Instytut Staszica: Dekoncentracja może odnieść skutki...

  Instytut Staszica: Dekoncentracja może odnieść skutki odwrotne do zamierzonych

  Michał Szczygielski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wysoka koncentracja właścicielska mediów w kilku segmentach medialnych jest w Polsce faktem. Jednak zmiana tego stanu rzeczy wymaga uwzględnienia kliku czynników o charakterze historycznym, prawnym, politycznym, rynkowym (ekonomicznym), finansowym czy społecznym. Zmiany nie mogą wiązać się z naruszeniem prawa zarówno polskiego, jak i europejskiego i nie powinny polegać na jakiejkolwiek formie wywłaszczenia dotychczasowych właścicieli. Trzeba uwzględniać ewentualne straty i korzyści wynikające z zakładanej dekoncentracji – czytamy w raporcie Instytutu Staszica na temat dekoncentracji rynku mediów w Polsce.
  Autor opracowania - prezes Instytutu Staszica medioznawca dr Marek Palczewski - wskazuje na możliwe efekty procesu dekoncentracji, przy założeniu pewnej dowolności interpretacji, jeśli chodzi o konkretne dane ilościowe czy finansowe, ekonomiczne i społeczne skutki na rynku mediów w Polsce. Nadal bowiem nie ma żadnego konkretnego projektu ustawy dekoncentracyjnej. Pojawiają się jedynie plany, które m.in. nawiązują do rozwiązań, które obowiązują w tym zakresie w innych krajach europejskich, głównie Francji i Niemczech.
  W raporcie możemy znaleźć rozważania na temat zagrożeń, jakie mogą się wiązać z procesem dekoncentracji (repolonizacji). Może on przynieść odwrotne skutki do zamierzonych. Zakłada się bowiem, że w wyniku dekoncentracji, wzrośnie pluralizm treści. Tymczasem zdaniem autora można spodziewać się, że niektóre firmy wycofają część swoich wydawnictw z rynku, zmniejszając w ten sposób ofertę wydawniczą, co będzie skutkować w pierwszym etapie zmian mniejszym pluralizmem. Odejście dużej części obcego kapitału może także pociągnąć za sobą utratę pracy przez sporą liczbę dziennikarzy.
  Dodatkowo wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań prawnych może przynieść konsekwencje o charakterze międzynarodowym. Unijne prawo zakazuje bowiem dyskryminacji ze względu na pochodzenie kapitału. Nie można wykluczyć, że nowa ustawa zostałaby zaskarżona do Trybunału Sprawiedliwości UE.
  We wnioskach z raportu znajdują się wstępne zalecenia, których wprowadzenie zdaniem autora warto rozważyć dla przeprowadzenia właściwej, nieideologicznej i pozbawionej politycznych konotacji dekoncentracji mediów. Są to:
  •wprowadzenie ulg podatkowych dla rodzimych przedsiębiorców inwestujących w media (przy zastrzeżeniu, że formuła takich ulg musiałaby być zgodna z regulacjami unijnymi)
  •stworzenie systemu dotacji państwowych dla rodzimych mediów produkujących i prezentujących treści o wysokiej jakości, bez względu na ich proweniencję historyczną i ideowo-polityczną orientację
  •uregulowanie na sprawiedliwych zasadach przekazywania ogłoszeń i reklam państwowych do mediów, wykluczające polityczne motywacje
  •obniżenie opłat koncesyjnych dla stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych
  •wzmocnienie wykonawczej roli i kompetencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
  Instytut Staszica wskazuje także, że w dyskusji na temat dekoncentracji mediów pomija się znaczenie Internetu, gdzie póki co dostęp zagranicznych mediów jest nieograniczony. Tymczasem wszelkie próby jego regulacji w krajach demokratycznych jak dotąd zawsze napotykały opór społeczny.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo