reklama

IPN chce aresztowania i ekstradycji komunistycznego sędziego Stefana Michnika

Piotr Subik
Piotr Subik
Zaktualizowano 
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Stefana Michnika. Wnioskował o to prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

WIDEO: Krótki wywiad

Wniosek ten został złożony w śledztwie prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przeciwko Stefanowi Michnikowi, który jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu w 1952 i 1953 r. w Warszawie bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kary długoletniego więzienia, ponadto postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Postanowieniem z dnia 13 września 2019 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanego Stefana Michnika środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

"Stefan Michnik, mający nadal obywatelstwo polskie, nie posiada w Polsce miejsca stałego pobytu, mieszka obecnie na terytorium Królestwa Szwecji i co najmniej od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą placówką dyplomatyczną RP, zaprzestał ponadto odbioru korespondencji kierowanej doń w niniejszym śledztwie. Wskazuje to wyraźnie, że podejrzany wykorzystuje fakt zamieszkiwania poza granicami kraju do utrudniania prowadzonego przeciwko niemu śledztwa" - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika zostanie przekazany władzom Szwecji i może być podstawą do wydania podejrzanego stronie polskiej.

Stefan Michnik ma 90 lat. Pochodzi z Drohobycza, był kapitanem Ludowego Wojska Polskiego, sędzią, adwokatem, informatorem i rezydentem. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Prawniczej w 1951 r. został asesorem w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie w stopniu podporucznika w wieku 22 lat.

W kwietniu 1952 r. został porucznikiem i zaczął przewodniczyć składom sędziowskim sądzącym schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej.

20 listopada 1953 r. przestał pracować w Wojskowym Sądzie Rejonowym. Objął wówczas stanowisko kierownika gabinetu Katedry Nauk Wojskowo-Prawniczych Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie.

Po wydarzeniach marcowych, w 1969 r., wyjechał do Szwecji. Starania o ekstradycję Michnika do Polski IPN prowadzi od 2007 r. W 2010 r. sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski. Czyny, które były mu wtedy zarzucane uległy bowiem przedawnieniu według szwedzkiego prawa.

Stefan Michnik jest przyrodnim bratem Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: IPN chce aresztowania i ekstradycji komunistycznego sędziego Stefana Michnika - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

w
wujek

Zbrodniarz na wolności ? Gdzie tu sprawiedliwość ?

G
Gość
15 października, 14:45, klklkl:

Najwyższa pora !

16 października, 05:13, Gość:

Na co najwyzsza Pora-Teraz- Na darmowe badania i leczenie na koszt Polakow- Patrz na jego wiek-

16 października, 06:41, Gość:

A co ma wiek do tego? Jakoś hitlerowskich zbrodniarzy ściga się do ich śmierci - jest tu jakaś różnica?

Tak beda go scigac po korytarzach szpitalnych- jednego juz na noszach nosil jak krola a nie zbrodniarza osmieszaja Polske.

G
Gość

Po wydarzeniach marcowych, w 1969 r., wyjechał do Szwecji.

Ktoś (umiejętnie) preparuje fakty !. Dnia 04.05.1968 r., podczas "spaceru na Plantach krakowskich", "towarzysz" Bolesław Drobner stwierdził " Stefan (w tej chwili) jest już zabezpieczony w Szwecji. Bordziłowski ma zbyt krótkie łapy, aby go dosięgnąć". Nic dodać, nic ująć !.

G
Gość
15 października, 14:45, klklkl:

Najwyższa pora !

16 października, 05:13, Gość:

Na co najwyzsza Pora-Teraz- Na darmowe badania i leczenie na koszt Polakow- Patrz na jego wiek-

A co ma wiek do tego? Jakoś hitlerowskich zbrodniarzy ściga się do ich śmierci - jest tu jakaś różnica?

G
Gość
15 października, 14:45, klklkl:

Najwyższa pora !

Na co najwyzsza Pora-Teraz- Na darmowe badania i leczenie na koszt Polakow- Patrz na jego wiek-

E
Ehh

IPN jest tak katolicki jak papież Stefan 6,który nawet po śmierci osadzil winnego podczas Trupiego Synodu.

k
klklkl

Najwyższa pora !

Dodaj ogłoszenie