Ilu Polaków przebywa obecnie w Strefie Gazy? Arkadiusz Mularczyk: Robimy wszystko, by wydobyć polskich obywateli

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Sytuacja w Stefie Gazy jest niezwykle trudna i złożona. My oczywiście mamy informacje o Polakach, to jest ponad 20 osób, robimy wszystko, żeby ich wydobyć - powiedział w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk (PiS). Zaznaczył również, że Polska prowadzi "bardzo intensywne rozmowy", a sam proces jest "niezwykle trudny i skomplikowany".
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk o sytuacji Polaków w Strefie Gazy: Trudna i skomplikowana.
Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk o sytuacji Polaków w Strefie Gazy: Trudna i skomplikowana. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Jaka jest sytuacja Polaków przebywających w Strefie Gazy?

Mularczyk został zapytany o sytuację w Strefie Gazy.

- Sytuacja jest niezwykle trudna i złożona. My oczywiście mamy informacje o Polakach, to jest ponad 20 osób, robimy wszystko, żeby ich wydobyć, również są osoby o podwójnym obywatelstwie. Natomiast trzeba powiedzieć jasno, że jest duża trudność z dialogiem, jeśli chodzi o kwestie wydobycia tych ludzi z Izraela, ze Strefy Gazy. Temu też służyły rozmowy, jakie odbyło nasze ministerstwo z ambasadorami Egiptu, Izraela i przedstawicielem Palestyny - podkreślił wiceszef MSZ.

Powtórzył, że "ten proces jest niezwykle trudny i skomplikowany".

- Trwają bardzo intensywne rozmowy w tej sprawie - zapewnił.

Arkadiusz Mularczyk o kandydaturze

Mularczyk na pytanie, czy Radosław Sikorski to dobry kandydat na szefa MSZ, odpowiedział, że "to kandydat z najgorszych snów, kandydat, który przygotowywał grunt pod reset rosyjsko-niemiecki, który uczestniczył we wszystkich konszachtach z Putinem, który liczył, że to da mu szanse na karierę międzynarodową, szefa NATO i inne funkcje międzynarodowe".

- Jak się zakończyło to wszystko, pamiętamy, że Tusk wykiwał Sikorskiego - mówił wiceminister.

Ocenił, że Sikorski to "autor wielkich porażek polskiej dyplomacji".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Wiceszef MSZ o sprawie europosłów PiS

Mularczyk został zapytany także o sprawę europosłów PiS. Komisja prawna Parlamentu Europejskiego przegłosowała we wtorek wniosek o uchylenie immunitetu czworgu eurodeputowanym Zjednoczonej Prawicy: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie. W czwartek odbędzie się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, na której deputowani m.in. będą głosować nad wnioskiem o uchylenie immunitetu.

- Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, dlatego że to byłby przykład skandalicznego naruszenia elementarnej wolności słowa - ocenił.

- To pokazuje, jaki jest sposób myślenia części elit europejskich tych lewicowo-liberalnych, którzy głośno mówią o rzekomej praworządności, prawach człowieka, wolności słowa, a wobec swoich przeciwników używają przemocy instytucjonalnej, domagając się właśnie uchylenia immunitetu i postawienia polityka przed sądem za polajkowanie wpisu, naprawdę Orwell by tego nie wymyślił - wskazał wiceszef MSZ.

Dopytywany, czy MSZ będzie reagował, jeżeli nastąpi dzisiaj uchylenie immunitetu, odpowiedział: "Przyglądamy się tej sprawie bardzo uważnie, to jest również rola dla Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby dokonać pewnej oceny, czy ten wniosek jest w ogóle uzasadniony. Bo jeśli nie dotyczy to osoby poszkodowanej, konkretnej osoby poszkodowanej wpisem, komentarzem, to mam poważne wątpliwości, czy on w ogóle mieści się w granicach i na podstawie prawa".

Czy immunitet powinien chronić Włodzimierza Karpińskiego?

Mularczyk był także pytany o sprawę przebywającego w areszcie Włodzimierza Karpińskiego, który wyraził zgodę na objęcie mandatu europosła.

- W mojej ocenie, te wszystkie czyny przestępcze, których potencjalnie dopuścił się Karpiński, które zarzuca mu prokuratura, i z powodu których siedzi dziś w areszcie, były popełnione przed wyborem go na funkcję europosła i w tym przypadku immunitet nie obejmuje tych działań. Immunitet potencjalnie chroniłby go, gdyby jakieś działania podjął w trakcie wykonywania mandatu europosła. Ale również temu służy procedura uchylenia immunitetu. W mojej ocenie tutaj nie ma żadnej przesłanki do twierdzenia, że on "z celi pójdzie do Brukseli", dlatego że te wszystkie działania miały miejsce przed objęciem przez niego mandatu europosła - powiedział wiceszef MSZ.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl