Inauguracja nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Narodowej. Nowy dyrektor artystyczny Andrzej Boreyko i ambitne plany repertuarowe

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Filharmonia Narodowa w Warszawie rozpoczyna 4 i 5 października nowy sezon artystyczny 2019/2020. Będzie to zarazem pierwszy sezon nowego dyrektora artystycznego, którym został maestro Andrzej Boreyko. To on poprowadzi wyjątkowy, jak zapowiada filharmonia, koncert inauguracyjny. Zapowiada też różnorodny repertuar w całym sezonie, dopasowany do każdego gustu oraz wielu wybitnych solistów. A w miniony piątek wyjątkowym koncertem pożegnał się z publicznością dotychczasowy dyrektor artystyczny Jacek Kaspszyk.

To będzie wyjątkowy sezon w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Po sześciu latach przewodzenia jej artystycznie przez maestro Jacka Kaspszyka, kierownictwo przejmuje kolejna wybitna osobowość w muzycznym świecie - Andrzej Boreyko. I nie tylko sama osoba nowego dyrektora artystycznego, który prowadził orkiestry od Europy po Amerykę, Azję aż do Australii, gwarantuje pewną wyjątkowość nowego sezonu. W raz z nowym dyrektorem należy się spodziewać również nowego repertuaru Filharmonii, co dla miłośników muzyki może być niezwykle interesującym doświadczeniem.

Boreyko - sięganie do różnych tradycji

Andrzej Boreyko jest artystą cieszącym się uznaniem na całym świecie, czego dowodem jego bogata kariera nie tylko jako gościnnego dyrygenta wielu wybitnych orkiestr, ale również kierowanie takimi orkiestrami, jak Winnipeg Symphony Orchestra (2001-2006), Symphoniker Hamburg (2004-2008), Berner Symphonieorchester (2004-2010), Düsseldorfer Symphoniker (2009-2014), czy Orchestre National de Belgique (2012-2017).

Jest regularnie zapraszany do współpracy z wybitnymi orkiestrami. Występował praktycznie z wszystkimi największymi orkiestrami w Europie, Ameryce Północnej, a także w Azji i Australii.

Nowy dyrektor artystyczny warszawskiej filharmonii jest absolwentem dwóch wydziałów – dyrygentury chóralnej oraz operowo-symfonicznej Konserwatorium Petersburskiego im. Rimskiego-Korsakowa. Z najwyższą oceną summa cum laude – rozpoczął swą pracę dyrygencką w Rosji (Uljanowsk i Jekaterynburg). Karierę jako dyrektor artystyczny zaczynał w Filharmonii Poznańskiej, w mieście, w którym się wychował. Później objął funkcję pierwszego Dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Jenaer Philharmonie.

Inauguracja nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Narodo...

W niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia maestro mówił, że sztuką jest czerpanie z różnych źródeł, nie zamykanie się na jedno. I może dlatego repertuar sezonu artystycznego 2019/2020 w Filharmonii Narodowej jest tak różnorodny jeśli chodzi o muzyczne epoki.

Andrzej Boreyko bowiem dyryguje chętnie wielkimi dziełami repertuaru symfonicznego, ale równie często sięga do mniej znanych kompozycji. Z dużym uznaniem spotkało się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń muzycznych sezonu 2014/15 w Stanach Zjednoczonych – pierwsze amerykańskie wykonanie IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem Los Angeles Philharmonic pod jego batutą. Poprowadził również światowe prawykonanie tego dzieła z London Philharmonic Orchestra (kwiecień 2014) oraz pierwsze nagranie tej kompozycji (Nonesuch Records).

Wielkie koncerty rocznicowe

Z okazji jubileuszy urodzin lub śmierci mistrzów usłyszymy w tym sezonie wykonania utworów Mieczysława Weinberg, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, a także Jaquesa Offenbacha, czy Ludwiga van Beethovena. Temu geniuszowi z okazji 250 rocznicy jego urodzin poświęconych zostanie wiele koncertów, począwszy od stycznia, aż do zakończenia sezonu 5 i 6 czerwca. Usłyszymy wtedy IX Symfonia d-moll op. 125.

Sam Andrzej Boreyko wystosował zaproszenie do publiczności, w którym zapewnia, że repertuar jest tak dobrany, by każdy mógł w nim znaleźć to, co najbardziej lubi - od muzyki dawnej po współczesną. - Sezon zapowiada się bardzo ciekawie. Mamy mnóstwo dobrych solistów i dyrygentów. Mamy muzykę naprawdę na każdy gust - zapowiada Andrzej Boreyko. Dodaje, że będzie to repertuar szeroki i różnorodny.

W piątek i sobotę, 4 i 5 października publiczność warszawskiej Filharmonii Narodowej będzie mogła posmakować interpretacji maestro Boreyki. W programie koncertów inauguracyjnych, które Filharmonia określa mianem "wyjątkowych" znajdą się utwory Karola Szymanowskiego (Veni Creator op. 57), Béli Bartóka (III Koncert fortepianowy Sz 119), Josepha Haydna (fragment wstępu do oratorium Stworzenie świata), a także Igora Strawińskiego (Święto wiosny).

Orkiestrze Filharmonii Narodowej towarszyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, a jako soliści wystąpią Ewa Vesin (sporan) i Piotr Anderszewski (fortepian). Program wraz z opisem koncertu można znaleźć pod tym linkiem:
Konceret inauguracyjny w Filharmonii Narodowej 4 i 5 października

Wielkie dzieła

Jako Dyrektor Artystyczny Filharmonii Narodowej Maestro Boreyko poprowadzi nie tylko koncerty abonamentowe przed publicznością Filharmonii Narodowej, ale obecny będzie również podczas najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce, takich jak: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, czy Chopin i jego Europa.

Po inauguracji sezonu na początku października maestro Boreyko wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej uda się do Japonii z reperturem Moniuszki, Chopina i Dvoraka. Orkiestrze towarzyszyć będa na fortepianie Rafał Blechacz i Kyohei Sorita.W sumie w sezonie 2019/2020 Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej wykonają w swojej siedzibie 37 koncertów symfonicznych, 13 kameralnych, 20 koncertów dla dzieci, 8 z cyklu "Scena dla muzyki polskiej" i 12 z cyklu "Po prostu... Filharmonia!". Z cyklu wielkich dzieł (jeden utwór na koncercie) będzie można usłyszeć:

 • Ludomir Różycki – Casanova – opera w trzech aktach z prologiem i epilogiem – wykonanie koncertowe - 10/11 stycznia
 • Jan Sebastian Bach – Msza h-moll, Orkiestra/Chór/Stafano Montanari/O. Pasiecznik - 17/18 stycznia
 • Ludwig van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125 - 5/6 czerwca

Bardzo interesująco zapowiada się repertuar polskiej muzyki, który zostanie zaprezentowany w tym sezonie. Filharmonia podkreśla, że będzie to bardzo bogata oferta. Oprócz wspomnianych koncertów rocznicowych będzie można posłuchać m.in:

 • 18/19.10 Ludomir Różycki – Pieta, na zgliszczach Warszawy
 • 2.11 Koncert pamięci Maestro Jerzego Semkowa. Paweł Łukaszewski – Corpus Christi Responsoria na chór a cappella (Jerzy Semkow in Memoriam)
 • 8.11 - 140. rocznica urodzin i 60. rocznica śmierci Wandy Landowskiej. Ignacy Feliks Dobrzyński – II Symfonia c-moll op. 15 Charakterystyczna
 • 26.11 Roman Lasocki i przyjaciele. Witold Rudziński – Ricercar sopra Roman Lasocki na skrzypce solo; Henryk Wieniawski – Fantazja na temat z opery Faust Ch. Gounoda na skrzypce i fortepian, Polonez koncertowy D-dur op.4 na skrzypce i fortepian; Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i fort
 • 17.12 Tribute to Komeda: Krzysztof Komeda – muzyka filmowa
 • 20/21.12 Karol Szymanowski – Litania do Marii Panny op. 59; Witold Lutosławski – 20 kolęd polskich na sopran, chór żeński i orkiestrę (wybór)
 • 28.01 80. urodziny Artysty (Krzysztofa Jakowicza): Józef Elsner – Sonata F-dur na skrzypce i fortepian; Ignacy Jan Paderewski – Sonata a-moll op. 13; Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i fortepian, Subito; Aleksander Zarzycki – Romans op.16, Mazurek G-dur op. 26; Henryk Wieniawski – Polonez A-dur
 • 14/15.02 Koncert walentynkowy: Władysław Szpilman – Walc w starym stylu
 • 5.05 Prośba o piosenkę: Szymon Laks – Dyzio marzyciel, Deszcz, Aniołowe lica, Portrait de l’Oiseau-Qui-N’existe-Pas, Ballada Hommege à Chopin, Prośba o piosenkę, Modlitwa, Bezdomna, Szczęście, Erratum, Zielony skrzypek, Przymierze
 • 18.05 100. urodziny Papieża Jana Pawła II - Wojciech Kilar – Missa pro pace
 • 26, 27, 28.05 Po prostu… Filharmonia! Projekt 4: Polacy w Konkursie Chopinowskim

Aplauz dla Jacka Kaspszyka

Z tego cyklu 27 września odbył się już jeden koncert Chóru i Orkiestry - "Messa da requiem" Giuseppe Verdiego pod batutą Jacka Kaspszyka - entuzjastycznie przyjęty przez warszawską publiczność. Przepiękna muzyka oraz wspaniały śpiew solistów, wśród nich sopranistki Aleksandry Kurzak zostały nagrodzone owacją na stojąco. I było to niejako uroczyste pożegnanie maestro Jacka Kaspszyka po jego 6-letniej kadencji dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej.

Jaka będzie kadencja maestro Boreyki? Jesli ktoś chce się przekonać, warto odwiedzać Filharmonię. Niektóre koncerty będzie można obejrzeć także w transmisji na kanale w YouTube. A pełen program, wraz z cenami abonamentów można znaleźć pod tym linkiem:

Ptrogram i abonamenty do Filharmonii Narodowej na sezon 2019/2020

Martyna Wojciechowska o nowym sezonie "Kobiety na krańcu świata"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie