Informacje uzupełniające o szczepionkach obowiązkowych

Jolanta Bąk
shutterstock
Przedstawiamy poniżej informacje uzupełniające o szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, odrze, śwince i różyczce, gruźlicy, poliomyelitis, błonicy, tężcowi i krztuścowi, haemophilus influenzae typu B.

Szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Szczepienia podstawowe noworodków i niemowląt wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu zbliżonym do: 0: 1: 6 miesięcy. Pierwsza dawka podawana jest w ciągu 24 godzin po urodzeniu (najlepiej w ciągu ostatnich 12 godzin), jeśli to możliwe jednocześnie ze szczepieniem przeciw gruźlicy. Druga dawka szczepienia pierwotnego po 4-6 tygodniach od poprzedniej, jeśli to możliwe, jednocześnie ze szczepieniem przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.
Trzecia dawka, uzupełniająca szczepienia podstawowego, po 6 miesiącach* od pierwszej dawki.

Dotyczy młodzieży w 14. roku życia, w stosunku do tych osób, które nie były uprzednio zaszczepione. Szczepienie należy wykonywać dawką dla dzieci lub dla dorosłych w zależności od wieku dziecka i zaleceń producenta w cyklu: 0: 1: 6 miesięcy.
Szczepienia osób z bliskiego otoczenia chorych na WZW typu B i nosicieli HBV narażonych w sposób szczególny na zakażenia (domownicy oraz osoby oraz osoby przebywające w zakładach opiekuńczych, wychowawczych i zakładach zamkniętych) wykonywane są trzema dawkami szczepionki w cyklu: 0: 1: 6 miesięcy.
Nie przewiduje się podawania dawek przypominających.
Szczepienia osób poddawanych zabiegom dializ wykonuje się z zastosowaniem dawek szczepionki wskazanych przez producenta dla osób dializowanych.
Oznaczenie poziomu przeciwciał anty HBs u osób przewlekle chorych nie jest finansowane w ramach budżetu PSO.
Niedopuszczalne jest odmawianie wykonania zabiegu medycznego związanego z naruszeniem ciągłości tkanek w przypadku braku szczepienia przeciw WZW typu B.
* według zaleceń producenta

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce

Szczepienia podstawowe skojarzoną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 13.-14. miesiącu życia.
Dawkę przypominającą szczepionki skojarzone przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 10. roku życia, szczepieniem tym objęta jest cała populacja dzieci w ww. roczniku.
W stosunku do dzieci powyżej 10. roku życia, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce, należy systematycznie uzupełnić brakującą dawkę szczepionki, nie później niż do ukończenia 19. roku życia. Dotyczy to dzieci urodzonych po 31 grudnia 1996 r.
Wykonane w 7. roku życia szczepienie preparatem monowalentnym przeciw odrze nie jest przeciwwskazaniem do zaszczepienia preparatem skojarzonym przeciw odrze, śwince i różyczce w 10. roku życia.
Dzieci, które otrzymały dwie dawki skojarzonej szczepionki potrójnej przeciw odrze, śwince i różyczce w poprzednich latach życia, nie wymagają podawania trzeciej dawki tej szczepionki. Podawane w wywiadzie przebycie zachorowania na odrę, świnkę lub różyczkę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy ją podawać po upływie co najmniej 4 tygodni od wyzdrowienia.
Nie zaleca się zachodzenia w ciążę w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki MMR, pomimo że zajście w ciążę w okresie 3 miesięcy od jej podania nie zwiększa ryzyka wad wrodzonych u płodu.

Szczepienia przeciw gruźlicy

W przypadku odroczenia wykonania szczepienia przeciw gruźlicy w pierwszej dobie życia, szczepionkę należy podawać w innym możliwym terminie przed wypisaniem dziecka z oddziału noworodkowego.
Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie wykonuje się po osiągnięciu masy ciała powyżej 2000 g.
Szczepienie przeciw gruźlicy w przypadku noworodków urodzonych przez matki HIV+ musi być poprzedzone konsultacją specjalistyczną.
Decyzję o szczepieniu podejmuje specjalista chorób zakaźnych lub lekarz poradni konsultacyjnej ds. szczepień.
Zgodnie z aktualną wiedzą, odstąpienie od oceny wielkości blizny poszczepiennej oraz obowiązkowej rewakcynacji dzieci i młodzieży. Z tego powodu u każdego dziecka należy na podstawie dokumentacji medycznej sprawdzić wykonanie szczepienia BCG, a jeśli szczepienie to nie było wykonane, należy w możliwie najkrótszym terminie podać jedną dawkę szczepionki BCG śródskórnie. Szczepienie należy kontynuować u dzieci i młodzieży niezaszczepionej w okresie noworodkowym od dnia urodzenia do ukończenia 15. roku życia. W przypadku wystąpienia wątpliwości, szczepienie może być zrealizowane w poradni specjalistycznej świadczącej usługi w zakresie szczepień ochronnych.

Szczepienia przeciw poliomyelitis

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Komitetu Certyfikacji Eradykacji Poliomyelitis, w celu wyeliminowania zachorowań towarzyszących szczepieniom, wprowadzono dla wszystkich niemowląt
szczepionkę zabitą (IPV) jako pierwsze dwie dawki szczepienia.
Pierwsza dawkę podaje się podskórnie lub domięśniowo na przełomie 3. i 4. miesiąca życia (po 6-8 tygodniach* od szczepienia poprzedniego), jednocześnie z drugą dawką szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, a drugą dawkę po 6-9 tygodniach*, jednocześnie z trzecią dawką szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Trzecia dawkę szczepionki IPV w ramach szczepienia podstawowego (uzupełniającą) należy podać w 16.-18. miesiącu życia jednocześnie ze szczepionką DTP. W 6. roku życia należy podać szczepionkę OPV.
* według zaleceń producenta

Szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

Szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi wykonywane są szczepionką DTP trzykrotnie w odstępach 6-8 tygodni*, w 1. roku życia (szczególnie pierwotne) oraz jeden raz w 3. roku życia (szczepienia uzupełniające). Pierwsza dawka szczepionki podawana jest w 2. miesiącu życia, po 6-8 tygodniach * od szczepienia przeciw gruźlicy i WZW typu B, jednocześnie z drugą dawką szczepionki
przeciw WZW typu B. Druga dawka na przełomie 3. i 4. miesiąca życia (po 6-8 tygodniach* od szczepienia poprzedniego). Jednocześnie ze szczepionką przeciw poliomyelitis (IPV). Trzecia dawka
- w 5. miesiącu życia (po 6-8 tygodniach* od szczepienia poprzedniego), jednocześnie z drugą dawką szczepionki przeciw poliomyelitis (IPV). Dawka czwarta - w 16.-18. miesiącu życia, jednocześnie ze szczepionką inaktywowaną przeciw poliomyelitis (IPV).
Dzieciom mającym trwałe przeciwwskazania do szczepienia szczepionką komórkową przeciw krztuścowi należy podawać szczepionkę DTaP z bezkomórkowym komponentem krztuścowym - trzykrotnie w 1. roku życia i jeden raz w 2. roku życia, według schematu DTP, jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia komponentem celularnym lub szczepionką DT, dwukrotnie w 1. roku życia i jeden raz w 2. roku życia. Wówczas w 2. miesiącu życia trzeba podać domięśniowo szczepionkę przeciw WZW typu B, a po 6-8 tygodniach* jednocześnie zaczepić pierwszą dawką DT (podskórnie) i pierwszą dawką szczepionki Polio (IPV - podskórnie). Po następnych 6-8 tygodniach*
podać drugą dawkę szczepionki DT (podskórnie) i jednocześnie drugą dawkę szczepionki POLIO (IPV -podskórnie).

Szczepienia przeciw haemophilus influenzae typu b

Szczepienia przeciwko zakażeniom Haemophilus Influenzae typu b wykonywane są u dzieci w 1. i 2. roku życia. Szczepienia przeciwko Haemophilus Influenzae typu b, wykonywane są według wskazań
producenta, zależnie od wieku osób szczepionych. Pierwsza dawka szczepionki powinna być podana w 2. miesiącu życia, jednocześnie z DTP i WZW typu B, a dalsze jednocześnie z kolejnymi dawkami
szczepionki DTP. Pełen cykl szczepień powinien składać się z 3 dawek szczepienia pierwotnego, podawanych trzykrotnie w 1. roku życia oraz jednej dawki uzupełniającej podanej w 2. roku życia dziecka, o ile producent nie wskazuje innego schematu uodpornienia.

Dzieciom szczepionym od 6. do 12. miesiąca życia powinny być podane dwie dawki szczepionki w cyklu szczepień pierwotnych oraz jedna dawka uzupełniająca, po roku od podania 2 dawki.

CZYTAJ TEŻ:

Grypa
Produkty pszczele działają jak szczepionka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie