu to odwet za zabicie przez Amerykanów gen. Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnego oddziału Korpusu Strażników Rewolucji al-Kuds.

Po południu (polskiego czasu) prezydent USA Donald Trump ma wygłosić oświadczenie.

3 stycznia Greta Thunberg skończy 17 lat. Historia Grety - jako do dziś najbardziej rozpoznawalnej aktywistki na rzecz klimatu w skali świata - zaczęła się mniej niż półtora roku temu. 20 sierpnia 2018 roku Greta Thunberg zamiast do szkoły, gdzie właśnie miała rozpocząć rok szkolny w 9. klasie, udała się pod gmach szwedzkiego parlamentu z niedużym bannerem z napisem „Szkolny strajk dla klimatu”. Potem robiła to w każdy kolejny piątek. Już w grudniu 2018 roku Greta została zaproszona przez sekretarza generalnego ONZ na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. 16 kwietnia wystąpiła na forum Parlamentu Europejskiego. Latem wyruszyła jachtem (należącym do książąt Monaco) na szczyt klimatyczny ONZ w Stanach Zjednoczonych - chciała w ten sposób uniknąć oznaczającej wysoką emisję CO2 podróży samolotem. Tam wystąpiła z bardzo emocjonalnym przemówieniem przed dziesiątkami najważniejszych polityków świata. Zyskała miliony naśladowców wśród młodzieży całego świata organizującej w ślad za nią strajki klimatyczne. Jednocześnie rozpala do białej gorączki działaczy prawicy i neoliberalnych ekonomistów, nie mówiąc o politykach nie przyjmujących do wiadomości kryzysu klimatycznego.  Była jedną z najpoważniejszych kandydatek do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Podsumowanie roku 2019: 10 bohaterów światowej polityki. O n...

Beata Pęksa, ambasador RP w Bagdadzie, została ewakuowana ze względów bezpieczeństwa – poinformował w rozmowie z Radiem Zet minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Opozycja w Polsce domaga się zwołania przez prezydenta Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Według niektórych polityków opozycji, polscy żołnierze powinni zostać wycofani z Iraku. - Chciałby usłyszeć informacje polskiego rządu, jakie w tej sprawie zostały podjęte działania. I między innymi po to warto zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Moim zdaniem, jeżeli nie będzie zgody irackiego rządu na przebywanie na ich terenie polskich żołnierzy, nie ma możliwości, żeby polscy żołnierze pozostali dalej na terytorium Iraku - przekonywał w Polsat News Adrian Zandberg, lider Partii Razem.

- (...) Pozostawianie tam sił koalicyjnych wydaje mi się zupełnie zbędne - ocenił z kolei Bartłomiej Sienkiewicz, który był gościem TVN24. Według niego, "skuteczność tej ewakuacji może być tylko wtedy, kiedy będziemy działać z innymi naszymi sojusznikami". - Planowanie tych działań, wspólne podejmowanie decyzji, a oprócz tego dyplomacja jest od tego, żeby niezależnie od tych oficjalnych forów pracować wcześniej nad wypracowaniem pewnego stanowiska - słuchajcie, powinniśmy się chyba stamtąd wynieść, cieszymy się że macie takie samo zdanie, to wnieśmy na szczycie NATO czy innym forum NATO-owskim, że chyba musimy się tutaj z naszymi przyjaciółmi z USA rozmówić - wyjaśniał Sienkiewicz.

Wydarzenia na Bliskim Wschodzie komentuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press gen. Roman Polko, były dowódca GROM.

Czy właśnie obserwujemy początek wojny?

Mam nadzieję, że obserwujemy koniec eskalacji konfliktu, który miał miejsce. To, że Iran odpowie było wiadomo. Te zapowiedzi były, takie były też oczekiwania społeczeństwa irańskiego. Pytanie było w jakiej formie odpowie, czy będzie to masowe uderzenie. Wygląda na to, że dotychczasowe ataki to już wszystko, że „dokonano zemsty”. Dziś wojna bardziej dzieje się w świecie propagandowym, wirtualnym, niż w tym rzeczywistym. Jeżeli w tym ataku nie zginęli żadni Amerykanie, to pewnie prezydent Donald Trump będzie bardziej skłonny, żeby nie podejmować kolejnego kroku, który prowadziłby do eskalacji konfliktu, do wojny. To miałoby negatywne konsekwencje dla całego świata, wszyscy by na tym stracili, bo to bardzo ważny region ze względów ekonomicznych.

Generał Sulejmani (zabity kilka dni temu przez Amerykanów) był terrorystą, organizował sieć terrorystyczną i współpracował z innymi, jak Hezbollah. Iran odpowiedział i w tej chwili dojdą do głosu ci, którzy nie chcą tego konfliktu. Izrael trzyma się z boku, podobnie jak Arabia Saudyjska. Może odezwać się również Japonia, która współpracuje z Iranem, zależy jej na spokoju w tamtym regionie.

Czy Polska, jako sojusznik USA, powinna czuć się zagrożona?

Słucham absurdalnych wypowiedzi polityków, którzy mówią, że w trosce o bezpieczeństwo należy odwołać z Iraku naszych żołnierzy. Ja byłem żołnierzem, byłem tam, właśnie w trosce o nasze bezpieczeństwo. Jeśli w tamtym regionie będzie niespokojnie, to my nie będziemy bezpieczni – nadejdzie kolejna fala uchodźców, ceny surowców pójdą mocno w górę. Pod tym względem rozpętanie się większej burzy jest dla nas niebezpieczne. Natomiast to, co warto podkreslić, to fakt, że ani Polacy ani polscy żołnierze nie są na celowniku Iranu - po prostu działamy w ramach sojuszu i jesteśmy w centrum konfliktu. Poza tym warto podkreslić, że dzisiejsze bazy różnią się od tych, które budowaliśmy kilka lat temu. To bazy, które dają całkiem niezłe schronienie, mają systemy, procedury, które chronią życie personelu. Jako Polska nie jesteśmy bezpośrednio zagrożeni. Poza tym np. poprzez dyplomację możemy prowadzić do łagodzenie konfliktu.

Czyli polscy żołnierze powinni pozostać w Iraku?

Zdecydowanie tak, chowanie głowy w piasek i znikanie z niebezpiecznego rejonu niegodzi się żołnierzowi. Żołnierze, którzy jadą na misję zazwyczaj mają doświadczenie w boju, byli w znaczenie gorszych warunkach i potrafią sobie z tym radzić. Oni nie są tam na wycieczce, są po to, żeby przygotować siły bezpieczeństwa Iraku do przejęcia odpowiedzialności za własny kraj. W tej chwili takiej możliwości nie ma, Irak bez wsparcia międzynarodowego stanie się takim obszarem jak za czasów ISIS, gdy każdy robił co chciał i swobodnie funkcjonowały bojówki terrorystyczne. Na to nie możemy pozwolić. Niezależnie jaka będzie decyzja całego sojuszu - bo nie jednego kraju - będzie ona trudna. Najpewniej jednak żołnierze pozostaną w tamtym obszarze.

Czy prezydent, zgodnie z oczekiwaniami opozycji, powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego?
Poprzedni prezydent Bronisław Komorowski i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, zwoływali Radę Bezpieczeństwa Narodowego nawet przy okazji „mniej gorących” wydarzeń, jak szczyty NATO. Prezydent Komorowski zapraszał ludzi, którzy mieli zupełnie inne poglądy na to co się dzieje, prowadził debatę. Nie chodzi o to, że w trakcie RBN, pojawią się jakieś nadzwyczajne pomysły, ale gdyby do niej doszło we wtorek, to w środę nie byłoby różnych nieprzemyślanych wypowiedzi polityków opozycji, które pewnie wynikają z tego, że nie mają oni pełnej i rzetelnej informacji na temat tego, co się dzieję. Takie informacje mają zostać przedstawione dopiero w trakcie posiedzenia sejmowej komisji, ale to już trochę za późno. Chodzi o to, żebyśmy mówili jednym głosem, a jest to niemożliwe, gdy odcina się od informacji osoby, które mają nas poprzeć.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Art. 117. Wojna napastnicza

Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

§ 1. Kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

§ 2. (uchylony)

§ 3. Kto publicznie nawołuje do wszczęcia wojny napastniczej lub publicznie pochwala wszczęcie lub prowadzenie takiej wojny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

G
Gość

OBRZYDLIWE USA.

G
Gość

Czy rudy zrobił juz porządek z kartelami narkotykowych w usa i MEKSYKU??

G
Gość

PRZEZ SZCZUCIE RZĄDU PIS MOŻE DOJŚĆ DO KONFLIKTU.POLSKA ZA DUŻO NIE MOZE TO PODPUSZCZA.

G
Gość

Dobrze ze jest taki kraj jak Chiny ktore TANIO tankuja w IRANIE.

G
Gość

Ambasador UCIEKŁA dała dyla sz*Ata !!hahahahaha.

G
Gość

Wypierd*lać Z Iraku i to szybko okupanci.

m
metalowe trumny?

Jak twierdzi byly rzecznik prasowy PISraela-zrobiony ministrem:

Amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez wojska USA w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Jest ona również miejscem stacjonowania około setki personelu wojskowego z Polski.

https://fakty.interia.pl/swiat/news-iran-ostrzelal-amerykanskie-bazy-w-iraku,nId,4250037#iwa_source=special

Co robią rzołnierze WP wysłani przez Duda w bazie lotniczej USA? Biorą udział w nalotach na Irak ,Syrię, Gazę,Jemen?

Co dzieje się z wojskiem-250 ludzi wysłanych przez Duda do Libanu a może na pomoc amerykańskim terrorystom?

Jaki więc los ich czeka przy takim "sojuszniku"?

G
Gość
8 stycznia, 09:44, Gość:

Wielka szkoda ...

ty qrwo

G
Gość

Jeba. ć NATO

G
Gość

nikt nie ucierpiał :) ,ale ambasadę polską już ewakuowano z Bagdadu,co oznacza eskalacje konfliktu i rozpoczęcie przygotowań do lokalnego[na razie] konfliktu zbrojnego.

L
LWP

... nie ucierpiał,,, ,to kwestia czasu ......

G
Gość

Oczekuję natychmiastowej ewakuacji WP z Iraku!

G
Gość

Wielka szkoda ...

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie