Interpretacje 2013: Monika Strzępka zdobyła Laur Konrada...

  Interpretacje 2013: Monika Strzępka zdobyła Laur Konrada [WYNIKI]

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Interpretacje 2013: Monika Strzępka zdobyła Laur Konrada [WYNIKI]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Można powiedzieć, że w tym roku łatwo było przewidzieć, kto zostanie zwycięzcą Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach, bo znakomite przedstawienie "W imię Jakuba S." Pawła Demirskiego, w inscenizacji Moniki Strzępki, spotkało się z powszechnym aplauzem.
  Swoje głosy, i mieszki wartości 10 tys. zł każdy, przyznali tej reżyserce trzej jurorzy: Maciej Wojtyszko, Remigiusz Brzyk i Mirek Kaczmarek. Monika Strzępka otrzymała też nagrodę publiczności i nagrodę jury społecznego. Spektakl powstał w koprodukcji warszawskiego Teatru Dramatycznego i 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.
  Pozostali członkowie jury: Dorota Masłowska i Mikołaj Grabowski głosowali na Ewelinę Marciniak, która w konkursie przedstawiła "Zbrodnię" Michała Buszewicza (wg Witolda Gombrowicza), zrealizowaną w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
  Z okazji jubileuszu Interpretacji (to 15.
  edycja imprezy) zostały wręczone trzy specjalne nagrody od organizatorów festiwalu. Jedną z nich otrzymała Henryka Wach-Malicka, recenzentka teatralna "Dziennika Zachodniego", która od początku relacjonuje tę imprezę.

  Wieczór finałowy zakończył się niespodziewanym oświadczeniem dyrektora artystycznego Interpretacji, Jacka Sieradzkiego, który pożegnał się z festiwalem, oznajmiając, że rezygnuje z pełnienia tej funkcji.

  "Interpretacje" zakończył spektakl mistrzowski - "Korzeniec", w adaptacji i dramaturgii Tomasz Śpiewaka, a w reżyserii Remigiusza Brzyka.

  TU ZNAJDZIECIE RECENZJE I ZDJĘCIA ZE WSZYSTKICH PRZEDSTAWIEŃ KONKURSOWYCH

  Trwający ponad tydzień przegląd dorobku młodych polskich reżyserów był nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale i skomplikowaną, a znakomicie wykonaną, operacją logistyczną. Dorota Pociask-Frącek, zastępca dyrektora Centrum Kultury Katowice nie ukrywa, że kilka wyzwań było rzeczywiście nietypowych, jak choćby skomplikowany montaż dekoracji do niektórych spektakli czy zbudowanie specjalnej widowni nad… istniejącą widownią Teatru Śląskiego dla potrzeb ostatniego konkursowego przedstawienia, którym był "Król Ryszard III" Williama Szekspira, w inscenizacji Grzegorza Wiśniewskiego.

  Spektakl z łódzkiego Teatru im. Jaracza nie zalecał się stylizowaną dekoracją i kostiumami z epoki, nie trzymał się też wiernie tekstu tragedii. Reżyser skomasował niektóre wątki, umieszczając akcję w ascetycznej, głównie szaro-czarnej scenografii, w której dominują schody, ułożone w kształt piramidy i ogromne krzywe lustro na ich szczycie.

  W tej przestrzeni, niezwiązanej z konkretnym czasem historycznym, króluje tyran Ryszard, zdecydowanie pozbawiony zewnętrznych atrybutów potwora, jakim zwykliśmy go widzieć. To zmiana w interpretacji dramatu najważniejsza. Ryszard wygląda jak przedstawiciel władzy, którego wygląd i zachowanie opracował jakiś współczesny specjalista od wizerunku medialnego.

  Momentami jest nawet na swój sposób elegancko sympatyczny, co zwiększa jego siłę w manipulowaniu dworem i społeczeństwem. Morderstwa pretendentów do tronu są dla niego tak samo "naturalne", jak radość z górowania nad rozentuzjazmowanym tłumem, do którego roli nieoczekiwanie zaangażowana została publiczność. Znamienny jest jednak finał przedstawienia, w którym Ryszard zostaje na pobojowisku nie tylko sam, ale także samotny.

  Prawdopodobnie otrząśnie się i podejmie swoją grę na nowo, ale tego możemy się jedynie domyślać w czasie kilkunastu sekund gasnącego na scenie światła.

  OD REDAKCJI:
  Nagrodę specjalną Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE, otrzymała nasza redakcyjna koleżanka Henryka Wach-Malicka. Gratulujemy!

  Wyniki XV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE  MIESZKI O WARTOŚCI 10 000 zł - przyznawane przez jury:

  · od Doroty Masłowskiej dla Eweliny Marciniak za spektakl "Zbrodnia" (Teatr Polski w Bielsku-Białej)
  · od Remigiusza Brzyka dla Moniki Strzępki za spektakl "W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)
  · od Mikołaja Grabowskiego dla Eweliny Marciniak za spektakl "Zbrodnia" (Teatr Polski w Bielsku-Białej)
  · od Mirka Kaczmarka dla Moniki Strzępki za spektakl "W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)
  · od Macieja Wojtyszki dla Moniki Strzępki za spektakl "W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)

  LAUR KONRADA - nagrodę główną Festiwalu otrzymała:

  · Monika Strzępka za spektakl "W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)


  NAGRODA PUBLICZNOŚCI O WARTOŚCI 10 000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego, Mirosława Sekuły:

  · Monika Strzępka za spektakl "W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)  NAGRODA JURY SPOŁECZNEGO podarowana przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach grafika absolwentki wydziału malarstwa, Aleksandry Bajer, laureatki II nagrody konkursu FASHION DESIGNER AWARDS, stypendystki Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, projektantki autorskiej marki "bola", zwyciężczyni plebiscytu na najlepszą kolekcję pokazów OFF organizowaną w ramach łódzkiego Fashion Week:

  · Monika Strzępka za spektakl W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)


  NAGRODA DZIENNIKARZY I FOTOREPORTERÓW, projekt kostiumu teatralnego "Renesansowa dama. Karnawał" do spektaklu Gliwickiego Teatru Muzycznego "Noc w Wenecji" (2012 r.) podarowany przez Barbarę Ptak, wybitną polską scenografkę i autorkę kostiumów filmowych i teatralnych (zrealizowała kostiumy m. in. do takich filmów, jak "Ziemia obiecana", "Faraon", "Królowa Bona" czy "Nóż w wodzie")

  · Monika Strzępka za spektakl W imię Jakuba S." (koprodukcja Teatru Dramatycznego M.st. Warszawy i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie)


  NAGRODA REDAKCJI DZIENNIKA TEATRALNEGO dla najlepszego aktora XV edycji INTERPRETACJI, drzeworyt sztorcowy z 1880 roku, zatytułowany "Król Lear i Błazen" autorstwa Gustava Schauera z niemieckiego zbioru arcydzieł sztuki drzeworytniczej wydanego w 1880 roku w Lipsku dla:

  · Grzegorza Małeckiego za rolę Terry’ego w spektaklu "W mrocznym mrocznym domu" w reżyserii Grażyny Kani (Teatr Narodowy w Warszawie)

  NAGRODY SPECJALNE, statuetki autorstwa Zygmunta Brachmańskiego, z okazji XV edycji Festiwalu otrzymali:

  · Jerzy Mulet, Dyrektor Zarządu ELBAR Katowice Sp. Z o.o. w podziękowaniu za wieloletnią współpracą, życzliwość oraz finansowe wsparcie festiwalu od jego pierwszej edycji
  · Zbigniew Gruca - nagroda dla widza doskonałego, miłośnika i znawcy teatru, wiernego i wieloletniego przyjaciela Festiwalu
  · Henryka Wach Malicka - nagroda dla dziennikarki i krytyka sztuki, recenzentki teatralnej Dziennika Zachodniego za wieloletnią współpracę przy Festiwalu oraz fachowe i rzetelne relacje z jego przebiegu na łamach prasy
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda, że już po festiwalu

  Katarzyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 59

  Wiele wrażeń, sporo dobrych przedstawień. W tym roku brakowało tylko doskonale prowadzonych przez pana Łukasza Drewniaka rozmów z reżyserami. Mam nadzieję, że klimat festiwalu pozostanie w...rozwiń całość

  Wiele wrażeń, sporo dobrych przedstawień. W tym roku brakowało tylko doskonale prowadzonych przez pana Łukasza Drewniaka rozmów z reżyserami. Mam nadzieję, że klimat festiwalu pozostanie w kolejnych latach równie doskonały. Czy INTERPRETACJE nie ucierpią po odejściu pana Jacka Sieradzkiego...? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje!

  Kama (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 53

  Serdecznie gratuluję pani redaktor Henryce Wach-Malickiej nagrody specjalnej! Zawsze z przyjemnością czytam jej recenzje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo