Indie: Szaleje fala upałów - temperatura sięga 50 stopni...

  Indie: Szaleje fala upałów - temperatura sięga 50 stopni Celsjusza. Zmarło już ponad tysiąc osób

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Bezdomni z New Delhi kąpią się w rzece
  1/2
  przejdź do galerii

  Bezdomni z New Delhi kąpią się w rzece ©Tsering Topgyal

  W Indiach szaleje fala upałów. Z powodu rekordowo wysokich temperatur, sięgających 50 stopni Celsjusza, życie straciło już ponad tysiąc osób.

  X-News/CNN Newsource

  Jak podaje BBC, rekordowo wysokie temperatury utrzymują się w Indiach od połowy kwietnia, jednak najwięcej śmierci z powodu udarów słonecznych i odwodnienia odnotowano w ciągu ostatnich kilku dni.
  Najbardziej krytyczna sytuacja utrzymuje się w południowo-wschodnich stanach kraju. Od zeszłego tygodnia życie straciło tam 1118 osób - 852 mieszkańców w stanie Andhra Pradesh oraz 288 przez sam weekend w Telenganie. Najwyższa temperatura wynosiła tam aż 48 stopni Celsjusza. W poniedziałek upał dosięgnął także stolicę Indii, Delhi leżące na północy kraju. Termometry pokazały tam 45,5 stopnia Celsjusza, co jest najwyższą temperaturą w tym mieście od dwóch lat.

  - Z inicjatywy rządu Indii stacje telewizyjne oraz inne media regularnie informują o sposobach ochrony przez upałem. Zakazane jest wyjście z domu bez nakrycia głowy, a konieczne jest picie dużej ilości wody - powiedział agencji AFP P Tulsi Rani, który odpowiada za nadzorowanie klęsk żywiołowych w państwie. - W każdym mieście będą specjalne stacje wodne, w których dostępna będzie czysta woda - dodał indyjski ekspert. Jak informuje BBC, w Indiach pojawiają się jednak głosy krytyki dotyczące niewystarczającej pomocy udzielanej mieszkańcom. - Rząd robi niewiele, ale obywatele starają się jak mogą - stwierdził jeden z mieszkańców stolicy stanu Telengana, Hajdarabadu.

  Według ekspertów, przyczyną fali upałów jest brak deszczów, który może także wywołać susze w niektórych regionach Indii. Według BBC, ochłodzenie może nastąpić już w tym tygodniu, a ostateczny koniec upałów przewidywany jest na koniec miesiąca, kiedy w Indiach zacznie się chłodniejsza pora deszczowa wywołana przez wiatry monsunowe. Wysokie temperatury zwykle utrzymują się w Indiach od marca do czerwca. W 2010 roku z powodu upałów w kraju zginęło 300 osób, a w 2002 i 2003 roku - nawet kilka tysięcy mieszkańców.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo