Immunitety formalne posłów i senatorów oraz sędziów i prokuratorów. PiS jeszcze w środę złoży projekty zmian konstytucji i ustawy

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jeszcze w środę Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz m.in. w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego.
Jeszcze w środę Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz m.in. w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego. Adam Jankowski/Polska Press
Jeszcze w środę Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekty zmian w konstytucji oraz m.in. w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora dotyczące zniesienia immunitetu formalnego. Projekty obejmują również immunitety formalne sędziów i prokuratorów – ustalił portal i.pl w kierownictwie partii.

Konferencja prasowa w Sejmie

Około godziny 16:00 w Sejmie odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa wicemarszałka Sejmu, przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego i posła Marka Asta, który będzie posłem prowadzącym projekty.

Immunitety formalne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński o zniesieniu immunitetów formalnych dla parlamentarzystów i sędziów mówił podczas kilku ostatnich weekendowych spotkań z mieszkańcami różnych miast. Jego zdaniem, immunitet materialny musi zostać zachowany, bo nie może być tak, że poseł odpowiada karnie za to jak głosuje, albo za to co mówi z mównicy. Natomiast, jak mówił Kaczyński, immunitet nie powinien chronić w takich przypadkach, gdy np. poseł czy sędzia kradnie czy po pijanemu jeździ samochodem.

Potrzebna zmiana konstytucji

Zgodnie z konstytucją, immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl