Infekcja wieloma szczepami koronawirusa naraz – to możliwe! U pacjentów wykrywa się nawet kilkanaście wariantów SARS-CoV-2!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Choć koronawirus SARS-CoV-2 mutuje wolniej niż inne RNA-wirusy, jego nowe warianty szybko zdobywają przewagę nad wcześniejszymi
Choć koronawirus SARS-CoV-2 mutuje wolniej niż inne RNA-wirusy, jego nowe warianty szybko zdobywają przewagę nad wcześniejszymi Kateryna Kon/123RF
Nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mogą być nie tylko bardziej zaraźliwe, słabiej reagować na szczepionki i powodować reinfekcje. Wszystko wskazuje na to, że nowy wirus ma też zdolność wywoływania koinfekcji, przybywa bowiem przypadków, gdy u pojedynczych pacjentów choroba była związana z działalnością aż kilkunastu wersji wirusa!

Nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2

Koronawirus ulega spontanicznym mutacjom i choć zmienia się w mniejszym stopniu niż inne wirusy typu RNA (np. wirus grypy czy WZW C, czyli HCV), wciąż powstają nowe jego warianty, które rozprzestrzeniają się po świecie i zaczynają dominować na różnych obszarach.

Warianty koronawirusa, z którymi zmagamy się w 2021 roku, są inne niż te pierwotne. Teraz COVID-19 częściej dotyka osób młodych i jest bardziej zaraźliwy, choć niekoniecznie powoduje poważne powikłania, bo wirus nie jest tak zjadliwy. Wyższa liczba zakażonych to jednak wyższa liczba zgonów, nowe wersje nie są więc wcale mniej groźne. Co więcej, nowe warianty SARS-CoV-2 mogą wywoływać koinfekcję.

Naukowcy pocieszają, że koinfekcje wirusami nie zdarzają się tak często, jak wspólne infekcje wirusów i bakterii, choć odnotowano np. jednoczesne przypadki grypy i COVID-19. Choć niektórzy uczeni uspokajają, że wirusy nie mogą też kombinować się ze sobą w organizmie gospodarza, w przypadku nowego patogenu stare zasady po raz kolejny mogą się nie sprawdzać.

Koinfekcje tych samych komórek różnymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2 są jak najbardziej możliwe. Często prowadzą do powstawania wariantów o nowych sekwencjach genów i przyspieszyć proces dominacji kolejnych wersji patogenu. Wykazano to zarówno w laboratorium, jak i bezpośrednio u pacjentów z COVID-19.

Dowiedz się więcej na temat:

Przypadki koinfekcji różnymi wariantam i szczepami wirusa u chorych z COVID-19

Zagrożenie nowymi, bardziej groźnymi wariantami koronawirusa to problem, który zyskał uwagę naukowców dopiero pod koniec 2020 roku. Dzięki zebranym danym i inwestycjom w nowoczesny sprzęt badania struktury wirusów są coraz liczniejsze, choć oczywiście ze względu na specyfikę i koszty pracy nie ma ich jeszcze wiele.

Niedawne doniesienia na temat koinfekcji w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul to wcale nie pierwsze takie przypadki. Jak wykazali badacze z Uniwersytetu Feevale, u jednego z pacjentów z COVID-19 z grupy 90 badanych doszło do jednoczesnego zakażenia wariantem brazylijskim (B.1.1.28, znany także jako szczep P.2) oraz japońskim (B.1.1.248), a u innego – wariantem brazylijskim i szwedzkim (B.1.1.28 oraz B.1.9). Pacjenci w wieku ok. 30 lat nie wymagali hospitalizacji ze względu na łagodny przebieg infekcji.

Występowanie koinfekcji różnymi szczepami koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono jednak już w czerwcu 2020 roku. Należy przy tym wyjaśnić, że szczep to wariant koronawirusa, który ze względu na różnice w budowie spowodowane mutacjami wykazuje wyraźnie odmienne właściwości.

Gdy amerykańscy badacze z Illinois Computer Science poddali analizie 621 próbek RNA koronawirusa i 7540 próbek pobranych od pacjentów z COVID-19, zidentyfikowali liczne szczepy wirusa u zarażonych oraz dowody na konfekcje ich odmiennymi rodzajami.

Różnorodność genów SARS-CoV-2 w próbkach od zarażonych pacjentów może mieć związek z kilkoma zjawiskami. To ewolucja koronawirusa w organizmie po zakażeniu pojedynczym szczepem, a także pojedyncza infekcja spowodowana przez wiele odmiennych genetycznie szczepów lub superinfekcja, gdy następują po sobie oddzielne zakażenia.

W badaniu uczonych z Illinois w 62 proc. próbek wykazano różnorodność genetyczną koronawirusa. W podczas gdy jednak w 67 proc. próbek wykryto pojedynczy szczep koronawirusa, u 11 proc. pacjentów, od których pochodził materiał, potwierdzono infekcję co najmniej 2 szczepami SARS-CoV-2.

Biologiczną różnorodność infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 oceniono też w irackiej prowincji Babilon we wrześniu 2020 roku. W poszukiwaniu wariacji w budowie białek kolca zbadano sekwencję kodujących je genów u 19 osób z objawami COVID-19. Co szokujące, wykazano w nich jednoczesne występowanie aż 15 wariacji. Zbadane osoby były zainfekowane co najmniej 2 różnymi szczepami wirusa pochodzącymi z odmiennych źródeł. W żadnym z tych przypadków zakażenia nie wywołał pojedynczy wariant koronawirusa.

Przeczytaj także:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia