Inspiracje w edukacji – Nagrody EDUinspiracje przyznane!

Materiał informacyjny FRSE
Udostępnij:
Wielu z nas jest w stanie wskazać osobę, która zainspirowała ich do rozwoju i edukacji. Może był to nauczyciel, animator lub pracodawca. Czasem od dobrego słowa, wiary w nas albo udziału w ciekawym projekcie nasze życie zmienia się na lepsze, staje się bogatsze i pełniejsze. Takich właśnie inspirujących ludzi i ich projekty doceniają już od wielu lat konkursy EDUinspiracje, EDUinspirator i EDUinspiracje Media.

Laureatów tegorocznych edycji wszystkich trzech konkursów poznaliśmy podczas IV Kongresu Edukacji. Nie były to jedyne nagrody rozdane w ramach tego wydarzenia. Uhonorowano także zwycięzców konkursów: Europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu oraz European Language Label. Doceniono działaczy organizacji pozarządowych, uczniów, nauczycieli, akademików i dziennikarzy.

Całą galę można obejrzeć na kanale YT FRSE: IV Kongres Edukacji - Gala wręczenia nagród konkursowych.

Konkursy realizowane przez Narodowa Agencję cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób realizujących projekty edukacyjne w ramach programu Erasmus+. Pomysły na kolejne przedsięwzięcia warto czerpać od ludzi i organizacji, którym udało się wybić ponad przeciętność. Jeśli szukasz inspiracji, to poznaj wyróżnione projekty i zainspiruj się.

*

EDUinspiracje – najciekawsze projekty roku

Konkurs EDUinspiracje 2021, skierowany do szkół, uczelni, stowarzyszeń, organizacji i instytucji, których działania odznaczają się najwyższą jakością rezultatów, (w zakresie realizacji projektów europejskich) przyniósł nagrody w pięciu kategoriach nawiązujących do priorytetów horyzontalnych wskazanych przez Komisję Europejską.

W kategorii Cyfryzacja zwyciężyła Politechnika Łódzka wyróżniona za projekt „Virtual Mechatronic Laboratory”. Polegał on na zastosowaniu laboratorium wirtualnej rzeczywistości w ramach programu nauczania mechatroniki, co wpłynęło na podniesienie jakości i efektywności kształcenia oraz wzrost kompetencji i umiejętności absolwentów.

*
W kategorii Ekologia laur powędrował do Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy za projekt „Clean air curriculum as a base for clean environment”. Celem tej inicjatywy było podniesienie świadomości społeczności wiejskiej w zakresie problematyki zanieczyszczenia powietrza.

Dziedzina Włączanie społeczne i różnorodność to triumf Społecznej Akademii Nauk. Projekt „proHear” miał na celu poprawę sytuacji osób niesłyszących na rynku pracy.

Stowarzyszenie Szukamy Polski wygrało w kategorii Aktywne uczestnictwo. Celem działania „Silver Civic Education” była wymiana doświadczeń oraz przygotowanie edukatorów do wykorzystania w pracy metod i technik z zakresu dziennikarstwa.

W ostatniej kategorii – Synergia dla edukacji – zwyciężył fundacja Internationaler Bund Polska. Nagrodzony projekt zagranicznych mobilności zawodowych dla uczniów z mniejszymi szansami został zrealizowany we współpracy z trzema szkołami specjalnymi: Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Krakowie, Zespołem Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Bochni.

*

EDUinspirator – nagrody dla tych, którzy inspirują

Tytuł EDUinspiratora 2021 i – przyznawanego w tym roku po raz pierwszy – Młodego EDUinspiratora 2021 (konkursy dla osób będących najlepszymi przykładami korzyści płynących z realizacji programów europejskich) przypadły odpowiednio: Jolancie Wołągiewicz i Mariannie Pikul.

Jolanta Wołągiewicz to współzałożycielka i wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Akademia plus 50 w Białymstoku, specjalistka do spraw edukacji i aktywizacji społecznej i kulturalnej osób starszych. Jest autorką i koordynatorką wielu projektów kierowanych do seniorów. Nieustannie inspiruje nowymi inicjatywami i kreuje ambitne przedsięwzięcia – atrakcyjne
i nieszablonowe.

Marianna Pikul jest koordynatorką projektów europejskich w Akademickim Związku Sportowym, członkinią Sieci Alumnów Europejskiego Korpusu Solidarności. Jako uczestnik Wolontariatu Europejskiego wzięła udział w projekcie o tematyce sportowej w Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego w Lublanie w Słowenii. Nowe kompetencje zawodowe, które nabyła w trakcie wolontariatu, wykorzystuje obecnie w pracy jako koordynator projektów sportowych w AZS.

*

EDUinspiracje Media – nagroda dla dziennikarzy piszących o edukacji

Konkurs EDUinspiracje Media (adresowany do dziennikarzy, publicystów, a także redakcji opisujących działania w ramach projektów zarządzanych przy wsparciu Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności) wskazuje laureatów w trzech kategoriach. Nagroda w dziedzinie Publicystyka trafiła do Anety Kunowskiej (Magazyn „Cogito”) za artykuł pt. „Erasmus kontra koronawirus”. To tekst opisujący historie trzech studentów, którzy wyjechali na wymiany zagraniczne w czasie pandemii COVID-19. Materiał ukazuje zarówno szanse, jak i ograniczenia wynikające ze studiowania w pandemicznej rzeczywistości.

*
W kategorii Wywiad nagrodę otrzymał Przemysław Skoczek z Redakcji Linia Otwocka. „Pracowita szczęściara” to fascynująca rozmowa z Wiktorią Czyżewską, która studiuje grę na kontrabasie w Szwajcarii, pod okiem jednego z największych światowych mistrzów tego instrumentu. Mimo młodego wieku występowała już w największych salach koncertowych i pod batutą wielkich postaci, takich jak Krzysztof Penderecki.

W ostatniej kategorii, Reportaż, nagroda trafiła do Kamili Kornackiej („Dziennik Elbląski”) za tekst „Uczą pokonywać barierę językową”. Autorka materiału szeroko opisała zalety platformy eTwinning, która rozwija umiejętności zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

*
Europejska nagroda za innowacyjność w nauczaniu, przyznawana po raz pierwszy przez Komisję Europejską, przypadła czterem placówkom. W kategorii Szkoły branżowe i techniczne uhonorowano Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem, a w kategorii Szkoły ponadpodstawowe – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Szczytna. Nagroda dla szkół podstawowych trafiła do Dwujęzycznej SP nr 1 w Warszawie, a w kategorii Edukacja wczesnoszkolna wyróżniono Przedszkole nr 32 z Konina.

*
European Language Label – Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych ustanowiony przez Komisję Europejską przypadł: I Liceum Ogólnokształcącemu w Poznaniu (za dwa projekty), Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej oraz SP nr 211 i SP nr 364 z Warszawy.

Wyróżnienie specjalne z okazji 20-lecia ELL otrzymało Muzeum Warszawy – za działania szerzące polską kulturę oraz język polski.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

*

Kolejne edycje konkursów – zgłoś się!

Wkrótce ruszy nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursów EDUinspirator i EDUinspiracje Media. Jeśli znasz kogoś, kogo warto docenić za jego działania w projektach europejskich, to daj mu znać!
Więcej informacji o konkursach: www.eduinspiracje.org.pl

13 stycznia 2022 roku odbędzie się odbędzie się IX edycja Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jest to jedna z największych konferencji poświęconych europejskim programom edukacyjnym, organizowana od 2014 r. Uczestnicy to osoby, które realizowały już unijne projekty edukacyjne oraz te, które dopiero planują rozpocząć działania w ramach np. programu Erasmus+. Wśród nich są m.in. nauczyciele, pracownicy uczelni, osoby pracujące z młodzieżą oraz praktycy zajmujący się kształceniem dorosłych. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć udział w konsultacjach tematycznych dotyczących: szkolnictwa wyższego, edukacji młodzieży i dorosłych, szkoleń zawodowych czy mobilności uczniów. Jest także możliwość rozmowy z ekspertami o szansach i korzyściach, jakie dają program Erasmus+ oraz inne inicjatywy edukacyjne. Podczas spotkania zostaną także zaprezentowani laureaci konkursu Selfie+.

Więcej informacji o Ogólnopolskim Dniu Informacyjnym: www.frse.org.pl

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności już od ponad 25 lat zarządza programami, projektami i inicjatywami, które umożliwiają poszerzanie wiedzy podstawowej lub specjalistycznej, zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji na ścieżce edukacji formalnej, pozaformalnej i nieformalnych form uczenia się, pozwala na rozwijanie zainteresowań i pasji poprzez działania podejmowane w innych krajach oraz w społecznościach lokalnych. Łączny budżet przeznaczony na inicjatywy realizowane w ramach obu tych przedsięwzięć w latach 2021-2027 przekroczy 29 mld euro w skali całej Europy.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Inspiracje w edukacji – Nagrody EDUinspiracje przyznane! - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie