Instytut Stratfor: Rosja będzie próbowała podsycać napięcia między Litwą a Polską

Instytut Stratfor
Rosja będzie w trzecim kwartale aktywna zwłaszcza w krajach bałtyckich, gdzie będzie starała się odbudować swoje znaczenie w sektorze energetycznym i bezpieczeństwa. Z kolei kraje bałtyckie będą kontynuowały wysiłki mające na celu dywersyfikację źródeł energii i zapewnienie bezpieczeństwa regionalnego, by uniezależnić się od Rosji - czytamy w raporcie Instytutu Stratfor

Może nie jest to kwartał dramatycznych zmian, jednak trzy sprawy będące w toku wymagają skrupulatnej uwagi: kryzys europejski, konflikt w Syrii oraz walka polityczna w Chinach. Od Brukseli po Damaszek i Pekin ustalają się twarde realia będące zagrożeniem dla konstrukcji politycznych, które funkcjonują od dekad. Mimo że zajmie jeszcze trochę czasu, zanim w systemie pojawią się największe rysy, to w tym kwartale zobaczymy, jak Europa, Syria i Chiny starają się zażegnać przykre, ale nieuniknione konsekwencje.

Wiodącą kwestią w trzecim kwartale pozostaje rozwój francusko-niemieckich relacji. Wyniki ekonomiczne Francji i Niemiec będą w nadchodzących miesiącach jeszcze bardziej się różnić. Mimo że polityczny awans socjalistycznego prezydenta François Hollande'a przyśpieszyło nieuniknione pogorszenie francusko-niemieckich stosunków, to pęknięcie nie jest spodziewane w tym kwartale.

Francuska ekonomia nie znajduje się jeszcze w punkcie krytycznym: bezrobocie we Francji jest niższe niż przeciętnie w strefie euro, a rząd Hollande'a będzie w stanie poradzić sobie z naciskami społeczno-politycznymi. Francja będzie pod rosnącą presją, by zmniejszyć swój deficyt budżetowy. Administracja Hollande'a zamierza poradzić sobie z tą kwestią poprzez zwiększenie podatków płaconych przez najbogatszych Francuzów. Podczas gdy te metody nie rozwiązują wszystkich ekonomicznych problemów Francji, to pozwolą Paryżowi uniknąć ostrzejszej reakcji na oszczędności w tym kwartale.

Kiedy rdzeń Europy staje się coraz słabszy, głosy apelujące o większą integrację UE zarówno ze strony krajów owego rdzenia, jak i krajów peryferyjnych będą coraz głośniejsze. Kraje peryferyjne będą chciały większej integracji, by zapewnić sobie niezmieniony przypływ pomocy finansowej, podczas gdy bardziej stabilne gospodarczo kraje północne będą opowiadały się za tym samym, by zapewnić sobie kontrolę nad krajami członkowskimi i chronić wspólny rynek dla swojego eksportu. Ten model większej integracji nakładany na coraz bardziej rozbieżne interesy (poszczególnych krajów) nie jest zrównoważony, jednak jest to model, który przetrwa kolejny kwartał, kiedy UE przygotowywać się będzie do październikowego szczytu. Dyskutowane na nim będą propozycje dotyczące integracji.

Niemcy jeszcze w tym roku przestaną naciskać na inne kraje Unii, by wprowadzały radykalne programy oszczędności. Zaczną im pomagać w zamian za głębszą integrację UE

Nacisk Francji na Niemcy, by zamiast stosować do walki z kryzysem politykę opartą raczej na wzroście niż oszczędnościach, nadal będzie zapewniał innym krajom przestrzeń do negowania polityki cięć i żądania więcej pomocy finansowej od instytucji europejskich. Niemiecka bezkompromisowość w kwestii oszczędności zmniejszy się, kiedy Berlin będzie się starał demonstrować wsparcie finansowe krajom go potrzebującym w zamian za głębszą integrację, co da Niemcom większe znaczenie w UE.
Decyzje kanclerz Angeli Merkel w Niemczech w sprawie radzenia sobie z kryzysem na poziomie Unii Europejskiej zostaną wzięte pod lupę przez jej koalicję i organizacje rządowe, jak parlament i Federalny Sąd konstytucyjny. Mimo że w Niemczech będzie narastała wewnętrzna presja, Stratfor nie oczekuje spektakularnych zmian w niemieckiej polityce żądania większej dyscypliny fiskalnej i kontroli przed rozmowami o uwzajemnieniu długu i stałej pomocy finansowej.

Hiszpania zakończy negocjacje w sprawie pomocy finansowej dla jej sektora bankowego, jednak jest mało prawdopodobne, by otrzymała ją w tym kwartale. Unia Europejska nie może sobie pozwolić na odcięcie Hiszpanii od rynków, ponieważ nie ma funduszy na finansowanie pomocy dla niej i radzenie sobie z zakażeniem innych krajów eurostrefy. Jeśli stopy przychodu z obligacji dla Hiszpanii i Włoch wzrosną do niezrównoważonych poziomów, eurostrefa będzie musiała użyć krótkoterminowych instrumentów finansowych, którymi dysponuje, by złagodzić presję rynku.

Podczas gdy będzie rosło napięcie na linii Syria - Turcja, Syria i Iran mogą poprzeć kurdyjską działalność bojówek w Turcji.

Jeśli Turcja znajdzie związek między atakami a Partią Pracowników Kurdystanu i Syrią, turecka opinia publiczna może zmienić zdanie i opowiedzieć się za bardziej zdecydowanymi akcjami przeciwko Syrii. Jednak każde działanie Turcji w Syrii będzie ograniczone bez posiłków ze strony NATO.

Grecja nie opuści w tym kwartale strefy euro. Ateny otrzymają dalszą pomoc finansową, która pozwoli krajowi na funkcjonowanie. Nowy grecki rząd rozpocznie formalne renegocjowanie warunków otrzymania pomocy finansowej, co sprawi, że grecki kryzys utrzyma status quo.

Jednym z głównych skutków trwającego zwolnienia gospodarczego w tym kwartale będzie spadek wakacyjnego zatrudnienia, zwłaszcza na południu Europy, w czasie sezonu. Protesty społeczne mogą zdarzyć się w krajach, które żyją z turystyki, jak Grecja, Włochy i Hiszpania.

W trzecim kwartale znowu zacznie się prężenie mięśni przez armie USA i Iranu, jednak obydwie strony będą się starały nie dopuścić do faktycznej konfrontacji. Zwiększone sankcje nałożone na Iran będą miały ograniczony skutek, ponieważ kraj ten będzie kontynuował handel przez fałszywie oznakowane tankowce i firmy krzaki.

Iran i Stany Zjednoczone będą kontynuować zakulisowe rozmowy, Stratfor nie przewiduje jednak żadnych przełomowych ustaleń w miesiącach poprzedzających wybory prezydenckie w USA.
Izrael będzie próbował naciskać na USA, by podjęły bardziej zdecydowane akcje przeciwko Iranowi, nie zaryzykuje jednak akcji jednostronnej.

Głównym polem bitwy między Stanami Zjednoczonymi a Iranem będzie w tym kwartale Syria. Alawici mogą stanąć przed egzystencjalnym kryzysem i możliwe, że jeszcze się ze sobą zbliżą w obliczu zagrożenia szerszą sunnicką opozycją. Nawet jeśli tak, to psychologiczny wpływ, jaki ma ucieczka wojskowych i polityków wysokiego szczebla, zwiększa prawdopodobieństwo przewrotu pałacowego w Syrii, który wyeliminowałby rodzinę Asadów z reżimu.

Iran i Rosja - obydwa kraje mają szerokie powiązania wywiadowcze w Syrii - będą nadal zapewniać istotne poparcie, by realizować mocniejsze sankcje, obydwa kraje będą jednak manewrować zakulisowo, by wypracować alternatywny scenariusz bez Asada. Taki, który nadal sprzyjałby ich interesom w kraju. Wciąż podzielona syryjska opozycja zaangażuje się w dyplomację za granicą, by budować międzynarodowe poparcie dla swojej sprawy, jednak jest mało prawdopodobne, by osiągnęła więcej niż do tej pory, a więc otrzymała broń i pieniądze (głównie z krajów Zatoki i Turcji). Dalsze wsparcie zarówno armii, jak i rebeliantów przez ich dobroczyńców zaowocuje eskalacją przemocy po obu stronach. Rebelianci nadal nie będą w stanie zdobyć i utrzymać znaczącego terytorium.

Zagraniczna interwencja militarna w Syrii pozostaje mało prawdopodobna, jako że ani Turcja, ani reszta NATO nie jest zbyt skora, by radzić sobie z konsekwencjami akcji wojskowej w kolejnym kruchym, wyznaniowym kraju będącym punktem zapalnym w regionie.

Turcja utrzyma mocne militarne pozycje przy granicy z Syrią, podnosząc tym samym ryzyko potyczki, kiedy siły syryjskie będą prowadziły działania w pobliżu granicy, by nie dopuścić, by syryjscy rebelianci chronili się w sąsiednim kraju.

Kreml będzie musiał poradzić sobie z wyzwaniami polityki wewnętrznej, kiedy partia rządząca i ugrupowania opozycyjne przygotowują się do mających się odbyć w czwartym kwartale wyborów regionalnych. Wybory odbędą się na podstawie ustawy, która daje lepsze szanse na wygranie stanowisk gubernatorskich i burmistrzów ugrupowaniom niezwiązanym w Kremlem. Po raz pierwszy z ciągu ostatniej dekady kremlowska Jedna Rosja będzie musiała podjąć znaczne wysiłki w kampanii wyborczej w regionach, by utrzymać swoją władzę w kraju.
Rosja będzie w trzecim kwartale aktywna zwłaszcza w krajach bałtyckich, gdzie będzie starała się odbudować swoje znaczenie w sektorze energetycznym i bezpieczeństwa. Z kolei kraje bałtyckie będą kontynuowały wysiłki mające na celu dywersyfikację źródeł energii i zapewnienie bezpieczeństwa regionalnego, by uniezależnić się od Rosji. Zarówno Estonia, jak i Litwa wdrożyły już przepisy wynikające z unijnego Trzeciego Pakietu Energetycznego, które wymagają odblokowania działań sprzedażowych, logistycznych i produkcyjnych firm zajmujących się wydobyciem gazu. W związku z tym dominacja Rosji w regionie może osłabnąć.

Finlandia wykazuje oznaki większego zainteresowania grupami regionalnymi, jak Nordic Defense Cooperation. Rosja może się starać przeciwdziałać tym ruchom poprzez próby wykorzystania napięć i podziałów między Polską a Litwą oraz oferowanie zachęt ekonomicznych takim krajom jak Łotwa i Finlandia. Jednak na razie wysiłki Rosji, by odwrócić te regionalne tendencje, będą miały ograniczony efekt.

Rosyjskie relacje z Zachodem nadal będą podążać w dwóch kierunkach: pozostaną chłodne ze Stanami Zjednoczonymi i cieplejsze ze strategicznymi partnerami europejskimi. Dyplomatyczne i dotyczące handlu sprzeczki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi będą się nasilać w trzecim kwartale. Z europejskimi potęgami skupionymi bardziej na własnych sprawach Rosja będzie mogła swobodniej tak manewrować, by utrzymać uwagę USA skupioną na Bliskim Wschodzie, jak najdalej od spraw rosyjskich, bez wyrządzania szkody stosunkom z Francją. Rosyjskie wsparcie dla Syrii poprzez sprzedaż broni, uchylanie się od sankcji i negocjacje będzie nadal główną kwestią sporną.

Niedawna umowa energetyczna między Rosją a Niemcami pomoże Rosji wzmocnić długoterminowe relacje z Berlinem, podczas gdy te dwie potęgi będą kontynuować zacieśnianie ich związków ekonomicznych. Możliwe, że inne kraje Europy Centralnej będą chciały podobnych umów z Rosją, co będzie testem dla Rosji, czy będzie w stanie zachować swój wpływ w tych krajach.

Analizę publikujemy za zgodą Instytutu Stratfor

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie