Instytut Staszica: rząd szykuje szkodliwą nadregulację

Radosław Konieczny
Instytut Staszica zorganizował we wtorek debatę poświęconą planowanemu wprowadzeniu ustawowego zakazu stosowania opakowań papierosów typu slim na terytorium Polski. Projekt ustawy zakładającej takie rozwiązania złożyło Ministerstwo Zdrowia. Ma to być element implementacji tzw. Dyrektywy Tytoniowej. Podczas debaty została przedstawiona analiza poświęcona skutkom, które może spowodować przyjęcie takich uregulowań. Udział w dyskusji wzięli: dr Dawid Piekarz – autor analizy, ekspert IS oraz Andrzej Sadowski – Prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W uzasadnieniu projektu ustawy eliminującej z polskiego rynku opakowania typu slim Ministerstwo Zdrowia stwierdza: Projektowana ustawa, w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych związanych z przepisami wspominanej dyrektywy, zakłada wprowadzenie norm prawnych dotyczących wielkości opakowania jednostkowego papierosów.

Tymczasem, zdaniem Instytutu Staszica, analizując zarówno samą dyrektywę, jak i użyte w niej sformułowania, trudno doszukać się zobowiązań wobec krajów członkowskich, które wywiódł z niej polski rząd.

Według Instytutu Staszica propozycja ustawy wycofującej opakowania typu slim pod pretekstem zbyt małej ilości miejsca na ostrzeżenia zdrowotne, jest klasycznym przypadkiem nadregulacji, czyli wprowadzania niewymaganych i nie mających praktycznego uzasadnienia przepisów i oznacza utrudnienia dla Polski, która jest obecnie liderem produkcji papierosów typu slim we wspólnocie. - Zakaz sprzedaży papierosów slim w cienkich opakowaniach nie wynika z zapisów dyrektywy Unii Europejskiej i jest zbędny z punktu widzenia unijnego prawa. Jesteśmy jedynym, oprócz Łotwy, krajem UE, który chce wprowadzać tak restrykcyjne rozwiązania.
Dodatkowo są one sprzeczne z Konstytucją Biznesu, która jasno mówi o tym, że prawodawca nie powinien wprowadzać regulacji ponad to, co jest konieczne do prawidłowego wdrożenia prawa unijnego czy nakładać na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków ani rozwiązań surowszych niż wymaga tego prawo, które podlega implementacj – podsumował Dawid Piekarz.

Instytut Staszica zwraca uwagę w, że efektem wprowadzenia nowych przepisów byłoby wprowadzenie szeregu mylących sprzedawców i konsumentów rozwiązań. Papierosy typu king size i slim są bowiem rozróżniane na podstawie wielkości opakowania. „Tymczasem w przypadku ujednolicenia wielkości paczek będzie dochodziło do pomyłek sprzedawców oraz błędnych decyzji zakupowych a istotą wszelkich regulacji odnoszących się do informacji czy komunikatów jest otwartość, transparentność i unikanie jakiegokolwiek wprowadzania w błąd konsumentów” – podkreśla dr Piekarz.

Nie mogło także zabraknąć argumentów ekonomicznych. Polska jest drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej pod względem wartości produkcji. Polski eksport tytoniu i wyrobów tytoniowych w 2016 r. wyniósł 8,77 mld zł. Przemysł tytoniowy wpłaca z tytułu podatków do polskiego budżetu ok. 25 mld zł rocznie. Dochody z tytułu podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe w Polsce w 2016 r. wynosiły 18,46 mld zł i odpowiadały za 28% łącznych wpływów budżetowych z tytułu akcyzy. Tymczasem papierosy typu slim, których dotyczą planowane zmiany, stanowią prawie jedną trzecią papierosów sprzedawanych w naszym kraju.

Z analizy Instytutu Staszica wynika, że proponowane przez Ministerstwo Zdrowia wycofanie opakowań papierosów typu slim w ogromnym stopniu uderzy w Polski rynek, otwierając go na szarą strefę tj. przemyt lub nielegalną produkcję. Jednocześnie trudno jednocześnie uwierzyć bezkrytycznie w założenie, że zwiększenie wielkości paczki po to, aby umieścić na niej większe ostrzeżenia skłoni Polaków do rezygnacji czy ograniczania palenia

- Gdyby rząd prześledził wcześniejsze inicjatywy w tym zakresie to zauważyłby, że są one co najmniej konrtskuteczne - cel fiskalny, ani zdrowotny nie jest osiągany, a głównym efektem ich wprowadzania jest rozwój szarej strefy. Za nasza wschodnią granicą są wyspecjalizowane fabryki, w których tylko czekają na tego rodzaju szkodliwe przepisy, aby zwiększyć zakres swojej aktywności. Wyroby tytoniowe są taką polską specjalizacją w ramach Unii, a podejmuje się z pełną świadomością działania, które mają ten potencjał na rynkach europejskich osłabić – zobrazował problem Andrzej Sadowski.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
załamany tumanami
Zanim powołają się na prawo unijne to może niech ktoś im wytłumaczy co jest w nim zawarte zanim zrobią z Polski pośmiewisko a przy okazji rozwalą nasz przemysł tytoniowy.
A może od razu sprzedawać slimy w kartonach po telewizorach? Będą jeszcze większe paczki
Dodaj ogłoszenie