Internet na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Wydaje się, że nowe technologie zawitały już pod wszystkie strzechy polskich domów. Okazuje się, że niekoniecznie. Szczęśliwie, dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, coraz więcej osób ma już dostęp nie tylko do komputera, ale i do internetu, a tym samym- do pełnego wachlarza usług i możliwości dostępnych w nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym. Technologia sama w sobie nie jest celem, ale istotnym narzędziem poprawy naszej codzienności - jakości i wygody kontaktów z ludźmi, sposobów dokonywania transakcji czy też zdolności do korzystania z usług publicznych. Musimy zatem czerpać z wszelkich dostępnych zasobów - twierdzi Neelie Kroes, Komisarz ds. Europejskiej Agendy Cyfrowej.

Polska jest jednak wciąż pełna tzw. białych plam - miejsc, w których są osoby bez dostępu do komputera i internetu. Wyklucza to je nie tylko z możliwości dodatkowej edukacji (elearning), czy też zmniejsza szanse na otrzymanie pracy (coraz więcej pracodawców umieszcza swoje oferty wyłącznie online). Brak dostępu do internetu oznacza coraz częściej zanik więzi społecznych (coraz więcej osób komunikuje się przede wszystkim poprzez sieć), ale i możliwości skorzystania z e-administracji. Za potrzebami nie nadążą wciąż finansowa dostępność narzędzi telekomunikacyjnych. Szczęśliwie, z pomocą przychodzą Fundusze Europejskie, w szczególności działanie 8.3 - przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion Programu Innowacyjna Gospodarka. Oto kilka przykładów jego realizacji oraz możliwości, jakie za sobą niesie.

Gmina Płońsk: internet szansą wszechstronnego rozwoju
Płońsk to jedna z prekursorskich gmin w swoim powiecie, która zaczęła wdrażać projekty działania 8.3, we współpracy z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie. Obecnie w gminie jest już realizowany drugi tego typu projekt. Łącznie gmina uzyskała ponad 3 miliony dofinansowania z Funduszy Europejskich, które wykorzystała na zakup ponad 300 komputerów dla rodzin zagrożonych wykluczeniem cyfrowym oraz instytucji kulturalno - oświatowych w gminie. Beneficjenci końcowi otrzymali szansę aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym. Dostęp do komputera z internetem to szansa nie tylko na nowoczesną edukację, rozwój zainteresowań młodzieży szkolnej, która ze względu na miejsce zamieszkania ma ograniczone możliwości w dostępie do placówek kulturalnych i naukowych, ale i wzmocnienie więzi społecznych. Coraz więcej, szczególnie młodych, osób komunikuje się wyłącznie za pomocą sieci - umożliwienie dostępu do internetu osobom do tej pory nie mających tego typu technologii na wyciągnięcie ręki, chroni je przed wykluczeniem społecznym. - zwraca uwagę koordynator pierwszego etapu realizacji założeń działania 8.3 Programu Innowacyjna Gospodarka w gminie, Paweł Sawicki. Poprzez skuteczną realizację działań zwiększających dostęp do internetu, gmina inwestuje w swój rozwój. Więcej osób podłączonych do sieci to większe możliwości znalezienia pracy, inspiracji biznesowych, aż w końcu - aktywne korzystanie z elektronicznych narzędzi udostępnianych przez różnego typu instytucje. A to przyniesie w przyszłości dodatkowe oszczędności dla samorządu.

Grodzisk Mazowiecki: domowy internet drogą do budowania społeczeństwa informacyjnego
Realizacji działania 8.3. podjęła się także Gmina Grodzisk Mazowiecki. Poza standardowym udostępnieniu infrastruktury oraz szkoleniem, prowadzący projekt zdecydowali się na podział grup szkoleniowych: na podstawową i średniozaawansowaną. W ramach budżetu projektu (dofinansowanego przez Fundusze Europejskie w wysokości 1 142 000 zł), każdy uczestnik przeszedł aż 80 godzinne szkolenie. Zawierało szerszy zakres kompetencyjny niż standardowo realizowane w tego typu działaniach.

Poza podstawową obsługą komputera, beneficjenci zostali przeszkoleni zarówno z edytorów tekstu, poruszania się po stronach www czy zakładania poczty e-mail, jak i z arkuszy kalkulacyjnych, ale i tworzenia prezentacji.

Internet stanowi dla tych rodzin okno na śwat. Dla rodzin niepełnosprawnych - kontakt z otoczeniem, dla ludzi ubogich - możliwość wglądu na rynek pracy itp. To trywialne, ale prawdziwe - tłumaczy Katarzyna Nowak, Kierownik projektu pn.: "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu eInclusion w Gminie Grodzisk Mazowiecki".
Projekt był niezwykle ważny w realizacji strategii rozwoju gminy. Przeprowadzone wcześniej badania w terenie wykazały, że aż 54% gospodarstw domowych nie posiadało dostępu do Internetu i niemal cała ta grupa znajdowała się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Udostępnienie nawet części tej grupy dostępu do nowych technologii komunikacyjnych stanowi poważny krok zarówno w rozwoju gminy jako całości, jak i w życiu każdego beneficjenta.

Tychy: Internet przeciwko zagrożeniu wykluczeniem cyfrowym
Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich (606 449 zł ), Miasto Tychy przekazało w użytkowanie komputery z dostępem do internetu dla 100 gospodarstw domowych. Celem projektu było wyrównanie szans wśród mieszkańców Tych. Miasto aktywnie promuje e-usługi dostępne w jego ośrodkach i instytucjach, takie jak e-katalogi miejskich bibliotek, czy elektroniczne rekrutacje do szkół i przedszkoli. Celem projektu "Dać szansę Tyszanom - Internet dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym", było także umożliwienie dalszego rozwoju osobom położonym w ciężkiej sytuacji - zarówno zdrowotnej (osoby niepełnosprawnej), jak i finansowej (osoby korzystające z pomocy społecznej). Dzięki nielimitowanemu dostępowi do sieci, zagrożeni e-wykluczeniem mieszkańcy dostali także dodatkowe narzędzie wspierające w poszukiwaniu nowej pracy i - tym samym - dające szanse na poprawę aktualnych warunków bytowych. Istotny jest także fakt długofalowej pomocy - cały projekt będzie trwał aż 7 lat - przez cały ten okres beneficjenci wyposażeni będą zarówno w sprzęt komputerowy jak i dostęp do Internetu. Mogą także liczyć na opiekę ze strony grupy projektowej w urzędzie. Podobnie jak w przypadku realizacji projektu w Grodzisku Mazowieckim, Tychy oferują beneficjentom projektu ponadpodstawowe, dodatkowe szkolenia - w lipcu odbyły się np. kursy poszukiwania pracy przez internet.


Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie