Ile są warte monety kolekcjonerskie?

Materiał partnera zewnętrznego
Tak, stare monety kolekcjonerskie mogą być warte fortunę, ale przypadki spektakularnych odkryć na dnie babcinej szuflady zdarzają się rzadko. Często natomiast odkrywamy, z niemałym zaskoczeniem, że stare monety polskie o niskich nominałach są wyceniane na kilka tysięcy złotych, albo od takich kwot licytowane na aukcjach.

Monety kolekcjonerskie to monety okolicznościowe wykonane ze złota lub srebra, bite przez mennice prywatne i państwowe, zabezpieczone w kapslach, zamknięte w pudełkach, opatrzone certyfikatami. Kupując taką monetę inwestor nie musi się martwić o to, że kupił podróbkę, a jedynie o to, czy na przestrzeni lat wartość tej monety wzrośnie.

Obok monet kolekcjonerskich, pasjonaci gromadzą w swoich zbiorach monety numizmatyczne, czyli dawne monety o wartości historycznej i zabytkowej, które wprawdzie zyskują na wartości wraz z upływem czasu, ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak szybko i jak bardzo wzrośnie ich cena.

Wartość nominalna, wartość rynkowa, wartość historyczna, wartość emocjonalna...

Pytanie o to, ile warte są stare monety jest więc z jednej strony pytaniem o to, czy znajdujące się w naszym posiadaniu monety o niewielkiej wartości nominalnej - czy to w świadomie gromadzone w zbiorach numizmatycznych, czy też w postaci spadku po przodkach - mogą mieć dużą wartość rynkową, co poskutkuje ich sprzedażą ze znacznym zyskiem i możliwością zainwestowania w całkiem przyziemne dobra materialne jak samochód czy mieszkanie. Z drugiej zaś, to pytanie o sposoby wyceny monet kolekcjonerskich - czyli o metody, jakimi posłują się doświadczeni numizmatycy.


Może Cię zaciekawić: Numizmatyka - hobby czy inwestycja?

Dużą popularnością wśród kolekcjonerów cieszą się monety polskie do 1945 roku, czyli monety sprzed II wojny światowej. Są łatwo dostępne i można je nabyć w przystępnych cenach. Wartością samą w sobie jest jednak przede wszystkim to, że wiążą się z historią Polski. W wielu zbiorach znajdziemy cztery rodzaje monet o nominale 2 zł z różnymi motywami na awersie (żniwiarka, żaglowiec, Polonia oraz Józef Piłsudski). Te akurat monety oraz inne monety sprzed II wojny światowej, poza pojedynczymi wyjątkami, nie mają w tej chwili zbyt wysokiej wartości rynkowej, jednak ich wartość historyczna jest niepodważalna.

Jeśli w babcinej szufladzie znaleźliśmy także stare banknoty, ich wyceny dokonać można, podobnie jak wyceny monet, w punkcie numizmatycznym albo w domu aukcyjnym. Bardzo ważny jest ogólny stan zachowania banknotu - im lepszy, tym wyższą cenę można za niego uzyskać. Banknoty drukuje się seriami. Pierwsze serie są unikatowe i pożądane na rynku kolekcjonerskim. Warto wiedzieć, że jeszcze większą popularnością cieszą się banknoty źle wydrukowane - z rozmaitymi błędami.

Sposoby wyceny monet kolekcjonerskich

Identyfikacja monet oraz ich wycena możliwa jest na kilka sposobów:

  • Wartość katalogowa monet. Podstawowe typy starych monet mają swój katalog, dzięki któremu można ustalić wycenę numizmatów. Ich wartość określana jest przede wszystkim na podstawie stopnia rzadkości występowania, stanu zachowania tematu, a także jednej kategorii subiektywnej i trudnej do zaakceptowania - ogólnej atrakcyjności wizualnej. Jeden z z najbardziej znanych polskich autor katalogów monet, Edmund Kopicki, był zdania, że w pierwszej kolejności należy ustalić najniższą wartość określonego rodzaju monety (w odniesieniu do monet kruszcowych jest to wartość metali zgodna z aktualnie obowiązującymi kursami), a następnie ustalić tzw. współczynnik wzrostu wartości. Oblicza się go na podstawie cen rynkowych, używają dość skomplikowanego algorytmu.
  • Skala Sheldona. Została stworzona w celu ujednolicenia wyceny amerykańskich centów bitych w latach 1793-1814, a opublikowana w 1949 roku opublikowana w pracy napisanej przez Dr. Sheldona "Early American Cents". Zaproponowana tu skala stanu zachowania monet opiera się na wartościach liczbowych: monety w najgorszym stanie oznaczane były numerem 1, w najlepszym - 70. Jak podkreślają specjaliści, dokonanie oceny prawidłowej wartości bazowej, z uwzględnieniem pochodzenia, rocznika oraz dostępnych wariantów nie jest sprawą łatwą...
  • Granding czyli określanie stanu zachowania monet poprzez posługiwanie się stopniami w wystandaryzowanej skali oceny jakościowej monet oraz potwierdzanie czy moneta jest autentyczna. W Polsce skala gradingu ma 5 stopni: V (najniższy ze stopni), IV, III, II, I. Polska skala nie jest tożsama ze skalą amerykańską i brytyjską. Dlatego próby odnalezienia cen monet na rynku amerykańskim mogą sprawiać wiele problemów, jeżeli nie znamy amerykańskiej skali oceny monet, gdzie stosuje się skalę Sheldona (oznaczenie np.: MS 55).
  • Stopnie/skala rzadkości monet. Najczęściej wykorzystywana jest skala opracowana przez Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896). Jeżeli według tej skali brak jest oznaczenia, to znaczy, że zachowanych monet jest więcej niż 400 000. Oznaczenie rzadkości wyrażone literą R oznacza, że znana ilość zachowanych monet mieści się w przedziale 80001 – 400000 sztuk. Symbol R1 oznacza, że znana ilość zachowanych monet mieści się w przedziale 15001 – 80000 sztuk. Wraz ze wzrostem cyfry przy literze R maleje ilość zachowanych monet, a to oznacza, że wartość takich monet rośnie. Skala rzadkości monet to tylko przybliżona częstotliwość ich występowania.


Może Cię zainteresować: Jak wycenić stare monety?

Jak zauważa Przemysław Ziemba, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, podawane w katalogach ceny nie odzwierciedlają cen rynkowych. W katalogach drukowanych ceny są przeważnie zawyżone. Rynek to szybko weryfikuje. Bezwzględnie trzeba obserwować ceny na aukcjach monet - internetowych i stacjonarnych.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile wart są nasze stare monety, możemy:

  • osobiście skontaktować się z profesjonalnym gabinetem numizmatycznym
  • skontaktować się z gabinetem telefonicznie - wycena przez telefon możliwa jest wyłącznie w przypadku standardowych pozycji w typowych stanach zachowania
  • wysłać zdjęcia numizmatów do wyceny pocztą elektroniczną lub przy użyciu specjalnego formularza - nie ma konieczności robienia zdjęć każdej pozycji oddzielnie – można ułożyć je w grupach obok siebie. Na zdjęciach należy przedstawić obie strony numizmatów. W przypadku monet polskich po 1945 roku, nie ma konieczności robienia im zdjęć, wystarczy przygotować spis zawierający: nominał, rok emisji oraz opis tego, co przedstawia moneta (np. Jeż, Mieszko I, itp.).

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie