Internet – pierwszy narkotyk Twojego dziecka

Materiał informacyjny stowarzyszenia PROJEKT 71
Uzależnienie od Internetu wśród dzieci to kwestia, która nieustannie budzi obawy i generuje dyskusje wśród rodziców, pedagogów oraz specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego. Nieregulowany, nadmierny czas spędzany przed ekranem może prowadzić do szeregu problemów, włączając w to zaburzenia snu, spadek aktywności fizycznej, problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia nastroju. Temat uzależnienia dzieci i młodzieży od Internetu przybliża kampania “Internetowe ABC” realizowana przez Stowarzyszenie Projekt 71.

Coraz częściej mówi się o potrzebie uświadamiania rodziców oraz edukacji dzieci na temat zdrowego korzystania z Internetu. To wyzwanie, które wymaga holistycznego podejścia. Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków swoich dzieci, dlatego ważne jest, aby zapewnić im wsparcie i narzędzia niezbędne do monitorowania czasu spędzanego online. Oprócz tego, edukacja cyfrowa w szkołach staje się nieodzowną częścią programów nauczania, ucząc dzieci odpowiedzialnego
i świadomego korzystania z zasobów internetowych.

Dane ze źródeł Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku pokazują alarmujące trendy. Blisko 9 na 10 dzieci codziennie korzysta z Internetu, a ponad 80% dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy – odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem.

Jednym z rodzajów uzależnień jest uzależnienie fizyczne, ale również niebezpieczne uzależnienie psychiczne, jak na przykład uzależnienie od gier komputerowych czy nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych. Ryzyko uzależnienia wzrasta, gdy dziecko ma trudne relacje, problemy z samotnością, brak ograniczeń czasowych w korzystaniu z technologii czy też gdy nie potrafi zorganizować sobie wolnego czasu.

Profilaktyka uzależnień jest kluczowa. Badania pokazują, że dobre relacje rodzinne mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu uzależnieniom. Ponadto, już 4 godziny dziennie spędzone przy telefonie zwiększają ryzyko zaburzeń lękowych, depresyjnych i problemów z koncentracją u dzieci.

Aby temu zapobiec, istotne jest:

- Budowanie silnych więzi rodzinnych i wsparcie emocjonalne.
- Wyznaczenie zasad korzystania z technologii dla całej rodziny.
- Promowanie aktywności poza światem cyfrowym oraz aktywnego spędzania czasu razem.
- Reagowanie na sygnały problemowe i korzystanie z pomocy specjalistów.

Zbyt częste i nieograniczone korzystanie z nowych technologii może prowadzić do różnych form uzależnień, od ograniczenia innych aktywności, poprzez problemy emocjonalne, po trudności w relacjach społecznych i zdrowotne kłopoty. Walka z uzależnieniami cyfrowymi zaczyna się od postawy rodziców. Poświęcenie czasu, określenie zasad oraz dbanie o higienę cyfrową rodziny stanowią kluczowe kroki w zapobieganiu temu zjawisku.

Warto zauważyć, że nawet młodsze dzieci prezentują objawy uzależnienia od technologii. Dlatego też edukacja, świadomość problemu oraz proaktywne działania są niezmiernie ważne w tworzeniu zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska cyfrowego dla najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl