Import przekroczył, co do wartości wielkość eksportu.

Sonia Buchholtz, Konfederacja Lewiatan/ AIP
W ciągu ostatniego roku spadł udział Niemiec, zarówno w naszym eksporcie, jak i imporcie.
W ciągu ostatniego roku spadł udział Niemiec, zarówno w naszym eksporcie, jak i imporcie. Szymon Starnawski
Obserwujemy determinację do uporządkowania relacji handlowych Wielkiej Brytanii i UE, co z perspektywy Polski, naszych przedsiębiorstw, ma duże znaczenie zarówno krótkookresowo (potencjalna mobilizacja zakupów), jak i długookresowo (konkurencyjność polskich dóbr).

W świetle opublikowanego dzisiaj komunikatu GUS nt. obrotów towarowych handlu zagranicznego, eksport polskich produktów wyniósł w styczniu 2019 r. w cenach bieżących ok. 18,1 mld EUR (przy 17,7 mld przed rokiem, wzrost o 2,5% r/r), natomiast import – 18,2 mld EUR (odpowiednio 18,2 przed rokiem, spadek o 0,1% r/r). Saldo w handlu zagranicznym wyniosło ok. - 0,1 mld EUR, a zatem import przekroczył, co do wartości wielkość eksportu. Z wyłączeniem listopada, ujemne saldo w handlu zagranicznym już na stałe wpisało się do krajobrazu polskiej gospodarki – chociaż w horyzoncie rocznym uległo zmniejszeniu z - 0,5 mld EUR.

Przeczytaj także:

W obrotach z krajami rozwiniętymi Polska odnotowuje dodatnie saldo. Mimo względnej stałości struktury eksportu według krajów, na przestrzeni ostatniego roku odnotowano spadek udziału Niemiec zarówno w eksporcie, jak i imporcie dóbr (odpowiednio z 28,5% do 28,0% i z 22,8% do 22,4%). Z kolei rola Wielkiej Brytanii, drugiego największego kraju, gdzie trafia nasz eksport, wzrosła z 6,4% do 6,6%.

W kontekście dzisiejszych danych nie sposób wspomnieć o Brexicie, którego kształt zaczyna się bardzo powoli klarować. Udało się wypracować wstępne porozumienie w sprawie tzw. backstopu (irlandzkiego bezpiecznika). Innymi słowy, wśród wielu niedookreślonych kwestii, obserwujemy determinację do uporządkowania relacji handlowych Wielkiej Brytanii i UE, co z perspektywy Polski ma duże znaczenie zarówno krótkookresowo (potencjalna mobilizacja zakupów), jak i długookresowo (konkurencyjność polskich dóbr).

Oczekujemy teraz na wyrażenie zgody (lub jej braku) przez brytyjski parlament. W tym drugi przypadku czeka nas przedłużający się okres niepewności.

Obejrzyj wideo:

60 Sekund Biznesu: Odchodzimy od piw najtańszych. Stawiamy na piwa premium i super premium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu