Inicjatywa Dzikie Karpaty. Chcą zachować naturalny charakter Karpat, chodzi o Bieszczady i Pogórze Przemyskie

Norbert Ziętal
Właściwa ochrona środowiska naturalnego może przynieść korzyści wszystkim.
Właściwa ochrona środowiska naturalnego może przynieść korzyści wszystkim. Archiwum Inicjatywa Dzikie Karpaty
Powstała Inicjatywa Dzikie Karpaty. Skupia osoby, którym nie jest obojętny los Bieszczad i Pogórza Przemyskiego. Celem tego ruchu obywatelskiego jest zachowanie unikatowego, naturalny charakter tych terenów. Każdy może się włączyć do współpracy.

Od 4 sierpnia działacze zapraszają do wspólnych działań i do obozu na terenie Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego.

- Przyroda w Polsce jest w ciągłym niebezpieczeństwie. Zamiast dbać o to, co jeszcze mamy i pielęgnować dzikość, jaka zachowała się w tak niewielu miejscach w Europie, niszczone są ostatnie fragmenty tego, co zostało - informują działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Jeden z dwustu najcenniejszych obszarów świata

Przypominają, że Puszcza Karpacka uznawana jest za jeden z 200 najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów świata. Według nich, to wyjątkowe miejsce zagrożone jest przez prowadzone tam intensywne wyręby i łowiectwo.

- Niewiele się o tym mówi, Lasy Państwowe lekceważą nieliczne doniesienia, puszczając w obieg znaną propagandę o lasach gospodarczych i swoich zasługach w ochronie przyrody. Lobby myśliwskie króluje na tamtym terenie. Społeczeństwo poddawane jest nieprawdziwym doniesieniom, ustawicznemu dyskredytowaniu działalności obywateli dbających o przyrodę. Po raz kolejny wyrąb drzew i krótkowzroczna chęć zysku wygrywa w obszarach, które powinny być objęte ochroną - twierdzą ekolodzy.

Społeczny, obywatelski ruch chce stanąć na straży dzikości Karpat. Poprzez działania edukacyjne, spotkania, rozmowy, warsztaty, spacery chce zwrócić uwagę społeczeństwa na niebezpieczeństwa, jakie zagrażają temu regionowi.

Twierdzą, że zależy im na dialogu z mieszkańcami i że są świadomi złożoności zagadnień, jakie wiążą się z ochroną przyrody w Polsce.

Więcej informacji o inicjatywie i bieżące wiadomości na

Dzikie Karpaty

.

Wędrujący po Bieszczadach turyści nie zawsze mają możliwość spotkania zwierząt czy roślin typowych dla tego regionu. Jest jednak miejsce, w którym każdemu uda się to bez problemu. W Pawilonie Wystawowym Fauny i Flory Bieszczadzkiej w Mucznem wilka, dzika, niedźwiedzia czy rysia, możecie mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki.Pawilon prowadzony jest przez Nadleśnictwo Stuposiany i mieści się obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Po bieszczadzkiej faunie i florze oprowadza turystów przewodnik, więc wizyta tutaj to nie tylko możliwość zobaczenia roślin i zamieszkujących Bieszczady zwierząt, ale też doskonała lekcja biologii. Jakie zwierzęta znajdują się w pawilonie? To, jak można obejrzeć na kolejnych zdjęciach, m.in. niedźwiedź, wilki, stado dzików, sarny i jelenie. Jest też borsuk, jest ryś i trochę dzikiego ptactwa. I jak na Muczne przystało - są żubry. Choć te polecamy zobaczyć na żywo w oddalonej o niespełna trzy kilometry Zagrodzie Pokazowej Żubrów.ZDJĘCIA: Żubry z Mucznego w Bieszczadach - galeria zdjęć

Dzikie Bieszczady na wyciągnięcie ręki. Odwiedź Pawilon Wyst...


WIDEO: Zagroda żubrów w Mucznem w Bieszczadach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Inicjatywa Dzikie Karpaty. Chcą zachować naturalny charakter Karpat, chodzi o Bieszczady i Pogórze Przemyskie - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl