4/9 Zamknij

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze Poprzednie Następne

Kandydatki do roli pierwszej damy RP. Wybory 2020.

Agata Kornhauser-Duda, obecna pierwsza dama, żona urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy.

Chwalona za nienaganną prezencję, ganiona za niechęć do wyrażania swoich poglądów.

Kornhauser-Duda ma 48 lat, jest równolatką męża. Urodziła się w Krakowie, pochodzi z inteligenckiej rodziny. Jest córką pochodzącego z Gliwic Juliana Kornhausera, poety, prozaika, krytyka literackiego, tłumacza, autora książek dla dzieci i Alicji Wojny-Kornhauser, z wykształcenia polonistki. Jej młodszym bratem jest Jakub Kornhauser, literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz i poeta.

Jej dziadkami od strony ojca byli syn krakowskiego Żyda i Ślązaczka.

Ona sama skończyła renomowane liceum im. Nowodworskiego w Krakowie (to samo co później Paulina Kosiniak-Kamysz i córka, Kinga Duda), a później germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską napisała na temat tetralogii Horsta Bienka, śląskiego pisarza pochodzenia niemieckiego.

Od 1998 r. do 2015 r. była nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

W 1994 r. poślubiła prawnika Andrzeja Dudę. Rok później na świat przyszła ich jedyna córka, Kinga.

Słynie z idealnej figury (jest wysoka - ma prawie 1,8 m wzrostu), którą lubi podkreślać dobrze dobranymi ubraniami, ale raczej zachowawczymi niż odważnymi.

Jest jedyną pierwszą damą w historii, która w tak znikomy sposób (o ile w ogóle) uczestniczy w debacie publicznej. Nie udziela wywiadów, nie wypowiada się na żadne aktualne tematy. Jej przemówienia, jeśli już jakieś wygłasza, dotyczą spraw ogólnych, związanych z działalnością charytatywną. Nie siedzi zamknięta w pałacu, towarzyszy mężowi przy wielu okazjach, sama też odwiedza domy dziecka, szpitale czy fundacje, ale nie ma wtedy mowy, by dziennikarze mogli jej zadać jakieś pytania.

Pięć lat prezydentury męża nic nie zmieniło w jej nastawieniu do życia publicznego, więc można sądzić, że w ewentualnej drugiej kadencji Andrzeja Dudy będzie zachowywać się tak samo biernie jak do tej pory.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wróć do artykułu

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy