IPN chce aresztowania i ekstradycji komunistycznego sędziego Stefana Michnika

Piotr Subik
Piotr Subik
Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Stefana Michnika. Wnioskował o to prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

WIDEO: Krótki wywiad

Wniosek ten został złożony w śledztwie prowadzonym przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie przeciwko Stefanowi Michnikowi, który jest podejrzany o popełnienie 93 przestępstw stanowiących zbrodnie komunistyczne i wyczerpujących znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu w 1952 i 1953 r. w Warszawie bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kary długoletniego więzienia, ponadto postanowień w przedmiocie stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Postanowieniem z dnia 13 września 2019 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie zastosował wobec podejrzanego Stefana Michnika środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

"Stefan Michnik, mający nadal obywatelstwo polskie, nie posiada w Polsce miejsca stałego pobytu, mieszka obecnie na terytorium Królestwa Szwecji i co najmniej od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą placówką dyplomatyczną RP, zaprzestał ponadto odbioru korespondencji kierowanej doń w niniejszym śledztwie. Wskazuje to wyraźnie, że podejrzany wykorzystuje fakt zamieszkiwania poza granicami kraju do utrudniania prowadzonego przeciwko niemu śledztwa" - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

Europejski Nakaz Aresztowania wobec Stefana Michnika zostanie przekazany władzom Szwecji i może być podstawą do wydania podejrzanego stronie polskiej.

Stefan Michnik ma 90 lat. Pochodzi z Drohobycza, był kapitanem Ludowego Wojska Polskiego, sędzią, adwokatem, informatorem i rezydentem. Po ukończeniu Oficerskiej Szkoły Prawniczej w 1951 r. został asesorem w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie w stopniu podporucznika w wieku 22 lat.

W kwietniu 1952 r. został porucznikiem i zaczął przewodniczyć składom sędziowskim sądzącym schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej.

20 listopada 1953 r. przestał pracować w Wojskowym Sądzie Rejonowym. Objął wówczas stanowisko kierownika gabinetu Katedry Nauk Wojskowo-Prawniczych Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie.

Po wydarzeniach marcowych, w 1969 r., wyjechał do Szwecji. Starania o ekstradycję Michnika do Polski IPN prowadzi od 2007 r. W 2010 r. sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski. Czyny, które były mu wtedy zarzucane uległy bowiem przedawnieniu według szwedzkiego prawa.

Stefan Michnik jest przyrodnim bratem Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: IPN chce aresztowania i ekstradycji komunistycznego sędziego Stefana Michnika - Dziennik Polski

Wróć na i.pl Portal i.pl