Zamknij

PolskaTimes.pl - Dziennik Polska, aktualności, najnowsze informacje

Ile prawdy jest w filmie "Kler"? Wojciech Smarzowski oparł się na znanych historiach - te skandale wstrząsnęły polskim Kościołem [SPOILERY]

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" - zastanawiała się w głośnym reportażu Justyna Kopińska. Dziennikarka opisała wstrząsające

fot. materiały prasowe

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/8] Poprzednie Następne

1. Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" - zastanawiała się w głośnym reportażu Justyna Kopińska. Dziennikarka opisała wstrząsające praktyki sióstr ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Agnieszka F., czyli siostra Bernadetta była dyrektorką placówki, w której przez ponad 30 lat dochodziło do aktów przemocy wobec wychowanków. Została skazana na 2 lata więzienia.

Fragment reportażu: "Tomasz opowiedział biegłemu psychologowi, jak w sierocińcu gwałcili go starsi wychowankowie. Nie miał wówczas nawet pięciu lat. Pamiętał, że to „było coś strasznego”. Nie pamiętał, kiedy sam zaczął dotykać innych chłopców. [...] Z zeznań wychowanków ośrodka wynikało, że Tomasz wykorzystywał dzieci przez wiele lat. Miał ksywkę „Pantera”, bo skradał się w nocy do łóżek. Wszyscy wychowankowie o tym wiedzieli i twierdzili, że o zachowaniu Tomasza wiedziały także siostry.

[...] Dzieci opowiadały, że młodsi zamykani są na noc na klucz w pokoju z dwudziestoletnimi mężczyznami. Jedne twierdziły, że to kara za moczenie się do łóżka, inni mówili, że siostra nie tłumaczy, dlaczego muszą spać w danym pokoju. Jeśli dzieci zgłaszały siostrze Bernadetcie, że są dotykane, nie reagowała, nazywała jedynie molestujących zboczeńcami i pedałami, albo karała biciem po twarzy".

Postać demonicznej siostry, wzorowanej zapewne na historii Bernadetty, pojawia się w "Klerze". Wychowankiem ośrodka jest przyszły ksiądz Lisowski, który przygląda się przemocy i gwałtom, jakich za przyzwoleniem zakonnicy dopuszczają się wobec siebie jej podopieczni.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy