Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowi oszuści polują na hasła do naszych kont bankowych

Patryk Drabek
St. asp. Adam Jachimczak z KWP w Katowicach
St. asp. Adam Jachimczak z KWP w Katowicach mat. policji
Hakerzy nie ustają w poszukiwaniu nowych sposobów na oszukiwanie internautów. Śląska policja poinformowała o ich kolejnych działaniach

Działalność oszustów finansowych nie ogranicza się jedynie do wysyłania niechcianych przez nas przesyłek pocztowych czy wykorzystania tzw. metody na wnuczka, o których pisaliśmy już na naszych łamach. Nie można zapominać, że osoby, które czyhają na nasze pieniądze, bardzo aktywnie działają również w internecie.

Sposób działania hakerów jest prosty. Wykorzystują naszą niewiedzę i starają się nas zaskoczyć wiadomościami przesłanymi na skrzynkę mailową. Taki mail może dotyczyć między innymi wyroku sądowego czy też egzekucji komorniczej. Pod żadnym pozorem nie możemy uruchamiać załączonych do takich wiadomości plików o rozszerzeniu pdf, ponieważ wtedy staniemy się ofiarą oszustów.

Konsekwencje mogą być bardzo poważne, o czym przypominają funkcjonariusze w Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Hakerzy, dzięki złośliwemu oprogramowaniu, które zostanie pobrane na nasz komputer, mogą przejąć między innymi dane o rachunkach bankowych czy też hasła do naszych kont - nie tylko bankowych, ale także tych, które założyliśmy na portalach społecznościowych. Oszuści są na tyle przebiegli, że dzięki jednej wiadomości przesłanej na nasz adres mailowy, mogą ukraść nasze oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Jak ustrzec się przed internetowymi oszustami? Nie otwierajmy linków i załączników od nieznanych osób

Na temat oszustw internetowych rozmawiamy ze starszym aspirantem Adamem Jachimczakiem z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W jaki sposób działają osoby, które próbują oszukać nas w internecie?
Mamy do czynienia z bardzo szerokim wachlarzem przestępstw internetowych. Oszuści cały czas modyfikują sposób działania, podobnie jak te osoby, które próbują oszukać nas w realnym świecie. Kiedy my ostrzegamy przed jakimś rodzajem oszustwa, które się akurat pojawiło, oszuści - by zaatakować kolejne ofiary - starają się zmieniać sposób oszukiwania, by utrudniać rozpoznanie mechanizmu.

Jakie rodzaje oszustw są teraz najczęstsze?
Mamy do czynienia między innymi z oszustwami na portalach aukcyjnych, ale dochodzi także do przestępstw bankowych, kiedy korzystamy z przelewów przez internet. W takich sytuacjach również musimy liczyć się z tym, że możemy paść ofiarą oszustów.

W jaki sposób możemy uchronić się przed działaniem hakerów?
Istnieją różne sposoby, by temu zapobiec. Najlepiej w ogóle nie otwierać załączników czy też linków, które otrzymujemy mailowo z podejrzanych adresów. W niektórych mailach oszuści sugerują, że nasze pieniądze są zagrożone, a jeśli klikniemy w podany link, to zalogujemy się do strony internetowej naszego banku i uzyskamy więcej informacji. Takie wiadomości mogą również dotyczyć paczki, której nie odebraliśmy i rzekomo grozi nam za to kara. Zasada jest prosta: Nie otwierajmy żadnych linków, które mają przekierować nas na nieznane strony internetowe oraz od osób, których nie znamy, ponieważ jest to potencjalne zagrożenie. Kliknięcie w taki link może spowodować, że aktywujemy na swoim komputerze szpiegowskie oprogramowanie, które pozwoli oszustom przejąć kontrolę nad naszym komputerem. Hakerzy mogą poznać m.in. login i hasło do naszego konta bankowego. Takie podejrzane maile możemy zgłaszać do najbliższej jednostki policji. Takie wiadomości są rozsyłane hurtowo i tego typu sygnały docierają m.in. do naszych policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Te maile już na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nam podejrzane, ponieważ oszuści spoza granic naszego państwa tłumaczą język danego kraju poprzez różnego rodzaju translatory internetowe. Treść maila może być wtedy napisana łamaną polszczyzną.

A co zrobić, jeśli już zapiszemy na naszym komputerze podejrzany plik?
Wtedy ratunkiem może być legalne, w pełni funkcjonalne i aktualizowane oprogramowanie antywirusowe. Dzięki takiemu programowi możemy zorientować się, że na naszym komputerze wykonywane są niepożądane przez nas operacje.

Rozmawiał: Patryk Drabek


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera