Irak: Dżihadyści z Państwa Islamskiego spalili żywcem 45...

  Irak: Dżihadyści z Państwa Islamskiego spalili żywcem 45 osób

  Sylwia Arlak / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dżihadyści z Państwa Islamskiego spalili żywcem 45 osób z miejscowości al-Baghdadi, w zachodniej części Iraku – wypowiedź szefa miejscowej policji przytacza BBC.
  Nie jest jasne kim były ofiary i dlaczego zostały zabite, ale szef lokalnej policji, Kasim al-Obeidi powiedział powiedział, że według niego przynajmniej część z nich to członkowie sił bezpieczeństwa.

  Bojownicy z Państwa Islamskiego zajęli w ostatnim tygodniu większość miasta, w pobliżu bazy lotniczej Ain al-Asad. Obeidi przypomniał, że domy rodzin pracowników ochrony i lokalnych urzędników były już atakowane w przeszłości. Prosił on wówczas o pomoc ze strony rządu i społeczności międzynarodowej. Nieustanne walki i problemy z komunikacją w rejonie sprawiają, że trudno potwierdzić podobne raporty.

  Al-Bagdadi od miesięcy było oblegane przez bojowników islamskich. To jedno z niewielu miast, które wciąż jest kontrolowane przez rząd prowincji Anbar w Iraku, gdzie Państwo Islamskie i sprzymierzone plemiona arabskie rozpoczęły ofensywę w styczniu 2014 roku.

  Jak informowało w niedzielę CNN, w walce z Państwem Islamskim w al-Baghdadi Irak wspierają amerykańskie śmigłowce.
  W piątek dżihadyści przejęli kontrolę nad al-Baghdadi. Ostatecznie irackie wojska skutecznie odbiły miasto, a śmigłowce USA wspierające akcję wróciły do bazy bez jednego wystrzału. Armia USA, według doniesień CNN, użyła helikopterów Apache stacjonujących w Ayn al-Assad, strategicznej bazie powietrznej położonej 15 kilometrów od al-Baghdadi.

  Robert Baer, były oficer CIA, powiedział CNN, że udział w akcjach marines mogą wskazywać na coraz większe zaangażowanie się wojsk amerykańskich w walce z Państwem Islamskim. Oficer użył słów o "pełzającej akcji". - Bez wojska USA i sił naziemnych nie da się wygrać z bojownikami - powiedział Baer. Z kolei Mark Hertling, emerytowany generał armii USA, powiedział CNN, że armia iracka staje się coraz bardziej zorganizowana.

  W bazie Ayn al-Assad amerykańscy żołnierze szkolą irackich pilotów. To największa baza w tym rejonie. Al-Baghdadi leży na północy-zachód od Bagdadu.

  Na początku lutego Państwo Islamskie opublikowało wideo pokazujące jak bojownicy spalili żywcem jordańskiego pilota, którego samolot rozbił się w grudniu na terenie Syrii.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo